meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

VI ÄR TILLFREDS NÄR VI GRANSKADE DAGENS TRÄNING
av Haldo Jonsson
Publicerad 14 Okt 2022 - 21:59 Uppdaterad 14 Okt 2022 - 23:25

Vi kan känna oss ganska tillfreds om vi granskar ÖFK efter dagens träning. Tillgången på spelare är tämligen oförändrad sedan förra omgången, och det får anses ganska gott. Visst saknar ÖFK några riktigt bra pjäser, en situation som är som den är. Man spelar alltid med bästa laget är ett talesätt som håller. Trots allt är det är ett bra lag som ÖFK kan sätta på benen på söndag och som kan Dalkurd en hård match.

Positivt är att att Stolt och Österholm snart är tillbaka i träning och att Sivertsen och Jablinski har börjat röra på sig. Vi får inte vara för optimistiska, att det blir något spel för dem i höst. Stolt och Österholm ligger nog bäst till för det, för att inte säga, att det är troligt att de snart hoppar in och blir färdiga för att spela större delen av matchen.

Kul att Nebiyou Perry åter visade sig på dagens träning. Han var inte med och tränade, men löpte vid sidan om. Vad avsikten var med det är svårt att veta? Vi får se vad framtiden har i sitt sköte, men hoppas inte för mycket.

Att Kroon inte tränade i dag, det behöver inte innebära att han inte blir med på söndag. Rutinerade Kroon vet vad som behövs för honom. Ibland är det bäst för honom att vila och bland att hårdträna. Man vet inte riktigt var man har honom.

Fritzon är tillbaka efter avstängningen och bör vara spelsugen värre. Bellman och Amatkarijo är två duktiga spelare. De kan ge mera än vad de har visat i de senaste matcherna. Kapacitet det finns hos dem. De kan få en fullträff mot Dalkurd. Målskyttar är det båda.

På söndag möter ÖFK Dalkurd i Uppsala. Ett Dalkurd som mer eller mindre utklassade Örebro på bortaplan. Givetvis är det ingen risk att spelarna i ÖFK kommer att stå tillbaka mot Dalkurd. Alla är medvetna om allvaret, att de måste ge all kraft under den tid matchen pågår.

ÖFK kommer att stöttas av Falkarna som åker ner i buss. Bra gjort! Det känns tryggt att vi inte lämnar spelarna ensamma under sin kamp. Skribenten i fotbollz.se Lars Larsson har med sig sju supportar från Stockholm. Räkna med att det kommer flera från Stockholm.

Matchen börjar snart. Tänk positivt på ÖFK. Vi som inte är på plats kan stötta dem i tanken.



 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Hösten - provspelarnas tid  
  av Haldo Jonsson | 18 Nov 2025 - 17:48  
 

Norska bidraget i dagens träning. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Engelsmannen James Kirby slutar i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 18 Nov 2025 - 16:53  
 

James Kirby, Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Största stjärnan i Schweiz landslag har tidigare mött ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 17 Nov 2025 - 18:45  
 

Sotirios Papagiannopoulos och Tom Pettersson i ÖFK hälsar på Arsenals spelare före match. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Vid kvalet till Superettan avgörs om vi ska få två lag från Stockholm i Superettan 2026  
  av Haldo Jonsson | 16 Nov 2025 - 21:25  
 

Redan klara för Superettan nästa år är Stockholm United. Där spelar en före detta frösöspelare och en före detta ÖFK spelare.

Foto. Haldo Jonsson

Det har uppstått bråk mellan Hammaby TFF och Örebro Sk om flytt av matchdag i kvalet och supporterklubben Kubanerna i Örebro är kritiska till Hammarbys möjlighet att flytta spelare mellan A-lag och talanglag s.k kloning.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
8 Jul 2025 - 11:35 ÖFK möter Täby FK i Svenska Cupen
7 Jul 2025 - 18:38 Simon Marklund nyttigast under våromgången - stort förtroend
6 Jul 2025 - 20:23 Det finns fog för att undra - har ÖFK gått över ån för att h
5 Jul 2025 - 18:39 ÖFK P16 överlägsen vinnare av Storsjöcupen.
4 Jul 2025 - 19:26 Före detta målvaktstränare i ÖFK klar för Premier League
4 Jul 2025 - 10:34 Ahmed Bonnah i stabil och bra form - blev Trissvinnare mot G
2 Jul 2025 - 21:22 Sommarfönstret öppnar snart - då kommer ryktena om spelaröve
2 Jul 2025 - 11:22 Ahmed Bonnah uttagen i Sportbladets drömelva i Superettan
30 Jun 2025 - 22:56 Mer om fipplande målvakter & behandlingen av Brendon
30 Jun 2025 - 18:48 Åtminstone en poäng
29 Jun 2025 - 21:27 Poängsättning av spelarna i matchen mot GIF Sundsvall
29 Jun 2025 - 08:50 Mod eller dumdristighet?
28 Jun 2025 - 21:29 Matchreferat ÖFK var värda mer än oavgjort
28 Jun 2025 - 19:32 Matchens prestation
28 Jun 2025 - 19:28 Matchens överraskning
28 Jun 2025 - 14:02 Startelvan i norrlandsderbyt
28 Jun 2025 - 10:13 Så uppstod rivaliteten mellan GIF och ÖFK
27 Jun 2025 - 23:36 Inför matchen: GIF Sundsvall - ÖFK
27 Jun 2025 - 22:14 ÖFK förlänger med Christian Enemark - 'Jag är glad'
27 Jun 2025 - 17:19 Rapport från träningen - Nu finns inget att skylla på, allt