Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
 Tabell  Min fotboll 
besök Space2u
 

GUL FLAGG
av Lars Larsson
Publicerad 27 Feb 2023 - 13:11 Uppdaterad 27 Feb 2023 - 14:31

Två cupmatcher, tillika tävlingsmatcher, är nu spelade för ÖFK och två förluster har det blivit. Båda mot allsvenska lag. Normalt inget att rimligtvis erinra emot eftersom ÖFK befinner sig i en serie längre ner. Det som däremot får mig att ändå höja på ögonbrynen är Västerås framfart i den gemensamma cupgruppen, och det faktum att ÖFK inte gjort något mål på sina två cupmatcher. Det börjar ringa en varningsklocka.

Västerås resultat i svenska cupen sätter lite ribban på vad ÖFK kommer att förvänta sig i Superettan. Det blir därför synnerligen intressant att studera hur ÖFK tar sig an matchen mot Västerås. Nu är det upp till bevis. En förlust kanske inte är en katastrof, men bör i så fall lända till åtgärder. Mål bör däremot produceras och det är dessutom dags att visa seriekollegan var skåpet skall stå. Annars börjar jag bli tveksam på vad ÖFK är kapabel till. Är det fågel eller fisk? Just nu känns det väldigt mycket som fisk. Detta trots att många anser att matchen mot AIK gav en hel del positivt.

Vinsten i träningsmatchen mot ett stukat och, från Allsvenskan, nedflyttat GIF Sundsvall börjar blekna bort. Detta i efterdyningarna till de svaga resultaten mot Varberg och AIK. Samtidigt som seriekollegan Västerås står upp på ett helt annat vis mot dessa lag.

Västerås gör mål både mot AIK och Varberg. ÖFK lyckas inte alls med att göra mål mot något av dessa lag. Västerås har nu erövrat fyra poäng i cupgruppen mot ÖFK:s noll. Inte att undra på att jag blir orolig. Dessutom 180 minuter utan mål. Inte bra. Det spelar ingen roll att bollen tar i virket och att det därför är nära, som mot Varberg. (Jag brukar säga att det är svårare att träffa virket än området innanför målramen).

Det är visserligen tidigt på säsongen, men så är det också för alla andra lag. Det är bättre att reagera nu och åtgärda bristerna innan serien startar. Jag har fått en känsla förmedlad om att det råder harmoni i laget och att det är bra aktivitet på träningarna. Tävlingsresultaten så här långt visar dock på ett dåligt facit. Inga mål i cupmatcherna och två tydliga förluster. Den så kallade harmonin och de goda aktiviteterna på träningarna verkar inte ge resultat när det kommer till skarpt läge och tävlingsmatcher. Jag hissar gul flagg. Det är dags att ladda om med ny ammunition.

 
 
4 Kommentarer:
Gäst: ÖFK ÖFK ÖFK skrev | 2 Mar 2023 - 01:10
Enligt AIK själva så kom de inte upp i nivå mot Västerås. Däremot mot ÖFK då de anser sig gjort en mycket bättre match på alla sätt enligt intervjuer. De säger även att ÖFK är ett bra lag som bör kunna tvåla dit Västerås m.fl.
1
Gäst: Martin Nylander skrev | 27 Feb 2023 - 17:46
För en månad sedan tippade jag att VSK skulle kunna nå topp två i SE detta år samt att man skulle vinna ÖFK grupp i Svenska Cupen. De som nu sett VSK matcher i Cupen förstår tipset. Men visst har VSK svagheter, svagheter som dock varken AIK eller Varberg lyckats utnyttja. Styrkorna är fasta situationer, deras presspel samt omställningsspelet. Medicinen mot VSK handlar om att spela sig ur den höga pressen och ställa om på ett felvänt VSK. Med andra ord inget omständigt sido eller hemåtpassande. Vidare är det viktigt att tappar man boll ska bollen gå död! Därmed ges inte VSK chans att snabbt ställa om. Ska man nämna någon spelare att ha koll på så är det Simon Johansson. Hoppas nu ÖFK börjar träna på fasta situationer. Dessa måste i större utsträckning kunna förvaltas till reella chanser och mål.
5
Gäst: Saknar spets skrev | 27 Feb 2023 - 16:59
ÖFK's speluppbyggnad är helt okej tycker jag, man tar sig ganska ofta igenom lagdelarna upp till sista tredjedelen, även mot AIK, men utan spets framåt så stannar allt upp och attackerna "dör ut" och i sämsta fall bolltapp och kontring på det.
Man saknar helt klart spets för att kommande säsong skall bli nåt annat än en ny säsong på den undre halvan, tyvärr..

Man saknar spelartyper som med finess och mod slår ut motståndare.
ÖFK har alltid hittat sådana spelare och dom har varit helt avgörande gällande skapa målchanser, målskytte och i slutändan avancemang uppåt i serierna.
Spelartyper som: Accam, Barrow, Omoh, Moon Seon-min, Sema, Ghoddos, Aiesh, Perry, o.s.v..
Det är dessa spelartyper som gör att man går på fotboll, spelare som har speed och dribblingsförmåga.
Amatkarijo är den spelare som liknar namnen ovan här, förhoppningsvis blommar han ut i år, men han måste våga utmana, försöka dribbla sin gubbe mycket oftare..
Simon Kroon är en klasspelare som gör stor skillnad. Kan han göra 20-25 matcher kan det helt vara avgörande gällande bottenstriden.

