meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

RAPPORT FRÅN TRÄNINGEN - MALCOLM STOLT TRÄNAR NU
av Haldo Jonsson
Publicerad 21 Jun 2024 - 11:44 

Arkivbild

Fotbollz.se besökte träningen i torsdags och gjorde vissa noteringar.

Alla spelare, med undantag av de långtidsskadade, tränade idag. Detta är viktigt att notera inför näst sista matchen före sommaruppehållet.

Det ser ut som att Malcolm Stolt äntligen får se ljuset i den långa och jobbiga tunneln som han har befunnit sig i sedan i januari. Det är inte klokt vad en infektion kan sänka en människa.

Stolt har tränat ett par gånger. Han har varit med ganska långt in i träningen och sett förhållandevis pigg ut.

Han sa vid en intervju i ÖFK, att han befann sig i 80-procentig form. Det var glädjande att höra.

Det var första gången på länge som optimismen något strålade från Stolts ansikte, men det gjorde det vid den intervjun. Nu hoppas vi verkligen att det inte blir någon ny bakstöt.

Bonna, Ogbu och Novak springer till synes obehindrat vid sidan av planen. Ogbu vill vi snart se. Han har varit skadad länge. Längst skadad har Novak varit. Han vet vi vad han går för. Det visade han innan skadan. Han är en duktig mittback.

Jag blev glad när Philip Bonde fick starta mot Öster. Det var överraskande.

Han gjorde en bra insats i sin första match och blir en mittback att räkna med och bör få stata igen.

Det är de unga pelarna som ska bära upp laget i framtiden och därför måste de få vara med och läras sig och samtidigt bli rutinerade.

Denna gång skriver jag inget om spelsystem och om vilka spelare som jag vill ska starta. Det har jag gjort vid många tillfällen tidigare. I dag avstår jag. Artikeln skulle annars blivit alldeles för lång.

Jag kan inte hålla mig och tar tillbaka vad jag nyss skrev. Jag nämner målskytten Arquimidec Quimi Ordonez.

Efter denna träning återstår träning på midsommarafton och lördag, innan ÖFK är beredda att ta sig an göteborgslaget Utsikten på söndag klockan 15.00.

Det finns inte så mycket att orda om träningen. Det var som vanligt, högt tempo och stark vilja hos spelarna. Det syns att de gör vad det kan på träningarna, för att visa att de är kvalificerade för att ta en startplats.

Sedan finns det exempel på spelare som inte är så starka på träningen, men som ändå gör bra matcher. Jag vet inte om det är så i dagens trupp, men jag har upplevt det tidigare, när jag ofta besökte träningarna.

Jag tror att det även är viktigt, att spelare som gör en bra match, premieras även i nästa match med en startplats och att de som ofta sitter på bänken blir ihågkomna och får göra inhopp. Alla spelare ska känna sig lika värda. Det var Svennis sätt att leda sitt lag, och det är en metod som håller.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ ÖFK - Örgryte via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:31  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbollz.se har fem medarbetare på Jämtkraft Arena som bevakar matchen

 
  Läs mer...  
 


 
  .Örgryte - ett obesegrat och välspelande lag som gästar Jämtkraft Arena på lördag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:37  
 

Myroslav Mazur gör 2-0 i 76:e minuten i matchen som slutade 2-1 mot Örgryte 2023. Foto: Thord- Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Nebiyou Perry, och Ahmed Bonnah fick högsta poäng av Sofascore mot Kalmar  
  av Haldo Jonsson | 22 Apr 2025 - 16:31  
 

Perry och Bonnah

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK:s Djurgårdare kallas hem?  
  av Haldo Jonsson | 22 Apr 2025 - 13:15  
 

Kalipha Jawla

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
20 Dec 2024 - 15:37 Sebastian Karlsson Grach till Holländsk klubb?
19 Dec 2024 - 21:18 ÖFK har fina träningsmöjligheter nästa år och fördelaktigt a
19 Dec 2024 - 21:09 Ihärdigt rykte - Björn Hamberg ny tränare i Häcken?
18 Dec 2024 - 15:22 ÖFK startar Superettan 2025 med bortamatch mot Trelleborg
18 Dec 2024 - 10:58 Övergångar och kontraktslösa spelare
16 Dec 2024 - 10:36 Omkastningar i ÖFK:s maratontabell i år
16 Dec 2024 - 09:59 Aktuellt i ÖFK
14 Dec 2024 - 21:32 Superettan fyller 25 år - klart med datum för upptaktsträffe
13 Dec 2024 - 10:35 Behövs en samling kring elitfotbollen i Norrland?
11 Dec 2024 - 20:41 Ideellt arbete som ordförande i ÖFK är viktigt, men kan vara
10 Dec 2024 - 10:53 Tyree Griffiths ny målvakt i ÖFK
9 Dec 2024 - 22:08 Korta nyheter om Mansour Sinyan
9 Dec 2024 - 13:52 Kiarash Livani ny tränare i ÖFK - presenterades i dag
8 Dec 2024 - 21:31 Vi kommer ihåg styrelsemedlemmen i ÖFK Robert Sundqvist som
7 Dec 2024 - 18:31 Gruppspelet i svenska cupen är lottat
6 Dec 2024 - 10:23 Sandvikens IF:s assisterande tränare Kiarash Livani aktuell
5 Dec 2024 - 14:45 ÖFK:s lagbygge - Femton spelare har kontrakt
4 Dec 2024 - 20:34 Hos Andreas Tipsets vinnare Magnus Eriksson fick sitt pris i
4 Dec 2024 - 12:06 Fem spelare och tränaren Thomas Gabrielsson slutar i ÖFK
4 Dec 2024 - 10:57 Stor satsning på ÖFK:s Akademi - Anställer sex medarbetare