meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

UNG, MEN ÄNDÅ RUTINERAD MÅLVAKT TILL ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 8 Jul 2024 - 12:15 Uppdaterad 8 Jul 2024 - 14:04

Det är Adam Ingi Benediktsson, som närmast kommer från allsvenska IFK Göteborg och där, i ett antal matcher provat på spel i allsvenskan

Benediktsson blir den andra isländske målvakten i ÖFK. Han är en reslig målvakt, 196 cm lång.

ÖFK kan idag presentera att målvakten Adam Ingi Benediktsson skriver på ett avtal som sträcker sig till slutet av 2026. Vi önskar Adam välkommen till ÖFK!

Den 21-åriga målvakten ansluter från den Allsvenska storklubben IFK Göteborg. Adam Ingi Benediktsson är född och uppvuxen på Island där han under ungdomsåren tillhörde de lokala klubbarna FH (Fimleikafélag Hafnarfjarðar) och HK (Handknattleiksfélag Kópavogs). Därefter gick flyttlasset till Svergies västkust och IFK Göteborg redan som 17 åring. Islänningens Allsvenska premiär gjordes mot hans nu nya klubbadress ÖFK, i Göteborgslagets 4-0 seger på Gamla Ullevi.

-Adam är en målvakt som trots sin unga ålder ändå samlat på sig en del erfarenhet av matcher på hög nivå, både i Allsvenskan och med det Isländska U21 landslaget. Det ska bli väldigt spännande att få se honom i vår miljö och följa hans utveckling framåt, säger Stefan Lundin, sportchef i Östersunds FK.

-Jag är jätteglad att få vara en del av en bra och stolt förening som Östersunds FK. Av det jag fått höra om Norrland och människorna som är där ifrån så förväntar jag mig att vi varje vecka kommer jobba stenhårt för varje vinst, och jag hoppas jag får bidra till det så mycket som möjligt, säger Adam Ingi Benediktsson.

-Jag tror jag kan bidra med min mentalitet, ambition och vilja till att göra mig och alla runtomkring så bra som möjligt, och såklart vinna matcher, avslutar Adam som redan på torsdag är på plats för att träna med ÖFK i återstarten, skriver ÖFK:s hemsida.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ Sandvikens IF - ÖFK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 01:51  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Viktig match mot Sandviken trots att ÖFK är klara för Superettan nästa år  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:49  
 

Glada målskyttar - Simon Marklund och Allbin Sporrong efter fjolårets oavgjorda match mot Sandviken på Jämtkraft Arena. Foto Thord-Eric Nilsson

Nye tränaren Tor-Arne Fredheim har har gjort att ÖFK har stigit i formtabellen upp från botten till mittskiktet. ÖFK är nu i god form och kommer att kriga om poängen till det bittra slutet.

 
  Läs mer...  
 


 
  Christian Enemark uttagen till veckans lag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:48  
 

Christian Enemark. Foto. Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Summering av -25 samt framåtblick mot -26  
  av Martin Nylander | Igår - 10:29  
 

Säsongen sista match borta mot Sandvikens IF stundar på lördag. Därmed börjar det bli dags att summera årets säsong och blicka framåt mot 2026.

Text Martin Nylander

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
7 Maj 2025 - 22:06 Två spelare från ÖFK uttagna i veckans lag i superettan i se
7 Maj 2025 - 14:12 Sami Talsi tränar med ÖFK - ett bra beslut
7 Maj 2025 - 10:32 Ahmed Bonnah - Trissvinnare för andra gången i följd
6 Maj 2025 - 16:55 Simon Marklund man of the match mot Brage
6 Maj 2025 - 16:28 Matchreferat Stark bortaseger mot Brage efter bra spel i andra halvlek
5 Maj 2025 - 21:30 Matchens prestation
5 Maj 2025 - 21:27 Matchens överraskning
5 Maj 2025 - 20:59 Tre poäng trots trög start
5 Maj 2025 - 18:07 Startelvan i eftermiddag
5 Maj 2025 - 16:26 Brages tränare William Bergendahl inför matchen mot ÖFK
4 Maj 2025 - 10:45 Rapport från träningen
4 Maj 2025 - 10:23 Följ IK Brage - ÖFK via fotbollz.se
3 Maj 2025 - 19:01 Förre ordföranden Rolf Lohse ställer upp för ÖFK och vill hj
2 Maj 2025 - 21:22 Brage har svårt att vinna hemma - ännu ingen vinst
1 Maj 2025 - 19:13 Camilla Eriksson slutar som akademichef för ÖFK
30 Apr 2025 - 17:55 Ahmed Bonnah uppmärksammad - igen
30 Apr 2025 - 17:25 Förre ÖFK- målvakten Sixten Mohlin slutar med fotbollen
29 Apr 2025 - 17:13 ÖFK har mest publik av alla elitlag i Östersund
28 Apr 2025 - 21:31 Ahmed Bonnah glänste mot Örgryte - blev Trissvinnare
28 Apr 2025 - 16:44 Anders Cederberg efter matchen mot Örgryte