meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

LITE POSITIVT
av Per Lagerbäck
Publicerad 23 Apr 2023 - 22:03 

Matchen mot Sundsvall skapade en tro på framtiden som är mer positiv än på många år.

Plötsligt skulle ÖFK kunna segla upp som en kandidat till att slåss om de tre översta platserna i tabellen, om det blir seger mot Skövde, men jag ska skynda långsamt. Dock var spelet i Sundsvall på en nivå, som om den hålls skulle kunna ge det resultatet. Hur stora är då chanserna till det. Jag är nästan folycksbådande hoppfull. Det hänger nog till en ganska stor del på resultatet imorron (om nu matchen kan spelas). Det viktigaste att ta med sig från Sundsvall är nog självförtroendet, modet och inställningen. ÖFK-spelarna visade att kvalitén finns där. Och dessutom långt bredare än på de tidigare så viktiga fem-sex bästa spelarna.

När jag tittar på tabellen före dagens matcher så kan vi notera en del intressanta saker. T ex har GAIS vunnit tre av fyra matcher och spelat oavgjort i en. Mot ÖFK. Sundsvall har vunnit två av tre matcher, och förlorat en. Mot ÖFK. ÖFK har släppt in minst antal mål, tillsammans med Västerås. Endast fyra lag har gjort fler mål än ÖFK, och då har ändå sex lag spelat fyra matcher mot ÖFK:s tre. ÖFK har tredje bästa målskillnad. ÖFK tippades sist av media och nu finns alla chanser att bevisa att åtminstone det var helt fel.

ÖFK har nu ett gäng spelare under rejäl utveckling, och jag tycker att insatserna både mot GAIS och Örebro var mer än godkända, uppföljda av den väldigt bra matchen mot Sundsvall. Visst finns det skönhetsfläckar fortfarande, men det gör ju insatsen egentligen ännu mer spännande, då det finns klart utrymme att förbättra ytterligare. Och jag noterar igen att det finns minst en handfull spelare som hittills inte startat som kliver in utan att sänka standarden i någon nämnvärd utsträckning. T ex var Karlsson Grach någon cm ifrån att leda den interna skytteligan, då hans nick i ribban mot Örebro var värd ett bättre öde. Med Ghanoum, Outtara, Hedenquist, Novak, Musolitin m fl känns det helt lugnt när de beträder planen. Naturligtvis kommer det att komma bakslag, men jag är övertygad om att ÖFK inte kommer att komma i någon längre svacka, såsom vi nu har blivit vana vid att de gjort under några år.

Fortfarande nöjer jag mig med att tippa ÖFK på den övre halvan, och det bör vara den rimligaste målsättningen. Men naturligtvis så ska målet hela tiden vara att vinna varje match, och lyckas det till två tredjedelar, så finns laget riktigt högt upp i tabellen. Nu trotsar vi snön imorron och beträder läktarna välklädda för att stötta laget fullt ut!

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Visa alla tvivlare skrev | 23 Apr 2023 - 19:44
Bra analys och entusiasmerande skrivet! Stämningen är också mycket bättre än förra året och även Falkarna börjar sjuda av kraft igen! Kan rekommendera att titta på Staketvetarnas nya musikvideo! Nu är det väl bara snön på JK som kan hindra imorgon.
22
 
Sök på fotbollz.se
   
  Sunday anyanwu fick högsta poängen för öfk mot oddevold  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:09  
 

Sunday Anyanwu Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchen mellan IK Oddevold och ÖFK bör spelas om  
  av Martin Nylander | Igår - 13:58  
 

Gårdagens situation där hemmalagets mittback Erik Hedenquist tog bollen med handen utan åtgärd från domare Fredrik Alknäs bör anmälas av ÖFK med stöd av Svenska Fotbollsförbundets tävlingsbestämmelser med syftet att få till stånd att matchen spelas om.

 
  Läs mer...  
 


 
  Kvällens snackis - straffsituationen  
  av Haldo Jonsson | 23 Maj 2026 - 22:51  
 

”Guds hand” räddade poäng i toppmatchen".

 
  Läs mer...  
 


 
  Så kom svackan  
  av Per Lagerbäck | 23 Maj 2026 - 21:17  
 

ÖFK gjorde egentligen en tämligen ok första halvlek, men i andra hände nästan ingenting, trots underläge.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
19 Mar 2023 - 10:25 Sagt efter matchen
18 Mar 2023 - 17:33 Matchreferat Oavgjort rättvist resultat i träningsmatchen mot IFK Norrköp
18 Mar 2023 - 14:57 Startelvan i dag
17 Mar 2023 - 21:22 Några ord om lördagens motståndare IFK Norrköping
17 Mar 2023 - 10:25 '15 Akademispelare med P17, DUT, JHFF'
17 Mar 2023 - 10:23 ÖSTERSUNDS FK STARTAR SPONTANFOTBOLL NU PÅ LÖRDAG
16 Mar 2023 - 22:43 Rapport från dagens träning
16 Mar 2023 - 14:57 ÖFK lämnar inget åt slumpen
15 Mar 2023 - 23:01 NYA STYRELSEMEDLEMMAR VÄLJS IN I ÖSTERSUNDS FK ELITFOTBOLL A
15 Mar 2023 - 17:12 Positiv anda i Östersunds FK Men orosmolnen finns kvar
15 Mar 2023 - 17:08 Tio års ÖFK-miljoner
15 Mar 2023 - 11:44 Bengt Olofsson ny ordförande i ÖFK
14 Mar 2023 - 10:00 Ny styrelse i Falkarna
13 Mar 2023 - 17:33 Ny träningsmatch för ÖFK - allsvenskt motstånd
13 Mar 2023 - 08:41 Mindre än 3 veckor kvar till premiären!
13 Mar 2023 - 08:39 'Matchvecka Akademin'
12 Mar 2023 - 15:51 Matchreferat ÖFK - Levanger 0-2 (0-1)
11 Mar 2023 - 20:50 ÖFK en förening som levererat både spelare och tränare.till
11 Mar 2023 - 09:19 Spelarkollen
10 Mar 2023 - 22:29 ÖFK möter ett målfarligt lag - Levanger FC, med 12 mål på tr