meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

STEFAN LUNDIN I FÖRBIFARTEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 8 Dec 2022 - 15:09 Uppdaterad 8 Dec 2022 - 15:11

Stefan Lindin. Foto: Haldo Jonsson

Vi ställde några allvarliga men snabba frågor om fotbollsverksamheten, om värvningar m.m.

I går var jag på besök på ÖFK:s kansli. Anledning var, att jag skulle köpa två säsongkort. Det gjorde jag.

Jag överraskades av att säsongkorten var snyggt och prydligt lnagda i en prydlig folder. På säsongkorten var det en bild på altmaister Wåfflan Nilsson.

Allt var snyggt gjort. Visserligen var det en detalj, men ändå något nytt. Det var ett bra initiativ som jag uppskattade.

Det gör oss lite förväntansfulla. Kan vi hoppas på att det ska flera nya tankar i ett framtida ÖFK? Först ska vi så fort som möjligt glömma allt det trista som varit.

Plötsligt dök fotbollschefen Stefan Lundin upp. Jag blev lite överraskad, över att han inte hade åkt på ledighet, men han är en person som vill göra rätt för sig och som känner ansvar. Nu var på hemväg i Östersund. Han hade med sig en cykel som han tydligen avsåg att använda i snömodden.

Stefan är en lugn person som inte hetsar upp sig i onödan.

Fotbollz.se träffade Stefan ungefär vid den här tiden i fjol, men då var han lite annorlunda. Han såg lätt spänd ut och jag tror inte att jag överdriver, när jag säger att han såg lite bekymrad ut.

I går var det en annan person jag träffade. Han hade andats ut efter ÖFK:s bragdinsats.

Nu var han avspänd och man kunde spåra ett mått av förväntan hos honom. Läget inom fotbollen ser annorlunda ut än i ifjol.

Nästa säsongh kan ÖFK starta med stora delar av truppen intakt. Många spelare finns kvar, men ifjol var det långt ifrån så. Ett nytt lag skulle byggas och det genom att använda de små medel som fanns i ÖFK:s kassa.

Jag stoppade upp Stefan och fick ställa några frågor i förbifarten som han välvilligt svarade på. Här är svaren.


Om läget i fjol jämfört med i år vid ungefär samma tidpunkt.

- Det är helt annat. Då var det rörigt. Alla spelare ville här ifrån när vi hade åkt ner från allsvenskan till Superettan. Vi skulle skapa ett nästan nytt lag med begränsade resurser. I år har vi många spelare som redan är klara förl nästa säsong. Det är stor skillnad.

Om vilka spelare som ÖFK har möjlighet att skaffa.

- Vi har inte möjlighet att köpa några spelare. Det har vi inte ekonomi för. Vi får välja bland de spelare som vi kan locka hit. En del spelare slutar i ÖFK inför nästa säsong. Vi kan då ta de överblivna pengarna vi satsade på dem till att betala lön till nya spelare.

Om budgeteten för nästa år.

-Vi har ungefär samma budget som i fjol, möjligen något stramare. Vi har den ramen och den får vi inte överskrida. Vi kommer att hålla oss till budgeten. Det gjorde vi även i fjol.


Om spelare som har erbjudits kontrakt.

- Det är fem spelare som har fått kontraktserbjudande. Vi väntar på relativt snabbt svar från dem. Det är viktigt för oss att vi kunna planera för nästa säsong. Vi kan inte vänta tills nästa fönster öppnas.

Om spelare som inte fått kontrakt

- Vi har inte stängt några dörrar för andra spelare vars kontrakt gått ut. Det finns fortfarande möjlighet att någon av dem kan få ett kontraktserbjudande.

Om Henrik Bellman. Han bör få ett kontrakt tycker fotbollz.se. Mittfältet behöver flera spelare inte färre.

Bellman gjorde ingen bra höstsäsong, men var bra på våren. Vi diskuterar vidare om honom och även om några andra.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Bengt Jonsson skrev | 8 Dec 2022 - 16:07
Alltid trevligt att läsa dina inlägg Haldo. Lite positiva vibbar skadar aldrig.

Och du snuddade vid en viktig sak;
Ta lärdom av det som varit och blicka framåt.
24
 
Sök på fotbollz.se
   
  Största stjärnan i Schweiz landslag har tidigare mött ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:45  
 

Sotirios Papagiannopoulos och Tom Pettersson i ÖFK hälsar på Arsenals spelare före match. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Vid kvalet till Superettan avgörs om vi ska få två lag från Stockholm i Superettan 2026  
  av Haldo Jonsson | 16 Nov 2025 - 21:25  
 

Redan klara för Superettan nästa år är Stockholm United. Där spelar en före detta frösöspelare och en före detta ÖFK spelare.

Foto. Haldo Jonsson

Det har uppstått bråk mellan Hammaby TFF och Örebro Sk om flytt av matchdag i kvalet och supporterklubben Kubanerna i Örebro är kritiska till Hammarbys möjlighet att flytta spelare mellan A-lag och talanglag s.k kloning.

 
  Läs mer...  
 


 
  Kval till P17 Allsvenskan  
  av Haldo Jonsson | 15 Nov 2025 - 16:31  
   
  Läs mer...  
 


 
  Jussi Kontinen - något för ÖFK? Ja visst!  
  av Haldo Jonsson | 15 Nov 2025 - 13:27  
 

Jussi Kontinen. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
4 Sep 2025 - 10:47 Ali Suljc fick högsta poängen mot Kalmar FF
3 Sep 2025 - 20:03 Gideon Granström en blivande stjärna - blev Trissvinnare mot
2 Sep 2025 - 15:46 Duktiga gästspelare på gåfotbollen idag
2 Sep 2025 - 11:29 Ali Suljic uttagen till veckans lag lag i Superettan
1 Sep 2025 - 19:35 Alexander Isak tog sina första steg inom elitfotbollen på Jä
1 Sep 2025 - 09:55 ÖFK tar in mental tränare
31 Aug 2025 - 21:11 Nebiyou Perry lämnar ÖFK för dansk klubb - ÖFK bekräftar ida
31 Aug 2025 - 10:45 Bildkavalkad från ÖFK- Kalmar FF 0-0
30 Aug 2025 - 19:24 Matchreferat ÖFK knep en poäng av serieledarna
30 Aug 2025 - 18:25 Poäng för ÖFK spelare i matchen mot Kalmar FF
30 Aug 2025 - 18:22 Matchens prestation
30 Aug 2025 - 17:32 Matchens överraskning
30 Aug 2025 - 14:01 Startelvan mot Kalmar FF
29 Aug 2025 - 20:19 Rapport från träningen - allt ser bra ut. - starkt motiverad
29 Aug 2025 - 12:27 Ingen krönika denna gång
29 Aug 2025 - 09:42 Följ ÖFK - Kalmar FF via fotbollz.se
28 Aug 2025 - 11:10 Efter förra vinsten mot Umeå har Kalmar inte vunnit någon ma
27 Aug 2025 - 15:10 Förre mittbacken i ÖFK Tom Pettersson om tiden i ÖFK och lik
26 Aug 2025 - 09:29 Simon Marklund kan och vill mycket - blev Trissvinnare mot V
25 Aug 2025 - 11:34 Jabir Abdihakim Ali fick högsta poängen mot Varberg