meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

I MORGON, MÅNDAG, AVGÖRS ÖFK:S VARA ELLER ICKE VARA I SUPERETTAN
av Haldo Jonsson
Publicerad 20 Nov 2022 - 23:05 Uppdaterad 20 Nov 2022 - 23:10

Tom Pripp ryckte in 2020, då ÖFK först nekades elitlicensen. Han överklagade till Överklagningsnämnden och lyckades genom en stark och uppmärksammad insats vända på beslutet så att ÖFK återfick sin elitlicenens. Vi hoppas och tror, att han lyckas även denna gång för god kunskap och skicklighet det har han och han har full koll på vad som gäller.

Det är t.f. ordföranden i ÖFK:s bolagsstyrelse Tom Pripp och ekonom Tommy Holmgren som ska bevisa för licensnämnden om att ÖFK har ekonomi för att klara nästa säsong i Superettan. Lyckas man inte göra det så kommer Pripp troligtvis begära ÖFK i konkurs. Man ska övertyga licensnämnden att ÖFK:s möjlighet att ekonomiskt klara ekonomin för nästa säsong inte är uppenbart orealistiska.

Det är andra gången som Pripp har den uppgiften. Den första var 2019 då vd Lennart Ivarsson först presenterade att förslag som inte var hållbart för att få elitlicens. I slutet av november nekades Östersunds FK elitlicens för 2020 av licensnämnden. Nämnden ansåg inte att klubbens förutsättningar för att bedriva verksamhet under 2020 var realistisk.

ÖFK nekades, och fotbollsburbundet hade placerat ÖFK i Superettan och Brage i Allsvenskan. Det gick så långt att fotbollsförbundet i matchprogrammet för den allsvenska säsongen 2021 hade placerat Brage i allsvenskan och ÖFK i Superettan.


ÖFK nöjde sig inte med beslutet. Man överklagade beslutet till Överklagningsnämnden. Det var då Tom Pripp, med många års erfarenhet av företagsjuridik i ryggen, tog på sig ansvaret att förhandla med Överklagningsnämnden. Tom Pripp lyckades. Överklagningsnämnden ändrade på licensnämnden beslut och kom fram till att ÖFK skulle få tillbaka elitlicensen och fortfarande få spela i Allsvenskan säsongen 2020.


Tom Pripp hade lyckats. ÖFK var kvar iAllsvenskan. Pripp hade gjort en stark prestation den gången när han ryckte in som förhandlare och vände beslutet till ÖFK förmån.


Han är som företagsadvokat van vid liknande uppgifter och han är van vid förhandlingar i rätten och det kan han dra nytta av även denna gång. Därför kan vi vara hoppfulla att han tillsammans med Tommy Holmgren kommer att lyckas även denna gång. Pripp är övertygande, han har kunskap och har full koll på vad som gäller. Den uppfattningen fick vi vid presskonferensen för några dagar sedam.


I beslutet för godkännande stod: – Överklagandenämnden har visserligen funnit att de föreligger ett antal osäkerheter kring Östersunds bedömningar av att kunna bedriva sin verksamhet under säsongen 2020. Regelverket kräver dock att en förenings bedömningar ska vara ”uppenbart orealistiska” för att elitlicens ska kunna nekas. Utifrån det material som Östersund presenterat, vilket till viss del skiljer sig från det som åberopades vid licensnämndens prövning, har överklagandenämnden konstaterat att Östersunds bedömningar inte är ”uppenbart orealistiska”, varför överklagandet har bifallits och elitlicens har beviljats, säger överklagandenämndens ordförande Martin Holmgren.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Flatte skrev | 21 Nov 2022 - 09:37
Pengarna har kommit in.
❤️🖤2023💪💪
5
 
Sök på fotbollz.se
   
  Vid kvalet till Superettan avgörs om vi ska få två lag från Stockholm i Superettan 2026  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:25  
 

Redan klara för Superettan nästa år är Stockholm United. Där spelar en före detta frösöspelare och en före detta ÖFK spelare.

Foto. Haldo Jonsson

Det har uppstått bråk mellan Hammaby TFF och Örebro Sk om flytt av matchdag i kvalet och supporterklubben Kubanerna i Örebro är kritiska till Hammarbys möjlighet att flytta spelare mellan A-lag och talanglag s.k kloning.

 
  Läs mer...  
 


 
  Kval till P17 Allsvenskan  
  av Haldo Jonsson | 15 Nov 2025 - 16:31  
   
  Läs mer...  
 


 
  Jussi Kontinen - något för ÖFK? Ja visst!  
  av Haldo Jonsson | 15 Nov 2025 - 13:27  
 

Jussi Kontinen. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Forwarden Edgar Navassardian lånades ut till FC Rosengårrd - hur har det gått för honom?  
  av Haldo Jonsson | 13 Nov 2025 - 15:22  
 

Edgar Navassardian. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
17 Aug 2025 - 20:49 Mittbacken Sunday Anyanwu blir bättre och bättre - blev Tris
17 Aug 2025 - 17:04 Bildkollage från ÖFK -GIF Sundsvall
16 Aug 2025 - 23:21 När utveckling blivit avveckling måste Molander slå näven i
16 Aug 2025 - 20:35 Krönika av Martin Nylander
16 Aug 2025 - 18:34 Matchreferat ÖFK - GIF Sundsvall 1-3 (0-1)
16 Aug 2025 - 15:46 Någon i klubbledningen bör ge en order
16 Aug 2025 - 15:39 Matchens prestation
16 Aug 2025 - 15:34 Matchens överraskning
16 Aug 2025 - 12:04 Startelvan idag
15 Aug 2025 - 19:21 Följ Norrlandsderbyt mellan ÖFK och GIF Sundsvall via fotbol
15 Aug 2025 - 18:56 ÖFK lånar målvakt från Degerfors
15 Aug 2025 - 15:49 Intervju med f.d. ÖFK- spelaren Bobo Sollander om sin tid i
15 Aug 2025 - 11:56 Hett Norrlandsderby - Det är nu ÖFK ska visa klassen och vin
11 Aug 2025 - 19:32 Finns det anledning att vara orolig?
11 Aug 2025 - 11:05 Två gamla mittbackar från ÖFK hjälpte AIK att hålla nollan i
10 Aug 2025 - 20:40 Jabir Abdihakim Ali - Triisvinnare i sin andra start
10 Aug 2025 - 19:43 Chovanie Amatkarijo - poängbäst av ÖFK:s spelare mot Landskr
10 Aug 2025 - 13:01 Tankar om ÖFK
9 Aug 2025 - 18:11 Matchreferat ÖFK ett nummer för lite idag
9 Aug 2025 - 17:45 Matchens prestation