meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

SÅ HÄR KLÄR DU DIG PÅ FOTBOLL VID KALLT VÄDER - DÅ FÅR DU MER NÖJE AV MATCHEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 6 Feb 2024 - 18:47 Uppdaterad 6 Feb 2024 - 18:49

.Bildresultat för jämtkraft arena fotbollz.seÖFK under träning på en kylslagen Jämtkraft Arena. Foto. Haldo Jonsson

Vi har haft en riktigt kall vinter hittills i år och kylan verkar fortsätta. Om du ska följa vad om händer i en match, är det viktigt att du slipper frysa. Det är onödigt om man klär sig rätt. Nöjet av matchen blir då så mycket bättre.

Fotbollz.se ger dig råd hur man ska klä sig hämtat från expertis.


Så här kan du klä dig när du ser fotboll vid kallt väder.

Kroppen

Det viktigaste är att man har flera lager på kroppen. Luften mellan lagren bidrar till isolering. Man väljer merinoull närmast sin kropp där den är att föredra före annan ull. Merinoullen ger inte upphov till klåda och den är mjuk och varm. Den absorberar och transporterar bort fukt och svett från huden.

Närmast över merinoullen kan det vara lämpligt att ha en tjock ylletröja. Vill man ha ytterligare lager kan man ha en fleecetröja eller en tunn täckjacka. Som ytterplagg väljer man en skaljacka med huva, eller alternativt en varm täckjacka.

Man kan även med fördel använda en värmeväst eller värmejacka med elektroder utplacerade i bröst och rygg som drivs av batterier. Den håller värmen i flera timmar. Då måste man ha ett tunt plagg närmast kroppen. Jag har själv en värmejacka som värmer utmärkt bra. Det finns även uppvärmda sittdynor och handskar och sulor i skor med elektroder.

Kanske även spelarna vore betjänta att ha en värmesväst vid träning?

Benen

På benen kan man ha en yllekalsong eller två och en täckbyxa

Fötterna

- För att motverka att fötterna blir kalla kan man välja sulor eller strumpor som är uppvärmda med batterier. Sulorna är ganska tjocka, men man råder bot på det genom att ta ut den i skon befintliga sulan. Det finns även billiga artificiellt uppvärmda sulor som fungerar bra i sex timmar.

Nordanvinden sveper in

Hur många gånger har man suttit eller stått på Hofvallen, Torvallen, Sportfältet, Lövsta, Jägarvallen, "Plattan", Jämtkraft Arena och på andra arenor runt om i länet vid en fotbollsmatch och känt den kalla och pinande nordanvinden sänkt både humör och intresse. Svar: Otaliga gånger. Om inte spelet värmer då kan det vara tufft.

Kallaste arenan i Östersund?
Om fotbollz.se ska ge sig på att gradera den kallaste arenan för fotboll i Östersund så tar Hofvallen priset. Där sveper nordanvinden från Storsjön obehindrat in.

Sportfältet är heller inte snällt.

Bäst är nog Torvallen. Där finns det lite i alla fall lite skydd.

Lövsta är svårbedömd.

Jämtkraft Arena är något av mitt emellan. Där beror det mycket på var vinden kommer ifrån. Är det nordligvästlig vind är B -läkaren helt klart att föredra. Om det omvända förhållandet råder vid kall sydvind, då sitter man helst på A- läktaren. Södra och norra stå är svårare att definiera.

Vissa har en särdeles förmåga att tåla kyla

En del människor tycks tåla kyla mer än andra. Jag tänker osökt på Anders Biten, tidigare ÖFK, Jan Netzler, tidigare bl.a. ÖFK och Staffan Mattsson, IFK Östersund. När vi andra har långkalsonger på oss, då kommer de i shorts på matcherna. Många gånger har man före matcherna undrat - kommer de verkligen i shorts igen? Ja, faktiskt gör de det! Gång på gång.


Vem tål kylan sämre?

