ÖFK:s lagbygge 2023
Målvakter: Aly Keita, Andrew Mills, Anton Berg
Försvarare: Kevin Jablinski, Cesar Weilid, Kristian Novak, Myroslav Mazur, Ziad Ghanoum, Sam Mensiro, Yannick Adjouman, Kalpi Ouattara, Jakob Hedenquist
Inre mittfältare: Simon Kroon, Mansour Sinyan, André Österholm, Erick Brendon
Yttre Mittfältare: Chovanie Amatkarijo, Jakob Johnsson, André Nader
Anfallare: Sadmir Zekovic Malcolm Stolt, Sebastian Karlsson Grach
ÖFK har hunnit långt i sitt lagbygge. De är snart i mål. Puzzelbitarna faller på plats en efter en. Vi kan inte annat än att jämföra med fjolåret, då det vid den här tiden nästan var, överdrivet, ett kontrollerat Kaos.
Det känns ganska tryggt inför en ny säsong. ÖFK kan sitta lugnt i båten, men måste ytterligare förstärka för att spetsa till laget.
Fortfarande finns en del hål som måste fyllas före seriestarten. Ett hål fylldes nyligen med en ny kvalificerad målvaktstränare. Det var viktigt.
En assisterande tränare och en fystränare sökes.
Det är ingen panik för att fylla dessa tjänster. Det är bättre att vänta, välja och se tills man får rätta personerna som passar in i ÖFK.
Powell kan titta lite djupare i sin norska låda och hitta någon. Han har fina kontakter med i Norge. Tydligen har han skapat fina relationer i grannlandet med såväl spelare som tränare som vill följa honom hit.
På kort sikt klarar sig manager Magnus Powell bra ensam i huvudrollen. Han har sin rutin att luta sig emot och faller inte i farstun i första taget och han har fotbollschefen Stefan Lundin att utbyta tankar med. Vad jag sett har samarbetet dem emellan fungerat bra.
Visst är det viktigt med en assisterande och fystränare när ÖFK ska klara av en tuff och lång säsong.
Det gäller alltså att fylla hålet efter duktige fystränaren Oskar Ljungblom, som har fungerat bra i flera år och efter likaledes duktige Stefan Lundin som övergått till annan tjänst.
Fotbollz.se har föreslaget en lokal ersättare som assisterande tränare.
När vi kommer till spelartruppen kan det finnas några kommentarer att göra. Det gäller det centrala mittfältet. Det har alltid varit ett kärt och viktigt ämne för fotboll.se att dryfta.
Det inre eller centrala mittfältet har inte prioriterats, sedan ÖFK under storhetstiden hade ett av allsvenskans starkaste mittfält. Detta trots att det ingått i framtidsplanerna.
Det centrala mittfältet en mycket viktig lagdel.
ÖFK har på ganska kort tid tappat flera centrala mittfältare.
Nu senast var de två med allsvensk rutin som lämnade. Det var Henrik Bellman och Ludvig Fritzson. Bellman fungerade bra i båda rollerna som yttre och inre mittfältare.
Niolaus Dosis lämnade tidigare och även Nebiyou Perry har gjort det. Vi kan även räkna in Kamal Issah i den grupp som lämnat. Det är kännbara förluster i ett lag som ifjol främst på våren hade ett mittfält som hade svårt att få det att fungera.
Det var genialt att värva Erick Brendon Han blev något av en frälsare för ÖFK. Plötsligt började mittfältet fungera.
Det var ett bevis på hur viktigt det inre mittfältet är. Brendon var just den spelare som ÖFK behövde, men det behövs flera.
ÖFK kan inte räkna med att Bendons form skall vara hög under hela säsongen och han kan bli skadad och avstängd.
Visserligen finns anledning att tro på att Mansor Sinyan kan blomma ut. Han är en stor talang som i bästa fall kan bli säljbar till utlandet, men han har ännu inte den rutin som gör att man kan lägga för stort ansvar på hans axlar.
Slutsatsen blir att ÖFK behöver helst två centrala mittfältare som är bollsäkra, passningsskickliga och som har bra spelsinne liknade Brendons.
Var tog Albin Sporrong vägen? Han uppgavs av Expressen att vara nästan klar för ÖFK?
Det kanske inte är rätt forum att jämföra med Chelsea, men jag gör det ändå.
Potters Chelsea har haft svårt att vinna. Detta är beroende på många skador och på, till förmodligen till Potters förtret, att inte mittfältet fungerat så bra. Chelsea har haft svårt att skapa målchanser och svårt att utnyttja de chanser som funnits.
Potter har varit tvungen att mer eller mindre panikvärva. Chelsea har insett att de måste förstärka mittfältet.
De värvade nyligen den centrale mittfältaren Enzo Fernandez från Benfica, som man dock haft ögon på en tid, för drygt en miljard.
Några dagar innan köpte de Mychajlo Mudryk från Sjachtar Donetsk. Han är uppsatt som forward/yttermittfältare, men, vad jag sett att går han ofta in mot det centrala mittfältet. Då fungera han som en bra inre mittfältare och framspelare.
Jag tror inte att ÖFK gör några panikvärvningar, men detta är ett varnande exempel. |