meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK:S MEST HÅLLBARA INVESTERING
av ÖFK Akademi
Publicerad 22 Maj 2025 - 23:27 Uppdaterad 23 Maj 2025 - 10:35

Eseg Yossief Foto: David Hultén

ÖFK:s mest hållbara investering

21 maj 2025 blev ett historiskt datum för Östersunds FK. I den 78:e matchminuten mot Västerås SK klev 18-årige Eseg Yossief in på planen och blev därmed den första spelaren från ÖFK Akademi att få tävlingsminuter i Superettan för klubbens A-lag.

Debuten är inte bara ett personligt genombrott för Eseg, utan även en milstolpe för hela akademiverksamheten – och ett kvitto på ett långsiktigt arbete med lokal spelarutveckling. Första gången en akademispelare gjorde debut i A-laget – det är inte bara en sportslig prestation, utan en signal till hela regionens unga fotbollstalanger: det går att lyckas, även i sin hemstad.

För exakt 15 år sedan skrev Dennis Widegren på sitt A-lagskontrakt med ÖFK. Han blev en förebild för många unga i Östersund och har även fungerat som en inspirerande figur för ÖFK Akademi, där ambitionen alltid varit att skapa liknande möjligheter för nya generationer.

ÖFK Akademi har funnits i många år, men 2020/2021 genomgick verksamheten en nystart. Under ledning av Stefan Lundin skapades nya strukturer och riktlinjer för att bygga en långsiktig och kvalitativ spelarutveckling. Akademin är en del av Unicoach-nätverket, under Svenska Fotbollsförbundet, och samarbetar med både NIU Fotboll och skolor inom ramen för Skolverkets riktlinjer. Verksamheten riktar sig till ungdomar i åldrarna 15 till 19 år och lockar talanger från hela Jämtland Härjedalen – men även utanför regionen.

Esegs debut bär ett starkt symbolvärde. Det visar att det är fullt möjligt att gå hela vägen från lokal ungdomsfotboll till elitnivå – utan att lämna sin hemstad. I en tid där många unga söker möjligheter på andra orter, är det här ett tydligt bevis på att Östersund kan fostra egna talanger. Det är – i ordets rätta bemärkelse – klubbens mest hållbara investering. Och Akademin lyckades att få till det på 4 år.

Men vägen dit kräver samarbete. För att ge ungdomarna bästa möjliga förutsättningar krävs rätt resurser till tränare och ledare, samarbete med JHFF, samt stöd från regionens föreningar. Det handlar om att skapa en stark miljö där utbildning, konkurrens och glädje går hand i hand.

Bakom framgången ligger också modiga beslut. Kiarash Livani och Fredrik Aasmund Eliassen har varit avgörande i att öppna dörren för akademispelare att få känna på A-lagsmiljön. På bänken mot Västerås satt även Leo Ramberg (P16), och i tidigare matcher har Arvid Holmén (P19) och Christopher Lundhall – som nu är tredjemålvakt i A-laget – också varit med.

Under försäsongen har ytterligare spelare från akademin fått chansen att visa upp sig: Jafar Hussani, Josef Hermansson, Leo Eiremo, Viktor Johnsson, Max Lidenmark, Hugo Larsson, Mo Abdullahi och Elliot Caarls – samtliga representerar ÖFK Akademi med stolthet. Många av dessa spelare har även deltagit på distrikts- och landslagsläger . ÖFK Akademi har fått beröm från både JHFF och nationella ledare för sin nivå och inställning.

Det är dock viktigt att komma ihåg att alla resor ser olika ut. Det handlar om att ge varje spelare rätt väg framåt, i en miljö där tränare och ledare är engagerade, och där man får växa – både som spelare och människa. När glädje och utveckling går hand i hand, och när unga får tro på sina drömmar, då skapas verklig förändring.

Och det är precis där, i den långsiktiga satsningen på den egna ungdomsfotbollen, som ÖFK:s framtid formas.

Johan Lidenmark

Foto: David HulthénÖstersund FK Akademin



 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Största stjärnan i Schweiz landslag har tidigare mött ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:45  
 

Sotirios Papagiannopoulos och Tom Pettersson i ÖFK hälsar på Arsenals spelare före match. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Vid kvalet till Superettan avgörs om vi ska få två lag från Stockholm i Superettan 2026  
  av Haldo Jonsson | 16 Nov 2025 - 21:25  
 

Redan klara för Superettan nästa år är Stockholm United. Där spelar en före detta frösöspelare och en före detta ÖFK spelare.

Foto. Haldo Jonsson

Det har uppstått bråk mellan Hammaby TFF och Örebro Sk om flytt av matchdag i kvalet och supporterklubben Kubanerna i Örebro är kritiska till Hammarbys möjlighet att flytta spelare mellan A-lag och talanglag s.k kloning.

 
  Läs mer...  
 


 
  Kval till P17 Allsvenskan  
  av Haldo Jonsson | 15 Nov 2025 - 16:31  
   
  Läs mer...  
 


 
  Jussi Kontinen - något för ÖFK? Ja visst!  
  av Haldo Jonsson | 15 Nov 2025 - 13:27  
 

Jussi Kontinen. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
30 Jun 2023 - 23:15 I morgon lördag kl 13.00 ÖFK - GIF Sundsvall
30 Jun 2023 - 09:53 Patrick Kpozo byter klubb - kan ge fina pengar till ÖFK
29 Jun 2023 - 22:21 ÖFK ser om sitt hus - Provspelare tränade idag
29 Jun 2023 - 16:55 ÖFK:s utmaning med elitlicensen inför 2024.
29 Jun 2023 - 16:23 Det mesta ser mycket bra inför hösten, men det finns en del
28 Jun 2023 - 13:40 ÖFK profilen Bobo Sollander om ÖFK och om sin blivande roll
28 Jun 2023 - 10:55 Ingen Storsjöcup för IFK:s paralag, men ÖFK löste problemet
26 Jun 2023 - 17:24 Glad och fartfylld träning i dag - ser bra ut inför hösten
24 Jun 2023 - 21:35 Under uppehållet; en liten genomlysning av Hos Andreas Tipse
21 Jun 2023 - 17:24 'Matchanalys av U21-landslagsanalytiker'
18 Jun 2023 - 21:20 ÖFK står sig gott inom norrlandsfotbollen
17 Jun 2023 - 14:23 Yannick Adjoumani ser positivt på tillvararon
15 Jun 2023 - 09:41 ÖFK - GIF Sundsvall möts i träningsmatch
15 Jun 2023 - 09:07 Östersunds Fotbollsklubb kallar medlemmar till informationsm
14 Jun 2023 - 15:09 'Östersunds FK är en skam för svensk fotboll'
14 Jun 2023 - 10:22 Mansour Sinyan en viktig kugge på mittfältet - blev Trissvin
13 Jun 2023 - 16:20 Krönika av Thord-Eric Nilsson
12 Jun 2023 - 17:38 Chovanie Amatkarijo till Kroatien
12 Jun 2023 - 17:05 'Matchvecka ÖFK Akademi v.23'
12 Jun 2023 - 13:03 Avdelning viktiga mål