Varmt, skönt och soligt har det varit på alla träningar denna vecka. Det behöver spelarna få uppleva efter en mycket kall och, åtminstone vad kylan beträffar, en oinspirerande vinter.
Nästa år får vi hoppas att ÖFK får träna i Krokoms allaktivitetshall och då blir det mera mänskligt.
Det är ingen tvekan att det är bra gjort av alla inblandade parter som lyckats åstadkomna en fullstor plan och hall som man kan träna fotboll i. Allt beröm till er och alla som ställer upp med kapital. Hallen kom som en stor överraskning.
Det bli varmt och soligt på matchen. Det är viktigt att vi tar med oss en keps när vi sitter i solen. Jag glömde den i förra matchen och det blev lite jobbigt i solen.
Det finns egentligen inte något att klaga på när man tittar ut över plan och ser på träningen.
ÖFK kan ställa upp med ett bra lag på lördag.
Visst skulle vi vilja ha med Stolt och Keita, den saken är klar, men nu är det inte så. Powell säger ofta, att man får ställa upp med de lag man har till förfogande. Det är klart att han har rätt. Det är fotbollens villkor. Så är det för alla lag.
Det är svårt att sia om när Keita och Stolt kommer tillbaka. Stolt har i varje fall visast sig på träningarna denna vecka.
Fortfarande blir Grach lite ensam längst fram på matcherna. Han kämpar på bra, men jag skulle gärna se att man löser det på något nytt sätt, kanske med Arquimides Ordonez tillsammans med Grach. Han är oberäknelig på plan och skulle stärka offensiven.
Det känns bra att Jamie Hopcutt kommer tillbaka. Han gör sitt jobb och gör det ofta bra, men troligen ingen start för Kroon
En av de giftigaste spelarna i laget är Musolitin. Jag hoppas verkligen, att han får tillbaka sin högerposition. Han är högerfotad och då funkar hans inlägg bättre från högerkanten. Hedenqvist bör få plats bakom Musolitin, men han kan byta med Nsa i paus.
Jag ser fram emot att se artisten Perry åter. Han har tränat bra nu. Jag hoppas att han får komma in.
Visst skulle vi vilja ha mera konstruktivitet från mittfältarna. Jag tycker att Brendon ska ha en mera offensiv roll. Han är målfarlig och han kan lättare slå en öppnande passning till en forward om han är högre upp i banan.
En annan spelare jag gillar att se i aktion på plan är talangen Michael Oluwayemi åtminstone i en halvlek istället för Sporrong. Han kommer inte att misslyckas.
ÖFK har ju även Nader att tillgå, gärna som inhoppare. Honom vill jag se som inre mittfältare hellre än yttre. Han har konstruktiv känsla.
Vi ses på arenan. Sida vid sida hejar vi fram vårt ÖFK.
Vi ger oss aldrig!
Vi hoppas på en härlig fotbollsfest på lördag med mycket folk och som slutar med vinst för ÖFK! |