Största skillnaden på att tåla kyla och även värme för den delen, utgör nog åldern. Äldre människor är mera bekväma av sig och vill inte onödigt utsätta sig för kyla. Kroppstemperaturens blir dessutom oftast lägre med åren och man tål kyla sämre.

Hur man ska klä sig det är något som man lär sig med åren. När man var ung kunde man sitta och huttra, men desto äldre man blir vill man motverka kylan och inte tänka så mycket på att det är kallt. Då vill man helt få inrikta sig på att få se och glädjas åt att följa matchen. Det gör man inte om man fryser.


Om man står upprätt och kan röra på sig får inte kylan riktigt lika hårt grepp som om man sitter. Numera är det inte möjligt att stå på åtminstone vissa av ÖFK:s matcher. Alla platser är numrerade sittplatser. I paus kan man däremot passa på att röra på sig och få blodet i lite snabbare omlopp. Man kan även köpa en värmande kopp kappe, Te, eller choklad.

Ibland blir man förvånad över att människor som kommer från varmare länder klär sig dåligt i kyla. Kanske är de en myt att de tål värme sämre?



.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Hösten - provspelarnas tid  
  av Haldo Jonsson | 18 Nov 2025 - 17:48  
 

Norska bidraget i dagens träning. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Engelsmannen James Kirby slutar i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 18 Nov 2025 - 16:53  
 

James Kirby, Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Största stjärnan i Schweiz landslag har tidigare mött ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 17 Nov 2025 - 18:45  
 

Sotirios Papagiannopoulos och Tom Pettersson i ÖFK hälsar på Arsenals spelare före match. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Vid kvalet till Superettan avgörs om vi ska få två lag från Stockholm i Superettan 2026  
  av Haldo Jonsson | 16 Nov 2025 - 21:25  
 

Redan klara för Superettan nästa år är Stockholm United. Där spelar en före detta frösöspelare och en före detta ÖFK spelare.

Foto. Haldo Jonsson

Det har uppstått bråk mellan Hammaby TFF och Örebro Sk om flytt av matchdag i kvalet och supporterklubben Kubanerna i Örebro är kritiska till Hammarbys möjlighet att flytta spelare mellan A-lag och talanglag s.k kloning.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
28 Jul 2023 - 20:19 I stort sett samma elva som mot Gefle IF - det känns ganska
28 Jul 2023 - 19:46 Följ ÖFK - GIF Sundsvall via fotbollz.se
28 Jul 2023 - 19:43 Cirkeln är sluten för Brwa Nouri - går till Dalkurd från Bal
28 Jul 2023 - 16:03 Storfrämmande - Graham Potter och Billy Reid kommer till nor
28 Jul 2023 - 12:43 Supporterkulturerna inom fotboll.
26 Jul 2023 - 20:25 Norrlandsderby och publikrekord för i år - Kom och stötta ÖF
25 Jul 2023 - 13:18 Det här väntar ÖFK i höst
23 Jul 2023 - 22:10 Trissvinnare för andra gången - Yannick Adjoumani
23 Jul 2023 - 16:36 Gefle IF - ÖFK 2-2 (0-1) bilder
22 Jul 2023 - 19:29 Matchreferat ÖFK skänkte bort segern
22 Jul 2023 - 19:26 Matchens prestation
22 Jul 2023 - 17:44 Matchens överraskning
22 Jul 2023 - 16:56 Så otroligt onödigt
22 Jul 2023 - 14:06 Startelvan
22 Jul 2023 - 11:11 Utmärkt insats av Ö FK i Gothia Cup - finalspel för P17
21 Jul 2023 - 14:11 Följ Gefle IF - ÖFK via fotbollz.se
21 Jul 2023 - 14:01 Så ska Gefle IF spela mot ÖFK
20 Jul 2023 - 21:21 Dagens träning i korthet
20 Jul 2023 - 21:18 Varning problemet
19 Jul 2023 - 20:31 Inga lätta poäng mot Gefle. Fotbollz.se har beviset