Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

SVIDANDE FÖRLUST NÄR ÖFK TAPPADE DET MESTA I ANDRA HALVLEK
av Joakim Nylander
Publicerad 26 Okt 2024 - 15:46 Uppdaterad 27 Okt 2024 - 22:31

Utsiiktens BK - ÖFK 3-1 (0-1) Nu med referat av Joakim Nylander

ÖFK ställdes mot Utsikten under lördagseftermiddagen i en viktig match för att vid vinst kunna nå säker mark. Tränare Thomas Gabrielsson gjorde två förändringar sedan vinsten mot Landskrona, ut med Ordoñes och Hedenquist (avstängd) och in med Grach och Ghanoum. Utsikten hade tre spelare avstängda.

Inledningen på matchen var ganska jämn med några halvchanser till båda lagen, och ett igenkännligt Utsikten med sitt tuffa spel. Hemmalaget kändes något vassare i offensiven men utan att skapa något som utmanade Benediksson i mål för ÖFK. Philip Bonde hade ett lite farligare avslut i matchminut 23, ett skott utifrån som målvakten Hadaya i Utsikten kunde fånga in. Det var startskottet till något bra, för ÖFKs spel förbättrades sedan betydligt under andra delen av halvleken.

De gånger ÖFK stack upp involverade ofta Grach, som först lyckades vinna några dueller och ge ÖFK frisparkar i hyfsade lägen, utan att de resulterade. I slutet av första halvleken fick Grach även ett par lägen att göra mål, till en början utan att få in den. Farligt var det när han blev fri mot Hadaya i den 39e, men avslutet hamnade långt över. Tillslut skulle dock Grach få fira. Efter en farlig hörna i 44e där Suljic hade ett vasst skott, kunde Grach i efterföljande hörna ”tåa” dit 1-0 efter nytt farligt Suljic-avslut med pannan.

Utsiktens tränare Bosko Orovic var inte nöjd med den första halvleken då han gjorde dubbelbyte redan i paus. Kanske var det de som gav en tillfällig injektion åt båda håll, först med ett par farliga lägen för Utsikten och sedan ett nytt friläge för Grach i den efterföljande kontringen, dock kunde Hadaya blocka avslutet. Sedan en inledning på andra som påminde lite om inledningen i första, med få chanser åt båda håll men ett litet övertag för Utsikten. I den 60e minuten skulle ändå Utsikten göra mål efter en bättre period spelmässigt. Det kom genom ett inlägg från höger som Ghanoum nickade rakt till forwarden Jawla som enkelt kunde placera in kvitteringen i Benediktssons högra hörn.

ÖFK försökte offensivt efter målet, men kändes inte särskilt farliga. I den 78e var det istället Utsikten som fullbordade vändningen genom ett liknande läge som 1-1 målet. Denna gång var det Benediktsson som gjorde en miss i straffområdet efter ett inlägg från höger, då han kom ut för långt och bjöd Westermark på 2-1. ÖFK kändes fortsatt tama framåt och istället kunde Utsikten utöka till 3-1 i den 83e genom Lima, som tråcklade sig förbi ÖFK-försvaret och satte bollen i krysset.

ÖFK inledde matchen helt okej, jobbade sig in i den och avslutade den första halvleken riktigt bra. Den andra halvleken var inte alls lika bra från ÖFKs sida, som kändes avslagna. Utsikten var inte bra de heller, men tackade och tog emot när ÖFK-försvaret bjöd på vändningen. Så kan man inte göra när man är i den position man befinner sig i. ÖFKs dystra bortafacit i år, med endast en seger mot ett decimerat Oddevold, håller i sig. Nu måste ÖFK vända den trenden mot Örgryte i nästa match, annars blir det i bästa fall kvalspel.

Trissen:
3p - Sebastian Karlsson Grach: Bidrog mest till ÖFKs offensiva spel den här matchen. Kunde ha gjort fler mål i första halvlek än det han gjorde.
2p - Erick Brendon: Med undantag för en duell i den andra halvleken som hade kunnat sluta med rött kort, så bidrog han som vanligt till ÖFKs bollinnehav och gjorde en stabil insats.
1p - Simon Marklund: Krigade en hel del i offensiven och var den som försökte mest i den andra halvleken, men utan att uträtta särskilt mycket.

