Äntligen ställer ÖFK upp utan ha någon spelare avstängd. Det är sällan det händer.
Både Weilid och Stolt är till baka efter avstängning. Det skulle förvåna att om inte inte båda kniper en startplats mot AFC. Detta trots att Jakob Hedenquist har gjort framsteg.
Vi kan hoppas på att Weilid fortsätter sitt frejdiga spel och inte blir för försiktig, efter den kritik han fick när han visades ut.
Vi kan förmoda att Powell väljer att återgå till det framgångsrika paret Grach och Stolt längts fram.
Försvaret finns det inte så mycket att orda om. Där ändrar nog inte Powell på. Det har ju visat sig vara ett av Superettans bästa försvar med få insläppta mål.
Vi noterar att Keita har tränat några dagar nu. Han håller sakta men säkert att komma tillbaka. Kanske vi får se honom sitta på bänken på lördag? Keita har ju fått en stark konkurrent i Mills som gjort bra insatser i alla matcher han deltagit i.
Det ser bättre än på länge när det gäller skadorna. Jakob Johnsson har dock känningar i ett knä och har inte tränat.
Simon Kroon kör rehab. Inom ÖFK kan man inte uttala sig om, när han kan inträda i träning.
Annars är det bara de långtidsskadade som inte är aktuella på ett tag. Till den gruppen har Jablinski hört, men det gör han inte längre. Han håller på att förbättra sin ork och bollvana, men kan spela.
Österholm har haft en nedåtgående formkurva, men antagligen får han ändå starta.
Powell har en angenäm, men svår uppgift. Han har flera spelare som kan vara startspelare i sin påse som han måste välja emellan. Jag nämner Musolitin, Sporrong, Marklund, Nader, Kabuye.
Det blir intressant att se vem han väljer.
Jag vet hur jag skulle välja.
För att ha någon riktig uppfattning om Marklund, måste jag nog se honom mera i match. Det jag sett, är han nog kan bli en tillgång för ÖFK. Vi avvaktar och ser. De måste få ta lite för honom att anpassa sig till laget. |