meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

TANKAR INFÖR ÖREBRO SK - ÖFK
av Martin Nylander
Publicerad 9 Sep 2025 - 13:14 

Krönika av Martin Nylander. Foto: Privat

På lördag väntar bortamatch mot Örebro SK. Jag har sett huvuddelen av ÖSK matcher denna säsong och laget borde inte ligga sist som man nu gör. Under sommaren har man dessutom fyllt på med flera etablerade spelare såsom Ojryynski (målvakt), John Stenberg (mittback), Baffoe (mittback), Simon Amin (mittfältare) och Ahmed Yasin (anfallare). Trots få likheter mellan vårens startelva och höstens dito kommer ändå inte resultaten. Kvalitén på målvakterna har varit det stora problemet under våren samtidigt som man släppt in på tok för enkla och förmånga mål på fasta situationer. Detta har gjort laget ängsliga och osäkra defensivt och det tror jag är orsaken till att man nu ligger sist, känslan är att dessa problem kvarstår trots att halva laget är utbytt.

ÖSK väntar på sin första seger och den kommer att komma, frågan är när. Det är nio matcher, och därmed 27 poäng, kvar att spela om. Samtidigt har man i nuläget nio poäng upp till kvalstrecket vilket inte är någon omöjlighet, men vinsterna måste komma med start på lördag. Med det sagt kan ni såklart lista ut att allt annat än tre poäng mot ÖFK på lördag är en besvikelse. ÖFK kommer att möta ett lag under stark press och som kommer att ge 110%. Det kommer att bli jobbig match med mycket kamp för ÖFK.

För ÖFK gäller att inte spela naivt i försvaret. ÖFK ska nyttja det faktum att ÖSK är ängsliga och osäkra defensivt. Kommer ihåg att jag inför ÖFK match i våras skrev att man skulle avsluta, avsluta, avsluta... i alla omöjliga lägen. Tror ÖFK hade 13 avslut redan i första halvlek. Det var rätt medicin då och är det också på lördag. ÖSK har i Ahmed Yasin fått in en mycket duktig anfallare och som gärna utmanar, han är även duktig i omställningsspelet. Även om ÖFK har viljan att komma till avslut måste man säkerställa att ÖSK inte tillåts ställa om snabbt. Därmed sagt att ÖFK behöver vara noggranna och inte tappa boll.

Till sist börjar serien att gå in i sitt slutskede, varje poäng är viktig. Efter matchen hoppas jag därför att vi kan konstatera att ÖFK var bäst när det gällde, att ÖFK spelarnas kollektiva vilja och arbetsinsats överglänste ÖSK dito och därmed bidrog till tre välbehövliga poäng hem till Jämtland.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Rapport från träningen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 19:56  
 

Arkibild

Jag kanske överdriver, men det syns på spelarna som det är nu eller aldrig på lördag det ska ske. Man känner att chansen till bortapoäng finns. Fokuseringen på matchen är stark.

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ Oddevold - ÖFK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:03  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Jag vill ha mer publik!  
  av Lars Larsson | Igår - 09:22  
   
  Läs mer...  
 


 
  Visst kan tränarbyten vara bra - nu önskar vi Fredheim lycka till  
  av Haldo Jonsson | 23 Okt 2025 - 20:47  
 

Amir Azrafshan Ett spektakulärt tränarbyte. Foto. Haldo Jonsson

ÖFK har nyligen bytt tränare. Tor -Arne Fredheim lyckades skapa nytändning i sin första med ÖFK mot Brage. Det var bra och kändes lovande. Det är osäkert om ett byte av tränare blir bra. ÖFK har lyckats bra tidigare vid några tillfällen. Ett skildrar vi här. Nu önskar vi Fredheim lycka till i fortsättningen.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
25 Apr 2025 - 09:31 Följ ÖFK - Örgryte via fotbollz.se
24 Apr 2025 - 15:37 .Örgryte - ett obesegrat och välspelande lag som gästar Jämt
22 Apr 2025 - 16:31 Nebiyou Perry, och Ahmed Bonnah fick högsta poäng av Sofasco
22 Apr 2025 - 13:15 ÖFK:s Djurgårdare kallas hem?
22 Apr 2025 - 13:14 Större bollinnehav och flera passningar av ÖFK, men Kalmar v
22 Apr 2025 - 12:58 Oerhört välförtjänt Kalmarseger
21 Apr 2025 - 18:33 Adrian Edqvist höjde sig över mängden mot Kalmar FF- blev Tr
20 Apr 2025 - 20:53 Matchreferat Första förlusten för ÖFK mot starkt Kalmar FF
20 Apr 2025 - 20:34 Matchens prestation
20 Apr 2025 - 20:30 Matchens överraskning
20 Apr 2025 - 16:02 Startelvan i eftermiddag
19 Apr 2025 - 22:01 Inför matchen: Kalmar FF - ÖFK
19 Apr 2025 - 18:39 Det finns många spelaralternativ att välja på mot Kalmar FF
19 Apr 2025 - 09:47 Följ Kalmar FF- ÖFK via fotbollz.se
18 Apr 2025 - 14:11 Tankar i påskens tid
17 Apr 2025 - 21:39 Är Kalmar FF Superettans bästa lag?
16 Apr 2025 - 09:47 Målvakten Adam Benediktsson borta från fotbollen ett tag
15 Apr 2025 - 22:43 Träningstider denna vecka
15 Apr 2025 - 13:11 Var har inläggen framför mål tagit vägen och varför gör inte
14 Apr 2025 - 19:06 Smart mål mot Umeå FC - Theodor Johansson blev Trissvinnare