meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

NÖDVÄNDIG SKÖN POÄNG
av Per Lagerbäck
Publicerad 29 Jul 2023 - 15:22 Uppdaterad 29 Jul 2023 - 16:07

En verklig kämpainsats av ÖFK gav poäng, trots ett horribelt domarmisstag när inte Lundström i Sundsvall fick sitt andra gula kort i samband med utvisningssituationen. Men oerhört rättvist att det var han (tror jag) som Kabuye så snyggt snodde bollen av innan kvitteringen.

Jag måste börja med att tacka Norrlandskustens 08-wannabees, nämligen Patronerna. Med allt sitt hat, eldande, klängande i nät med flera primitiva beteenden sopade de iväg det sista dåliga samvetet för att jag har tagit klivet över till ÖFK. Jag delar dock deras åsikter i två fall. Nämligen i det ena fallet domarskandal. Vad det andra gäller tar jag inte i skrift. Falkarnas tifo överglänser Patronernas hemmatifo med råge. Tyvärr föll även Falkarna in i hatet på slutet, vilket kan vara förståeligt, men väldigt onödigt. Likaså tändandet av bengaler, vilket jag dock är övertygad handlade om ytterligare enskilda wannabes.

Vad Petronernas domarskandal handlar om vet jag inte, men min är att inte två utsträckta armar med full kraft i ryggen efter avblåsning inte åtminstone ger ett gult kort. Det är verkligen horribelt. Hade det funnits någon ryggrad i domarteamet så hade det varit minimum med det gula kortet, och ett direkt rött helt acceptabelt.

Matchen visade åter att Sundsvall blivit ett ganska okapabelt lag på många sätt, men med en man mindre så blir det inte lätt att utnyttja. Valet av tränare i Sundsvall var modigt, men kan med viss sannolikhet leda till spel i division 1 nästa säsong.

ÖFK ska vara oerhört nöjda med sin insats, även om den inte på något sätt var fantastiskt bra. Kämpainsatsen och inställningen är dock värd en tydlig femma, med något undantag. De höll ordning på Sundsvalls haussade anfallare ganska enkelt, utom vid hörnor och fasta situationer, där det blev riktigt farligt vid några tillfällen. Det som verkligen utvecklats är uppbackningen av varandra och förmågan att täta framför straffområdet. Det var också befriande, och kanske avgörande, att man inte föll in i sedvanligt tidsfördröjande. Däremot har jag åter svårt att förstå vissa byten, främst att Kabuye blev tidigt utbytt, som jag tyckte var matchens lirare idag.

Poängen ger en lättnad i att inte hamna i absolut närhet av de negativa strecken, och nu hoppas jag att ÖFK höjer disciplinen vad gäller risken för varningar och utvisningar.

Jag blev väldigt känslomässig i denna match, så jag erkänner att jag missade mer än vanligt vem som gjorde vad, så betygen kanske fladdrar lite. Men min bedömning utgår från den insats som gjordes med en man mindre under så stor del av matchen.

Mills 3 - En klart godkänd insats, men lite långt ut på målet.

Weilid 2 - Den onödiga utvisningen är anmärkningsvärd.

Rask 4 - Mycket stabil insats igen.

Mazur 4 - Känns som att han hittat in i sin roll ordentligt.

Hedenqvist 4 - Hans näst bästa insats i den rödsvarta tröjan.

Brendon 4 - Det är ju bara så att han är väldigt viktig.

Sinyan 3 - Punktvis briljant, men tänk vilket lyft det kan bli om han hittar tillbaka till den tidiga vårens form.

Österholm 3 - Bra jobb, men ändå lite slätstruket.

Karlsson Grach 3 - Hann inte visa något.

Stolt 4 - Faktiskt ingen stark fyra, men målet lyfter dit.

Kabuye 4 - En väldigt bra insats, både defensivt och offensivt, och sättet han jobbade åt sig bollen vid målet var läckert.

Ghanoum 3 - Gjorde absolut en bra insats.

Sporrong 3 - Hann inte med så mycket annat än att bidra till kämpainsatsen.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: K skrev | 29 Jul 2023 - 19:30
Tänk er diskussionerna om vad man skulle hitta på i helgen som ledde fram till "Vi åker upp till Östersund, gömmer oss under lakan, sätter på oss masker, eldar och hatar i en och en halv timme!"
Undrar just vilka andra alternativ som dök upp...

Efter vad man sett av Sundsvall tror jag de skulle ha mer glädje av att det dök upp supportrar som peppar laget till matcherna. Det känns långt ifrån säkert att det är superettan dom gäller nästa år.
19
 
Sök på fotbollz.se
   
  Forwarden Edgar Navassardian lånades ut till FC Rosengårrd - hur har det gått för honom?  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:22  
 

Edgar Navassardian. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund Trissvinnaren 2025  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:56  
 

Simon Marklund, en glad vinnare av Trisssen 2025. Här med med vinsten 32 trisslotter i handen. Foto Haldo Jonsson.

- Om jag vinner någon miljon kan jag spela utan lön nästa år, sa Marklund med ett leeende på läpparna

 
  Läs mer...  
 


 
  Sanningens ögonblick för Graham Potter och om hans stora framgångar med ÖFK och om tiden i England  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:53  
 

Bilden visar en match mellan ÖFK - Malmö FF då Potter var tränare. Foto. Thord-Eric Nilsson

Inslaget sändes nylgen i P1 Dagens Eko.

 
  Läs mer...  
 


 
  Så här kan det gå om man åker ur Superettan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:40  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
8 Aug 2025 - 17:37 Allt känns bra -men några frågetecken - rapport från träning
8 Aug 2025 - 17:32 Jamie Hopcutt uttagen i veckans lag i Superettan
7 Aug 2025 - 22:35 Lång skadelista i Landskrona
7 Aug 2025 - 21:12 Följ Landskrona - ÖFK via fotbollz.se
7 Aug 2025 - 14:57 Björn Hamberg juniortränare i Brighton
7 Aug 2025 - 13:43 Ny mittback klar för ÖFK
6 Aug 2025 - 10:12 ÖFK har statistiskt stort övertag mot Landskrona
5 Aug 2025 - 22:00 Träningstider ÖFK denna vecaka
5 Aug 2025 - 17:12 Dansk målvakt provtränade med ÖFK i dag på Hissmovallens inb
5 Aug 2025 - 12:43 ÖFK:s forward Edgar Navassardian lånas ut
4 Aug 2025 - 21:14 Erik Lantto tongivande spelare i ÖFK för 18 år sedan - i lör
4 Aug 2025 - 17:25 Tankar efter matchen mot HIF
4 Aug 2025 - 10:39 Jamie Hopcutt räddade ÖFK - blev Trissvinnare
4 Aug 2025 - 07:36 Kort topp och lång svacka - precis som vanligt
3 Aug 2025 - 20:04 Jamie Hopcutt - matchens lirare mot helsingborg
3 Aug 2025 - 17:29 Philip Bonde debuterade i dag för sin nya klubb Västerås SK
3 Aug 2025 - 13:18 - Lite tuffare här än i Stockholm - intervju med med Max Cro
3 Aug 2025 - 10:42 Åsikter om ÖFK:s spel
2 Aug 2025 - 21:06 Om schabblet
2 Aug 2025 - 18:47 Matchreferat ÖFK - Helsingborgs IF 2-2 (2-2)