Måndag 20/6-2022 åkte jag tåg från Stockholm upp till Studenternas i Uppsala för att beskåda en träningsmatch mellan två Superettan lag. Dessutom var matchstart utsatt mer eller mindre mitt på dan. Knappast en tid som är bäst lämpad för att locka publik. Sedan visade det sig dessutom råda en viss förvirring, om när matchen skulle börja.
Matcharrangemanget fungerade ok, om vi bortser från att de hade glömt att öppna entren, såsom normalt är, samt att inga kiosker fanns tillgängliga. Visserligen är det bara en träningsmatch, men ändå, tänkte jag. Tanken slog mig också, om det hade varit detsamma, om motståndet hade hetat Hammarby.
Nu var jag och ett antal andra på plats cirka 30 minuter före 14:30. Matchstart enligt Dalkurds hemsida var nämligen utsatt till 14:00, emedan ÖFK:s hemsida och ÖP redovisade 14:30. 14:30 skulle visa sig vara matchens starttid. Tack vare en kvinna bland oss, som ville in på arenan, så berättade hon att entren öppnas 15 minuter före matchstart. Hon till och med ringde några som skyndade sig att öppna.
Vi var exakt 10 ÖFK supporters på arenan. Spelarna hejade glatt på oss. Det såg verkligen ut som de gillade vår närvaro. Dalkurd är inte känt som något publikdragande lag, men det blev nog cirka 50 till i publiken och som sannolikt höll på Dalkurd.
Den mest intressanta och dessutom högst närvarande ÖFK supporten, var ju vår kvinnliga Falkledare från Munchen. Allas vår Regina. Hon hade bilat från Munchen, för att se denna match, och skulle sedan köra vidare mot Östersund. Där skall hon tydligen stanna över sommaren. Detta är verkligen en genuin supporter. Jag har mött henna flera gånger. Naturligtvis på Jämtkraft, men även i Thessaloniki (PAOK) och i Berlin (Hertha Berlin). Hon är alltid lika glad och positiv. Hon hade även med sig en banderoll från Falkarna i Munchen. En banderoll hon ambitiöst applicerade långt nere på läktaren vänd mot fotbollsplanen.
Vi satt bredvid varandra under hela matchen och samtalade. Hon kommenterade bland annat de spelmässiga förbättringar ÖFK uppvisade i denna match, relativt tidigare matcher i år. Hon följer alltså ÖFK noga trots att hon inte alltid kan vara på plats. Dessutom delade jag hennes synpunkter om ett bättre spel denna dag och dess orsaker.
Vi måste bli fler som Regina. Jag menar Supporters som älskar sitt lag i vått och torrt. Kärlek handlar ju just om det och Reginas kärlek till ÖFK överträffar nog det mesta.
Foto: Marcus Marten
|