Så med det skrivit så delar jag Lars gula flaggvarning.
7
Gäst: Saknar spets skrev | 27 Feb 2023 - 16:59
ÖFK's speluppbyggnad är helt okej tycker jag, man tar sig ganska ofta igenom lagdelarna upp till sista tredjedelen, även mot AIK, men utan spets framåt så stannar allt upp och attackerna "dör ut" och i sämsta fall bolltapp och kontring på det.
Man saknar helt klart spets för att kommande säsong skall bli nåt annat än en ny säsong på den undre halvan, tyvärr..

Man saknar spelartyper som med finess och mod slår ut motståndare.
ÖFK har alltid hittat sådana spelare och dom har varit helt avgörande gällande skapa målchanser, målskytte och i slutändan avancemang uppåt i serierna.
Spelartyper som: Accam, Barrow, Omoh, Moon Seon-min, Sema, Ghoddos, Aiesh, Perry, o.s.v..
Det är dessa spelartyper som gör att man går på fotboll, spelare som har speed och dribblingsförmåga.
Amatkarijo är den spelare som liknar namnen ovan här, förhoppningsvis blommar han ut i år, men han måste våga utmana, försöka dribbla sin gubbe mycket oftare..
Simon Kroon är en klasspelare som gör stor skillnad. Kan han göra 20-25 matcher kan det helt vara avgörande gällande bottenstriden.

Så med det skrivit så delar jag Lars gula flaggvarning.
4
 
Sök på fotbollz.se
   
  Andra trissvinsten i följd för Calvin Kabuye - senast mot Skövde  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:51  
 

Calvin Kabuye. Foto Haldo Jonsson

Bilden: Trissvinnaren mot Skövde, Calvin Kabuye.

Malcolm Stolt leder den sammanlagda Trissen men hotas främst av Mayoslav Mazur och Yannick Adjouman

Richard leder fortfarande Hos Andreas Tipset, men hotas främst av Didrik P

 
  Läs mer...  
 


 
  Dvärsätt vann!  
  av Björn Runsten | Igår - 16:00  
 




Alnö - Dvärsätt 0-2


0-1 John-Henrik Eriksson [17] 0-2 John-Henrik Eriksson [43]

Spännande omgångar kvar! Dvärsätt två poäng efter Selånger, på kvalplats just nu!

tips och kommentar, se nedan.

 
  Läs mer...  
 


 
  Förbättring behövs på många områden  
  av Lars Larsson | Igår - 11:26  
   
  Läs mer...  
 


 
  Seger fullbordade en rekordsäsong!  
  av Linus Ekqvist | Igår - 07:04  
  Det blev en skön seger i säsongens och division 2-seriens sista match hemma mot Frösön med 3-2 (2-0) efter en gulsvartdominerad första halvlek följd av en nerös avslutning och Frösöupphämtning sista halvtimmen av matchen.  
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
23 Sep 2023 - 22:43 Övertygade seger för Ifk Östersund
23 Sep 2023 - 22:22 Reultat Tips div 2 Norrland
23 Sep 2023 - 21:42 Åter förlust för kamraterna trots flera målchanser
23 Sep 2023 - 21:34 Referat: Ås IF - Tandsbyns FK 1-3 (0-0)
23 Sep 2023 - 19:37 Resultat Spelomgång 20 div.4 Jämtland 2023
23 Sep 2023 - 19:00 Frösö IF-Friska Viljor FC 1-2 (0-0)
23 Sep 2023 - 18:55 ÖFK kunde inte klara av Skövdes effektivitet - stor förlust
23 Sep 2023 - 18:54 Matchens överraskning
23 Sep 2023 - 18:54 Matchens prestation
23 Sep 2023 - 16:50 Ifk Östersund 2 förlorar sista matchen mot serievinnaren
23 Sep 2023 - 16:37 Ja, snälla nån
23 Sep 2023 - 14:12 Startelvan
23 Sep 2023 - 10:58 Järpen -Ope 0-2 (0-0) Bilder från matchen
23 Sep 2023 - 06:48 Inför matchen: Skövde AIK - ÖFK
22 Sep 2023 - 16:52 Före detta damspelare i Krokom/Dvärsätt nu i Europeiska topp
22 Sep 2023 - 14:34 Vi närmar oss de tre sista omgångarna i Division 4
22 Sep 2023 - 14:21 Följ Skövde - ÖFK via fotbollz.se
22 Sep 2023 - 11:59 Helgens matcher
21 Sep 2023 - 22:25 Träningen i dag gick i dur - men det kan vara dags att byta
21 Sep 2023 - 09:41 Skövde ett mycket bättre lag nu än i våras - ligger före ÖFK
 
 
 
Herrar
av: *Rolighetsministern | 22 Sep 2023 - 22:31
ÖFK har gått från att ha varit Sver
37
kommentarer
Resultat Spelomgång 19 div.4 Jämtland 2023
av Lasse Granbacka | 17 Sep 2023 - 19:28
Än är inte div 4 Jämtland avgjord d
16
kommentarer
ÖFK kunde inte klara av Skövdes effektivitet - stor förlust mot tabelljumbon
av Haldo Jonsson | 23 Sep 2023 - 18:55
Skövde - ÖFK 5-1 (2-0)
12
kommentarer
Resultat Spelomgång 20 div.4 Jämtland 2023
av Lasse Granbacka | 23 Sep 2023 - 19:37
Seger för både Ope och Berg. Berg v
11
kommentarer
Ja, snälla nån
av Per Lagerbäck | 23 Sep 2023 - 16:37
Bryt ihop och kom igen! Några spela
8
kommentarer
Startelvan
av Haldo Jonsson | 23 Sep 2023 - 14:12
Aly Keita, Cesar Weilid, Yannick Ad
 
 Skrivet den Fre 8 Sep 11:09
 
 Skrivet igår kl 11:26
fotbollz.se på Facebook