meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

VI ÄR TILLFREDS NÄR VI GRANSKADE DAGENS TRÄNING
av Haldo Jonsson
Publicerad 14 Okt 2022 - 21:59 Uppdaterad 14 Okt 2022 - 23:25

Vi kan känna oss ganska tillfreds om vi granskar ÖFK efter dagens träning. Tillgången på spelare är tämligen oförändrad sedan förra omgången, och det får anses ganska gott. Visst saknar ÖFK några riktigt bra pjäser, en situation som är som den är. Man spelar alltid med bästa laget är ett talesätt som håller. Trots allt är det är ett bra lag som ÖFK kan sätta på benen på söndag och som kan Dalkurd en hård match.

Positivt är att att Stolt och Österholm snart är tillbaka i träning och att Sivertsen och Jablinski har börjat röra på sig. Vi får inte vara för optimistiska, att det blir något spel för dem i höst. Stolt och Österholm ligger nog bäst till för det, för att inte säga, att det är troligt att de snart hoppar in och blir färdiga för att spela större delen av matchen.

Kul att Nebiyou Perry åter visade sig på dagens träning. Han var inte med och tränade, men löpte vid sidan om. Vad avsikten var med det är svårt att veta? Vi får se vad framtiden har i sitt sköte, men hoppas inte för mycket.

Att Kroon inte tränade i dag, det behöver inte innebära att han inte blir med på söndag. Rutinerade Kroon vet vad som behövs för honom. Ibland är det bäst för honom att vila och bland att hårdträna. Man vet inte riktigt var man har honom.

Fritzon är tillbaka efter avstängningen och bör vara spelsugen värre. Bellman och Amatkarijo är två duktiga spelare. De kan ge mera än vad de har visat i de senaste matcherna. Kapacitet det finns hos dem. De kan få en fullträff mot Dalkurd. Målskyttar är det båda.

På söndag möter ÖFK Dalkurd i Uppsala. Ett Dalkurd som mer eller mindre utklassade Örebro på bortaplan. Givetvis är det ingen risk att spelarna i ÖFK kommer att stå tillbaka mot Dalkurd. Alla är medvetna om allvaret, att de måste ge all kraft under den tid matchen pågår.

ÖFK kommer att stöttas av Falkarna som åker ner i buss. Bra gjort! Det känns tryggt att vi inte lämnar spelarna ensamma under sin kamp. Skribenten i fotbollz.se Lars Larsson har med sig sju supportar från Stockholm. Räkna med att det kommer flera från Stockholm.

Matchen börjar snart. Tänk positivt på ÖFK. Vi som inte är på plats kan stötta dem i tanken.



 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Classe Olofsson vinnare av Hos Andreas tipset 2025  
  av Haldo Jonsson | 10 Nov 2025 - 21:36  
 

Classe Olofsson. Foto: Prtvat

 
  Läs mer...  
 


 
  Före detta mittbacken i ÖFK Tom Pettersson uppmärksammad  
  av Haldo Jonsson | 10 Nov 2025 - 13:24  
 

Tom Petersson. Foto. Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Hos Andreas-tipset 2025 är avgjort  
  9 Nov 2025 - 21:26  
 

Det blev en otrolig avslutning på tipset som var så spännande och inte avgjort förrän i den sista matchen.

Alla tippare på plats 1 till 3 fick lika många poäng; 73 p och alla hade tippat 8 matcher med exakt rätt resultat och ev målskytt.

Putte Kock tog hem första priset genom att han hade 2 st 5p, de andra hade inga.

MagnusE tog hem andra priset då han hade fått 7st 4p medan
Pertan, som tog tredje priset endast hade 6st 4p.

Grattis till er alla och vi kommer kontakta er.

Och tack alla andra som också var med denna säsong.



 
 


 
  ÖFK prestation på bortaplan behöver förbättras till 2026  
  av Martin Nylander | 9 Nov 2025 - 20:43  
 

Martin Nylander. Foto Privat

ÖFK har under flera år tillhört de sämsta lagen på bortaplan, i superettan, såväl ur ett poäng- som målproduktionsperspektiv. Varför det är såhär behöver analyseras och rättas till inför nästa säsong.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
10 Apr 2024 - 11:41 ÖFK har löst anpassningen till gräs på ett utmärkt sätt
8 Apr 2024 - 21:26 En trevlig stund vid Västra Station och en hälsning till läs
8 Apr 2024 - 21:22 Han bidrog starkt till vinsten mot Trelleborg - Yannick Adjo
8 Apr 2024 - 21:21 Korta nyheter - Om före detta ÖFK-aren Henrik Bellman
8 Apr 2024 - 20:54 Albin Sporrong skadad.
7 Apr 2024 - 17:05 ÖFK - Trelleborg 1-0 (0-0)
6 Apr 2024 - 23:07 Första trepoängaren efter en helt annan prestation!
6 Apr 2024 - 18:36 Matchreferat ÖFK - Trelleborg 1-0 (0-0)
6 Apr 2024 - 17:04 Matchens prestation
6 Apr 2024 - 16:58 Matchens överraskning
6 Apr 2024 - 14:53 Oj, så viktigt
6 Apr 2024 - 00:16 Inför matchen: ÖFK - Trelleborgs FF
5 Apr 2024 - 10:43 Följ ÖFK - Trelleborgs FF via fotbollz.se
4 Apr 2024 - 22:14 Efter många om och men - nu är han här amerikanen - Arquímid
4 Apr 2024 - 15:12 Korta nyheter - om Graham Potter
4 Apr 2024 - 15:08 Intressant nyhet i Sofa Score
3 Apr 2024 - 15:18 Ett nyförvärv i träning i dag - det fanns även annat att glä
3 Apr 2024 - 10:18 Kommer vi att få se Potter på Jämtkraft Arena på lördag?
2 Apr 2024 - 17:02 De ljusnar på målvaktsfronten och inte bara det - Inblick i
1 Apr 2024 - 20:40 Den matchen kunde ÖFK vunnit ännu större