meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK:S MEST HÅLLBARA INVESTERING
av ÖFK Akademi
Publicerad 22 Maj 2025 - 23:27 Uppdaterad 23 Maj 2025 - 10:35

Eseg Yossief Foto: David Hultén

ÖFK:s mest hållbara investering

21 maj 2025 blev ett historiskt datum för Östersunds FK. I den 78:e matchminuten mot Västerås SK klev 18-årige Eseg Yossief in på planen och blev därmed den första spelaren från ÖFK Akademi att få tävlingsminuter i Superettan för klubbens A-lag.

Debuten är inte bara ett personligt genombrott för Eseg, utan även en milstolpe för hela akademiverksamheten – och ett kvitto på ett långsiktigt arbete med lokal spelarutveckling. Första gången en akademispelare gjorde debut i A-laget – det är inte bara en sportslig prestation, utan en signal till hela regionens unga fotbollstalanger: det går att lyckas, även i sin hemstad.

För exakt 15 år sedan skrev Dennis Widegren på sitt A-lagskontrakt med ÖFK. Han blev en förebild för många unga i Östersund och har även fungerat som en inspirerande figur för ÖFK Akademi, där ambitionen alltid varit att skapa liknande möjligheter för nya generationer.

ÖFK Akademi har funnits i många år, men 2020/2021 genomgick verksamheten en nystart. Under ledning av Stefan Lundin skapades nya strukturer och riktlinjer för att bygga en långsiktig och kvalitativ spelarutveckling. Akademin är en del av Unicoach-nätverket, under Svenska Fotbollsförbundet, och samarbetar med både NIU Fotboll och skolor inom ramen för Skolverkets riktlinjer. Verksamheten riktar sig till ungdomar i åldrarna 15 till 19 år och lockar talanger från hela Jämtland Härjedalen – men även utanför regionen.

Esegs debut bär ett starkt symbolvärde. Det visar att det är fullt möjligt att gå hela vägen från lokal ungdomsfotboll till elitnivå – utan att lämna sin hemstad. I en tid där många unga söker möjligheter på andra orter, är det här ett tydligt bevis på att Östersund kan fostra egna talanger. Det är – i ordets rätta bemärkelse – klubbens mest hållbara investering. Och Akademin lyckades att få till det på 4 år.

Men vägen dit kräver samarbete. För att ge ungdomarna bästa möjliga förutsättningar krävs rätt resurser till tränare och ledare, samarbete med JHFF, samt stöd från regionens föreningar. Det handlar om att skapa en stark miljö där utbildning, konkurrens och glädje går hand i hand.

Bakom framgången ligger också modiga beslut. Kiarash Livani och Fredrik Aasmund Eliassen har varit avgörande i att öppna dörren för akademispelare att få känna på A-lagsmiljön. På bänken mot Västerås satt även Leo Ramberg (P16), och i tidigare matcher har Arvid Holmén (P19) och Christopher Lundhall – som nu är tredjemålvakt i A-laget – också varit med.

Under försäsongen har ytterligare spelare från akademin fått chansen att visa upp sig: Jafar Hussani, Josef Hermansson, Leo Eiremo, Viktor Johnsson, Max Lidenmark, Hugo Larsson, Mo Abdullahi och Elliot Caarls – samtliga representerar ÖFK Akademi med stolthet. Många av dessa spelare har även deltagit på distrikts- och landslagsläger . ÖFK Akademi har fått beröm från både JHFF och nationella ledare för sin nivå och inställning.

Det är dock viktigt att komma ihåg att alla resor ser olika ut. Det handlar om att ge varje spelare rätt väg framåt, i en miljö där tränare och ledare är engagerade, och där man får växa – både som spelare och människa. När glädje och utveckling går hand i hand, och när unga får tro på sina drömmar, då skapas verklig förändring.

Och det är precis där, i den långsiktiga satsningen på den egna ungdomsfotbollen, som ÖFK:s framtid formas.

Johan Lidenmark

Foto: David HulthénÖstersund FK Akademin



 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Classe Olofsson vinnare av Hos Andreas tipset 2025  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:36  
 

Classe Olofsson. Foto: Prtvat

 
  Läs mer...  
 


 
  Före detta mittbacken i ÖFK Tom Pettersson uppmärksammad  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:24  
 

Tom Petersson. Foto. Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Hos Andreas-tipset 2025 är avgjort  
  9 Nov 2025 - 21:26  
 

Det blev en otrolig avslutning på tipset som var så spännande och inte avgjort förrän i den sista matchen.

Alla tippare på plats 1 till 3 fick lika många poäng; 73 p och alla hade tippat 8 matcher med exakt rätt resultat och ev målskytt.

Putte Kock tog hem första priset genom att han hade 2 st 5p, de andra hade inga.

MagnusE tog hem andra priset då han hade fått 7st 4p medan
Pertan, som tog tredje priset endast hade 6st 4p.

Grattis till er alla och vi kommer kontakta er.

Och tack alla andra som också var med denna säsong.



 
 


 
  ÖFK prestation på bortaplan behöver förbättras till 2026  
  av Martin Nylander | 9 Nov 2025 - 20:43  
 

Martin Nylander. Foto Privat

ÖFK har under flera år tillhört de sämsta lagen på bortaplan, i superettan, såväl ur ett poäng- som målproduktionsperspektiv. Varför det är såhär behöver analyseras och rättas till inför nästa säsong.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
14 Jun 2024 - 13:45 Rapport från träningen - Ett betydligt starkare lag än mot S
13 Jun 2024 - 15:14 Ett nytt och inspirerat ÖFK ser fram mot mötet med Öster
13 Jun 2024 - 14:15 Björn Hamberg ytterst nära toppjobb
12 Jun 2024 - 11:12 Aly Keita tränar för fullt
11 Jun 2024 - 17:47 Bilder från dagens träning på Hissmovallen
10 Jun 2024 - 13:39 Före detta ÖFK-mittfältaren Curtis Edwards tränar med ÖFK- n
10 Jun 2024 - 11:02 ÖFK gör omstart - nytt spelsystem ?
10 Jun 2024 - 09:23 Träningstider ÖFK denna vecka
9 Jun 2024 - 15:08 ÖFK Akademi satsar stort - deltar med tre lag i Coppa Capita
7 Jun 2024 - 15:42 Den 6 april 2016 var en dag att minnas både för Alexander Is
7 Jun 2024 - 09:43 Personalkostnader i ÖFK och i andra lag Superettan
5 Jun 2024 - 21:22 Det var en kväll vi vill helst glömma, men som det är viktig
5 Jun 2024 - 15:38 Kallelse till extra bolagsstämma
4 Jun 2024 - 09:56 Akademikoordinator i ÖFK Akademi
3 Jun 2024 - 10:59 ÖFK:s facit efter en tredjedel: Inte en enda riktigt bra mat
2 Jun 2024 - 17:02 Bästa spelare på plan ÖFK - Sandviken
2 Jun 2024 - 13:31 Bilder ÖFK - Sandviken 0-2
1 Jun 2024 - 22:28 Manager Magnus Powell självkritisk efter matchen
1 Jun 2024 - 19:52 ÖFK, fågel eller fisk?
1 Jun 2024 - 19:17 Matchreferat Klar förlust mot Sandvikens IF