Det har varit en hel del inläggsövningar och skottövningar idag. Båda delarna är viktiga för att göra ÖFK effektivt.
Skottvilligheten och förmågan att skjuta
ÖFK har genom åren sällan eller aldrig varit någon mästare på att skjuta mot mål. Ofta skjuter man för lite eller så blir det så att när en chans uppstår drar man till med kung och fosterland och bollen går ofta över mål.
Jag pratade med målkungen Johan Bertilsson, nu i Degerfors, som varit och fortfarande är en spelare som ofta gör mål. Han spelade i ÖFK för några år sedan. Bertilsson sa att konsten att göra mål är att placera bollen på sådant sätt att det blir svårt för målvakten, antingen i krysset eller intill stolpen. - "Jag kan egentligen inte skjuta, säger Bertilsson, i varje fall inte skjuta hårt, men jag kan placera bollen.
Det ligger mycket i vad Bertilsson säger, men det fordras sinnesnärvaro för att utföra det. Det är inte alla spelare som klarar det.
Leverans av passningar till forwards
Något som jag funderat över som i vissa matcher inte fungerat så bra är uppspelen till forwards. Det är alltför sällan som forwards får några riktigt smarta passningar. Det beror nog mest på att ÖFK inte kunnat komma upp i så många anfall och har haft problem med att hålla bollen i anfallsläge. I vissa matcher har det fungerat bra i vissa sämre. Jag vet att ÖFK kan. I varje fall kan det vara något att tänka på. Kanske måste ÖFk sträva efter att flytta upp laget högre om detta är möjligt?
Utnyttja Amatkarijos snabbhet
En annan tanke är, varför man inte utnyttjar Amatkarijos snabbhet genom att slå raka bollar till honom bakom backlinjen som han kan jobba med. Fotbollz.se skrev, för några dagar sedan, att det är konstaterat att Amatkarijo är snabbast i Superettan. Det är mycket imponerande att ÖFK har en sådan spelare. Man måste använda hans snabbhet bättre.
Jag tänker på när Modou Barrow spelade i ÖFK. Han var snabb och spelade på högerkanten. Då slog ÖFK löpbollar till honom bakom backlinjen för att öppna försvaret. Det var effektivt.
Det jag skrev nu var bara en parentes, bara funderingar. Jag lät tankarna fara iväg.
Visst, tankar kan man ha, men det är annat när man ska genomföra dem när man har en stark motståndare att möta.
Skadeproblemen
Jag tänkte inte skriva så mycket om skadeproblemen i ÖFK, men i bland så måste man göra det.
Skador är fotbollens dilemma och jobbig att uppleva både för spelare och för supporters. Värst är det när unga spelare drabbas. Det kan förstöra deras karriär om det vill sig illa. Visst ville man gråta när den stora talangen i ÖFK Kalpi Ouattara, två gånger i följd drabbades av en svår knäskada. Han håller nu på att rehabträna och han visar stor kraft och vilja att återkomma till fotbollen och ÖFK. Vi håller tummarna!
Vi minns fjolåret i ÖFK, då upp till tio spelare var skadade samtidigt. Vi upplever i dag att Malmö FF är drabbade i nästan samma omfattning. Var det så konstigt att ÖFK åkte ur allsvenskan under sådana premisser och speciellt när man inte fick värva nya spelare tack vare en fadäs som inträffade för några år sedan? Svaret är nej!
En märklig förtelse och knappast utredd är, att lag kan drabbas av många skador under en säsong, medan man under påföljande säsong kan vara nästan skadefri. Det finns exempel på det. Förklara det den som kan.
|