meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

CHOVANIE AMATKARIJO VANN SÄSONGENS SAMMANLAGDA TRISSEN - FICK PRIS I DAG
av Haldo Jonsson
Publicerad 23 Nov 2022 - 18:27 Uppdaterad 23 Nov 2022 - 19:19

Per-Ola Hedlund överlämnar 23 trisslotter till Trissvinnaren Chovanie Amatkarijo

Chovanie Amatkarijo

i glada rutan

I dag var det en högtidsdag för fotbollz.se. Vi på fotbollz.se kände glädje och förväntan när vi åkte upp till arenan.

Det var givetvis ingen match att besöka. Det är mest vanligt när man åker till arenan. Nej, vi skulle dela ut ett pris till en spelare och glädja honom och det är det speciell roligt att få göra. Vi gläds med vinnaren.

Det var nämligen så att vi skulle ge Chovanie Amatkarijo ett pris för att han vunnit säsongens Triss.

Han skulle få lika många trisslotter som antalet poäng han intjänat vid samtliga Superettamatcher. Det var 23 lotter. Våra skribenter i fotbollz.se har nämligen gett poäng till de tre bästa spelarna vid varje match i Superettan i poängordningen 3-2-1. Amatkarijo vann även den den interna skytteligan på sju gjortda mål. Han hade även tre assist.

Denna gång hade vi valt att utdelningen av vinsten skulle äga rum på Jämtkraft Arena. Amatkarijo var tillgänglig där, eftersom vissa spelare skulle köra inomhus på ÖFK:s gym.

Det var självaste lagkaptenen Aly Keita som hämtade fram Amatkarijo från omklädningsrumet. Keita själv är van vid att vinna trissen. Han har vunnit två gånger tidigare. Keita som alltid är positiv var med på utdelningen denna gång och hjälpte till.

Det gjorde även supportrarna och medarbetarna i fotbollz.se Per Ola Hedlund och Barbro Fundin Hedlund. Båda ställer upp i vått och torrt för sitt ÖFK och hjälper gärna fotbollz.se.

Det var Per Ola som skulle vara utdelare av Trissen.

Jag tror att Amatkarijo, som är en timid kille,var lite förvånad från början av vad som skulle hända, men när han fick förklaringen så var det inte några problem. Han blev glad och tacksam.

Han berättade att han trivs bra i Östersund och i ÖFK.

Han tycker, att det hade varit spännande och viktiga matcher under senhösten. När det var tre matcher kvar så kände han att det skulle gå vägen. Så kände även de andra spelarna i laget. Med gemensanna krafter skulle de klara de. Så var känslan. Det hade ändå ganska pressande. Spänningen kändes mest i andra matchen mot Falkenberg på Jämtkrat Arena.

Amatkarijo tycker, att hans bästa egenskaper på en fotbollsplan är förmågan att göra mål och så tycker han att han är ganska snabb at springa. Han är en målskytt som inte skjuter på chans mot mål. Han planerar att skjuta utom räckhåll för målvakten. Inom parentes kan sägas, att det är den förmågan som utmärker en bra målgörare.

Sin bästa match tycker han att han gjorde mot Landskrona, då ÖFK vann hemma med 3-1. Amatkarijo gjorde då första målet.

Amatkarijo fick 23 trisslotter för sin vinst i Trissen. Vad han skulle göra om han vann en miljon? Den frågan tvekar han lite inför från början men kom sedan på, att han kulle tänka på sin familj De skulle få del av vinsten.

Det sa Amatkarijo och går in till de övriga i laget. ÖFK tränar en och en halv vecka till. Sedan skiljs de åt. Vi får hoppas att ÖFK får besked av licensnämnden om att det blir spel i Superettan även nästa säsong så att vi får se våra hjältar spela på Jämtkraft Arena även nästa år.



 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Vid kvalet till Superettan avgörs om vi ska få två lag från Stockholm i Superettan 2026  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:25  
 

Redan klara för Superettan nästa år är Stockholm United. Där spelar en före detta frösöspelare och en före detta ÖFK spelare.

Foto. Haldo Jonsson

Det har uppstått bråk mellan Hammaby TFF och Örebro Sk om flytt av matchdag i kvalet och supporterklubben Kubanerna i Örebro är kritiska till Hammarbys möjlighet att flytta spelare mellan A-lag och talanglag s.k kloning.

 
  Läs mer...  
 


 
  Kval till P17 Allsvenskan  
  av Haldo Jonsson | 15 Nov 2025 - 16:31  
   
  Läs mer...  
 


 
  Jussi Kontinen - något för ÖFK? Ja visst!  
  av Haldo Jonsson | 15 Nov 2025 - 13:27  
 

Jussi Kontinen. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Forwarden Edgar Navassardian lånades ut till FC Rosengårrd - hur har det gått för honom?  
  av Haldo Jonsson | 13 Nov 2025 - 15:22  
 

Edgar Navassardian. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
17 Aug 2025 - 20:49 Mittbacken Sunday Anyanwu blir bättre och bättre - blev Tris
17 Aug 2025 - 17:04 Bildkollage från ÖFK -GIF Sundsvall
16 Aug 2025 - 23:21 När utveckling blivit avveckling måste Molander slå näven i
16 Aug 2025 - 20:35 Krönika av Martin Nylander
16 Aug 2025 - 18:34 Matchreferat ÖFK - GIF Sundsvall 1-3 (0-1)
16 Aug 2025 - 15:46 Någon i klubbledningen bör ge en order
16 Aug 2025 - 15:39 Matchens prestation
16 Aug 2025 - 15:34 Matchens överraskning
16 Aug 2025 - 12:04 Startelvan idag
15 Aug 2025 - 19:21 Följ Norrlandsderbyt mellan ÖFK och GIF Sundsvall via fotbol
15 Aug 2025 - 18:56 ÖFK lånar målvakt från Degerfors
15 Aug 2025 - 15:49 Intervju med f.d. ÖFK- spelaren Bobo Sollander om sin tid i
15 Aug 2025 - 11:56 Hett Norrlandsderby - Det är nu ÖFK ska visa klassen och vin
11 Aug 2025 - 19:32 Finns det anledning att vara orolig?
11 Aug 2025 - 11:05 Två gamla mittbackar från ÖFK hjälpte AIK att hålla nollan i
10 Aug 2025 - 20:40 Jabir Abdihakim Ali - Triisvinnare i sin andra start
10 Aug 2025 - 19:43 Chovanie Amatkarijo - poängbäst av ÖFK:s spelare mot Landskr
10 Aug 2025 - 13:01 Tankar om ÖFK
9 Aug 2025 - 18:11 Matchreferat ÖFK ett nummer för lite idag
9 Aug 2025 - 17:45 Matchens prestation