meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

DET ÄR SKILLNAD PÅ FÖRSVAR OCH FÖRSVAR
av Agne Svärd
Publicerad 1 Apr 2025 - 10:15 Uppdaterad 1 Apr 2025 - 10:31

Det finns lika många sätta att spela fotboll på som det finns klubbar, det är alldeles uppenbart. Ämnet är ständigt aktuellt, inte minst bland ÖFK-vänner efter nye tränaren Kiarash Livanis ankomst till stan.

Livani utlovade ju snabbt en attraktiv och aggressiv fotboll där man var spelförande och vid bolltapp skulle återerövringen vara omedelbar.

Det här har blivit något av ett mantra under försäsongen.

I träningsmatcherna har det inte fungerat något vidare eller inte alls. Men i söndagens seriepremiär i Trelleborg gav det full utdelning, 1-0-seger sedan Jamie Hopcutt prickskjutit en straff på övertid.

Dock; det förväntade höga presspelet blev allt lägre ju längre matchen framskred för att under den andra halvan av matchen hamna strax utanför det egna straffområdet.

Högt försvar, lågt försvar - eller någonting mittemellan? Ja, det är skillnad på försvar och försvar!

***

Om jag inte är helt dum i huvudet så vill Kiarash Livani att ÖFK ska spela med hög press, ju högre upp man kan vinna bollen desto bättre. På så sätt är det sedan lättare, och framförallt, snabbare att attackera motståndarmålet.

Det här är en spel som ställer höga krav spelarna, allt måste vara synkroniserat. Om någon länk sviktar blir man väldigt sårbar.

Det har Livani och hans spelare fått erfara i träningsmatcherna. Stundtals har det varit osynkat, enkla bolltapp och motståndarna har snabbt kunna ställa om och komma till målchanser.

***

Men det här är ett svårt spel där även de allra bästa kan misslyckas, kapitalt!

För snart ett år sedan var jag på Stamford Bridge i London och såg derbyt mellan Chelsea och West Ham där bortalagets höga press slutade i rena misären. Chelseas backlinje bollade runt med attackerande West Ham-forwards samtidigt som West Hams försvarare inte vågade kliva upp så högt som skulle ha behövts då risken var uppenbar att de skulle bli straffade av hemmalagets vindsnabba forwards. Det gav enorma ytor på mitten för Chelseas passningsskicklige mittback Thiago Silva att gång efter annan spela bort den första pressen och hitta världsstjärnorna Caicedo, Gallagher och Cole Palmer. Därifrån var det sedan full fart framåt med alla maskiner påslagna och innan förnedringen var över stod det 5-0 på resultattavlan.

Det var i sanning en imponerande uppvisning i konsten att spela bort en misslyckad hög press. West Ham-supportrarna lämnade tidigt arenan när managern David Moyes matchplan slogs i spillror och en vecka senare fick han sparken...

***

Nu fick vi inte se så mycket av den höga pressen i ÖFK:s seriepremiär. Visserligen testades den i början men var utan bett och efter målvakten Frank Stoples "taktiska skada" redan efter 17 minuter såg det annorlunda ut. Under "behandlingen" fick man chansen att snacka ihop sig, försvarsspelet blev lägre utan att sjunka för lågt och ÖFK kunde ta kontroll över resten av den första halvleken.

Det var ÖFK:s bästa del i den här matchen, stabil fotboll i en svår bortamatch på ett besvärligt underlag.

***

I andra halvlek sjönk ÖFK:s försvarsspel till sist ända ned till det egna straffområdet. Det gick det också, Trelleborg fick aldrig hål på muren även om det var lite stökigt vid några tillfällen under den sista kvarten.

Och det är väl det som är den stora risken med ett så lågt försvarsspel (som uppenbarligen blir alltmer vanligt även i de största ligorna, inte så sällan ser det ut som en handbollsmatch...), antalet "tillfällighetsmål" blir fler. Det kan studsa både hit och dit i ett överbefolkat straffområde.

Dessutom är det väldigt långt till motståndarnas mål när man vinner bollen!

***

Hög press eller en "parkerad buss"? Själv föredrar jag något däremellan; uppfostrad i en 4-3-3-fotboll (som sedan blev 3-4-3) började vi försvara oss 10-15 meter in på motståndarnas planhalva samtidigt som vi tryckte upp backlinjen så högt vi vågade. Det gällde att bjuda på så lite yta som möjligt på mittplan och försökte motståndarna slå långt hade vi alltid en målvakt med offensivt utgångsläge.

Det är korta avstånd och lätt att hjälpa varandra. Dessutom kan modellen med lätthet flyttas både framåt och bakåt.

Och kanske det viktigaste. Den förstås av alla.

Jag gillar den fortfarande

 
 
0 Kommentar:
 
Sök på fotbollz.se
   
  BOTTENNAPP IGEN FÖR ÖFK - FÖLL MED 1 -6 MOT VÄSTERÅS SK  
  av Lasse Granbacka | Idag - 17:40  
 

ÖFK - Västerås SK 1-6 (0-2)

Simon Marklund. Trissvinnare mot Västerås SK. Foto. Thord-Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Idag - 15:14  
 

Straffen. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Idag - 15:12  
 

Målskytten Jamie Hopcutt. Foto: Thortd-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Gör något  
  av Per Lagerbäck | Idag - 14:19  
 

Uppenbart saknar Livani just nu förmåga att skapa ett fungerande lag över tid, särskilt defensivt. Jag utgår från att diskussioner pågår i klubbledningen kring detta.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
24 Aug 2025 - 15:31 Matchens överraskning
24 Aug 2025 - 12:09 Startelvan mot Varberg
23 Aug 2025 - 13:26 Två spelare som kan hjälpa ÖFK att vinna
22 Aug 2025 - 14:54 Följ Varbergs BoIS - ÖFK via fotbollz.se
21 Aug 2025 - 21:54 Vad kan vi förvänta oss i matchen mot Varberg ? - två lag i
20 Aug 2025 - 20:39 Betraktelse efter ÖFK:s cupmatch mot Täby FK.
20 Aug 2025 - 14:48 Segt för ÖFK men två andra Superettanlag hade det värre
20 Aug 2025 - 11:12 Täbys målvakt Marcus Cornejo kan flyga
20 Aug 2025 - 10:57 Oväntat och trevligt besök på ÖFK:s gåfotboll i går
19 Aug 2025 - 23:33 Bilder från Täby - ÖFK i Svenska Cupen
19 Aug 2025 - 19:21 Matchreferat Täby FK - ÖFK 0-0 efter full tid - 3-5 efter straffavgörande
19 Aug 2025 - 17:43 Startelvan mot Täby
19 Aug 2025 - 17:10 Tidigare Djurgårdslånet i ÖFK- Kalipha Jawla till Utsikten
19 Aug 2025 - 15:41 Ett tankeexpriment
19 Aug 2025 - 10:34 Inför Täby - ÖFK - intervjuer med Täbys tränare Lucas Karlss
18 Aug 2025 - 23:14 Gift med Fotbollen - Om Ken Sema och hans fru Sara I SVT
18 Aug 2025 - 21:38 ÖFK möter Täby FK i Svenska Cupen
18 Aug 2025 - 17:48 Nebiyou Perry bäst av ÖFK:s spelare mot GIF Sundsvall
17 Aug 2025 - 20:49 Mittbacken Sunday Anyanwu blir bättre och bättre - blev Tris
17 Aug 2025 - 17:04 Bildkollage från ÖFK -GIF Sundsvall