 
 
5 Kommentarer:
Gäst: Ordonez skrev | 27 Okt 2024 - 18:11
In med Quimi från start
1
Gäst: Acker P skrev | 26 Okt 2024 - 22:15
Det var inte fel att ge Grach trissen. Han var påpasslig vid målet och ville mycket.
2
Gäst: Tvivlande skrev | 26 Okt 2024 - 21:10
Håller med bägge åsikterna, fel att ändra på laget och sätta in Grach, och som dessutom får trissen!
0
Gäst: SR500 skrev | 26 Okt 2024 - 20:26
Inte en chans att K-G förtjänar trissen! Målet var Suljic prestation. Han lyckades stöta in den via en motspelare. Han brände däremot en hel del lägen varav ett friläge där han försökte spela rakt igenom målvakten. Skulle varit mål där med lite kvalitet.
1
Gäst: Acker P skrev | 26 Okt 2024 - 18:24
Det är fullkomligt fel att ändra på ett lag som vunnit. Dagens ÖFK elva skapade inte mycket jämfört med Landskrona. In med Quimi från start. Det blir ett annat och effektivare spel då. Powell envisades med att spela med Grach på topp i tid och otid. Nu verkar det som den nye tränren spelar ÖFK ur serien med samma system
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  tabell sexan på plats  
  av classe olofsson  | Igår - 14:24  
 

Söndag 22/6 kl 13 Jämtkraft Arena.....IFK Östersund - Sollentuna Fk, Välkommen

 
 


 
  Offerdals IF - Alsens IF 3-1 (2-1)  
  av Bertil  | Igår - 11:30  
 

Ett bortaderby som slutade med hemmavinst.

 
  Läs mer...  
 


 
  .Dvärsätt - Ope 1-1. Bildkavalkad från matchen  
  av Stefan Roos | Igår - 10:27  
 

.Foto: Stefan Roos

 
  Läs mer...  
 


 
  Supporterkulturerna inom fotboll  
  av Lars Larsson | Igår - 10:24  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
Igår - 09:49 Glad Midsommar
19 Jun 2025 - 22:50 Resultat spelomgång 10 div.4 Jämtland 2025
19 Jun 2025 - 17:19 Detta är Utsikten BK - Ingen förlust på nio matcher
19 Jun 2025 - 11:30 Tips div 3 Mellersta Norrland - oavgjort i derbyt
18 Jun 2025 - 22:39 Matcher torsdag kväll och midsommarhelgen
18 Jun 2025 - 22:00 Det är nu officiellt klart att Adam Ingi Benediktsson lämnar
18 Jun 2025 - 18:58 Nebiyou Perry bäst på plan mot Oddevold - blev Trissvinnare
18 Jun 2025 - 12:28 Kvällens matcher
18 Jun 2025 - 10:42 Nebiyou Perry uppmärksammad igen - uttagen till veckans lag
18 Jun 2025 - 08:20 Alsen - Ås 0-2 (0-1)
17 Jun 2025 - 18:11 Spelomgång 9 div.4 jämtland 2025
17 Jun 2025 - 14:41 Referat: Myssjö-Ovikens IF - Tandsbyns FK 2-2
16 Jun 2025 - 22:18 Ope -Alnö 2-3 (0-0) Bilder från matchen
16 Jun 2025 - 22:15 Referat: Ope IF - Alnö IF
16 Jun 2025 - 22:14 Utgående kontrakt vid årsskiftet för sju spelare i ÖFK- även
16 Jun 2025 - 22:10 Träningstider ÖFK denna vecka
16 Jun 2025 - 10:42 Omgångens prestation i div 3 mellersta Norrland
15 Jun 2025 - 21:26 Det ser tyvärr mörkt ut för YIK i år ⚽⚽⚽
15 Jun 2025 - 20:58 Ope IF - Anundsjö 5-0 Bilder från matchen
15 Jun 2025 - 17:51 IFK 2 vinner derbyt
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi
7
kommentarer
Utgående kontrakt vid årsskiftet för åtta spelare
av Haldo Jonsson | 16 Jun 2025 - 22:14
Simon Marklund. Foto: Thord-Eric Ni
5
kommentarer
Ett länsderby i div 3 Mellersta Norrland
av Haldo Jonsson | 19 Jun 2025 - 11:30
Ope gjorde på bortaplan bra i
3
kommentarer
Resultat spelomgång 10 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 19 Jun 2025 - 22:50
Vi har kommit till spelomgång
3
kommentarer
Spelomgång 9 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 12 Jun 2025 - 22:24
De växlar lag i toppen och i b
1
kommentar
.Dvärsätt - Ope 1-1. Bildkavalkad från matchen
av Stefan Roos | Igår - 10:27
Foto: Stefan Roos
 Skrivet den Lör 17 Aug 22:08
 Skrivet den Tis 27 Maj 08:52
 Skrivet igår kl 10:24
fotbollz.se på Facebook