meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

GRYM AVSLUTNING
av Per Lagerbäck
Publicerad 30 Mar 2024 - 22:25 Uppdaterad 30 Mar 2024 - 23:31

ÖFK startade matchen riktigt bra, och hade ett i huvudsak gediget defensivt spel. Men ack så ineffektivt framåt. Dock en oerhört grym avslutning.

Tänkte börja med att tala om att krönikan är skriven på en liten telefon, så finns risk att jag missar lite stavfel och liknande.

Jag tycker att det fanns en hel del positivt att ta med sig från dagens match. De första 20 minuterna fanns det bara ett lag på planen, nämligen ÖFK. Även andra halvlek startade bra. Backlinjen skötte sig utmärkt med Hedenqvist som topp, och Suljic gjorde en riktigt bra match. Mittfältet skötte sina defensiva uppgifter utmärkt, men det blev mycket plotter framåt. Kroon var inte helt lyckad, Brendon kan bättre och Sporrong tillförde väldigt lite framåt. I första halvlek var Musolitin klart bäst på mitten. Perry har en fantastisk bollkänsla, men behöver lyfta blicken såväl mot öppna ytor för egen del liksom för att se sina medspelare. Samtidigt visade få upp sin vilja att få bollen i produktiva offensiva ytor, och jag tappade totalt räkningen på Bonnahs offsider.

Men återigen, en bra defensiv, med få misstag, där ett dock blev helt avgörande. Jag hoppas dock att återkomsten av Stolt och/eller Karlsson Grach ger ett bättre flyt i offensiven.

Dagens betyg:

Otieno 3 - Lugn och säker fram till att han har bollen vid fötterna. Då bara lugn. Alltför lugn.

Jablinski 3 - Nära en fyra då jag knappt såg något misstag, men saknade hans vanliga pådriv och bara någon enstaka öppnande passning.

Suljic 4 - Det bästa jag sett av honom hittills.

Hedenqvist 4 - En riktigt stark fyra. Måste ha säkrat startplatsen en tid framåt.

Adjoumani 3 - Blandar oerhört strålande ingripanden med dumheter. Måste också sluta spela skadad.

Brendon 3 - Säker som vanligt, men åter lite anonym. Ändå alltid bland de bättre, och ska han bytas ut ska det vara mot någon som kan axla hans position.

Musolitin 4 - Fantastiskt bra första halvlek, åt båda håll. Lite mer anonym i andra.

Sporrong 2 - Kan säkert betydligt bättre.

Perry 3 - På många sätt värd en fyra med bl a sjukt bra mottagningar. Men det blir på något sätt inte så mycket av hans briljans med bollen. Lyft blicken!

Kroon 3 - Roligt att han är tillbaka i spel, men behöver bli bättre för att säkra startplats. Och visst skulle han ha använt vänsterfoten vid chansen i inledningen.

Bonnah 2 - Gör en hel del bra saker, men leder inte till så mycket. Och springer man ständigt offside får man till slut inga bollar.

Hopcutt 2 - Gjorde inget som övertygar.

Marklund 2 - Hände tyvärr inte mycket för honom heller.

Norrby 2 - Tjatigt, men jag såg honom väldigt lite.

Sammanfattningsvis inga byten som gjorde att ÖFK skapade något mer, men inte lätt att komma in så sent och förändra matchbilden.

Surt att starta serien med en derbyförlust, och på ett så oerhört onödigt sätt. Finns en hel del positivt att ta med sig, men offensivt måste det till nya idéer och emellanåt snabbare och rakare uppspel. Och låt inte alltid motståndarna helt samla ihop sig vid frisparkar och inkast. Överraska någon gång.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ Sandvikens IF - ÖFK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 01:51  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Viktig match mot Sandviken trots att ÖFK är klara för Superettan nästa år  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:49  
 

Glada målskyttar - Simon Marklund och Allbin Sporrong efter fjolårets oavgjorda match mot Sandviken på Jämtkraft Arena. Foto Thord-Eric Nilsson

Nye tränaren Tor-Arne Fredheim har har gjort att ÖFK har stigit i formtabellen upp från botten till mittskiktet. ÖFK är nu i god form och kommer att kriga om poängen till det bittra slutet.

 
  Läs mer...  
 


 
  Christian Enemark uttagen till veckans lag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:48  
 

Christian Enemark. Foto. Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Summering av -25 samt framåtblick mot -26  
  av Martin Nylander | Igår - 10:29  
 

Säsongen sista match borta mot Sandvikens IF stundar på lördag. Därmed börjar det bli dags att summera årets säsong och blicka framåt mot 2026.

Text Martin Nylander

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
9 Aug 2025 - 17:17 Matchens överraskning
9 Aug 2025 - 17:00 Kan ÖFK inte bättre?
9 Aug 2025 - 14:08 Startelvan i eftermiddag
8 Aug 2025 - 17:37 Allt känns bra -men några frågetecken - rapport från träning
8 Aug 2025 - 17:32 Jamie Hopcutt uttagen i veckans lag i Superettan
7 Aug 2025 - 22:35 Lång skadelista i Landskrona
7 Aug 2025 - 21:12 Följ Landskrona - ÖFK via fotbollz.se
7 Aug 2025 - 14:57 Björn Hamberg juniortränare i Brighton
7 Aug 2025 - 13:43 Ny mittback klar för ÖFK
6 Aug 2025 - 10:12 ÖFK har statistiskt stort övertag mot Landskrona
5 Aug 2025 - 22:00 Träningstider ÖFK denna vecaka
5 Aug 2025 - 17:12 Dansk målvakt provtränade med ÖFK i dag på Hissmovallens inb
5 Aug 2025 - 12:43 ÖFK:s forward Edgar Navassardian lånas ut
4 Aug 2025 - 21:14 Erik Lantto tongivande spelare i ÖFK för 18 år sedan - i lör
4 Aug 2025 - 17:25 Tankar efter matchen mot HIF
4 Aug 2025 - 10:39 Jamie Hopcutt räddade ÖFK - blev Trissvinnare
4 Aug 2025 - 07:36 Kort topp och lång svacka - precis som vanligt
3 Aug 2025 - 20:04 Jamie Hopcutt - matchens lirare mot helsingborg
3 Aug 2025 - 17:29 Philip Bonde debuterade i dag för sin nya klubb Västerås SK
3 Aug 2025 - 13:18 - Lite tuffare här än i Stockholm - intervju med med Max Cro