meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

TANKAR INFÖR ÖREBRO SK - ÖFK
av Martin Nylander
Publicerad 9 Sep 2025 - 13:14 

Krönika av Martin Nylander. Foto: Privat

På lördag väntar bortamatch mot Örebro SK. Jag har sett huvuddelen av ÖSK matcher denna säsong och laget borde inte ligga sist som man nu gör. Under sommaren har man dessutom fyllt på med flera etablerade spelare såsom Ojryynski (målvakt), John Stenberg (mittback), Baffoe (mittback), Simon Amin (mittfältare) och Ahmed Yasin (anfallare). Trots få likheter mellan vårens startelva och höstens dito kommer ändå inte resultaten. Kvalitén på målvakterna har varit det stora problemet under våren samtidigt som man släppt in på tok för enkla och förmånga mål på fasta situationer. Detta har gjort laget ängsliga och osäkra defensivt och det tror jag är orsaken till att man nu ligger sist, känslan är att dessa problem kvarstår trots att halva laget är utbytt.

ÖSK väntar på sin första seger och den kommer att komma, frågan är när. Det är nio matcher, och därmed 27 poäng, kvar att spela om. Samtidigt har man i nuläget nio poäng upp till kvalstrecket vilket inte är någon omöjlighet, men vinsterna måste komma med start på lördag. Med det sagt kan ni såklart lista ut att allt annat än tre poäng mot ÖFK på lördag är en besvikelse. ÖFK kommer att möta ett lag under stark press och som kommer att ge 110%. Det kommer att bli jobbig match med mycket kamp för ÖFK.

För ÖFK gäller att inte spela naivt i försvaret. ÖFK ska nyttja det faktum att ÖSK är ängsliga och osäkra defensivt. Kommer ihåg att jag inför ÖFK match i våras skrev att man skulle avsluta, avsluta, avsluta... i alla omöjliga lägen. Tror ÖFK hade 13 avslut redan i första halvlek. Det var rätt medicin då och är det också på lördag. ÖSK har i Ahmed Yasin fått in en mycket duktig anfallare och som gärna utmanar, han är även duktig i omställningsspelet. Även om ÖFK har viljan att komma till avslut måste man säkerställa att ÖSK inte tillåts ställa om snabbt. Därmed sagt att ÖFK behöver vara noggranna och inte tappa boll.

Till sist börjar serien att gå in i sitt slutskede, varje poäng är viktig. Efter matchen hoppas jag därför att vi kan konstatera att ÖFK var bäst när det gällde, att ÖFK spelarnas kollektiva vilja och arbetsinsats överglänste ÖSK dito och därmed bidrog till tre välbehövliga poäng hem till Jämtland.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Ali Suljic har återfått formen - blev Trissvinnare mot Oddevold  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:15  
 

Ali Suljic Trissvinnare mot Oddevold. Foto Thord-Eric Nilsson

Simon Marklund leder den sammanlagda Trissen.

Pertan leder Hos Andreas Tipset sammanlagt.

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat P19 Superettan Norra 2025  
  av Haldo Jonsson | 26 Okt 2025 - 21:06  
   
  Läs mer...  
 


 
  .Ali Suljic - högsta poängen av ÖFK:s spelare mot Oddevold  
  av Haldo Jonsson | 26 Okt 2025 - 20:36  
 

Ali Suljic Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Kval till P17 Allsvenskan - Grupp 1  
  av Haldo Jonsson | 26 Okt 2025 - 17:47  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
7 Apr 2025 - 21:37 Ahmed Bonnah har i år kraftigt höjt sin nivå - blev Trissvin
7 Apr 2025 - 11:03 Träningstider ÖFK denna vecka
6 Apr 2025 - 19:05 Frank Stople bäst av alla ÖFK- spelare mot Landskrona enligt
6 Apr 2025 - 18:10 Om före detta ÖFK- mittbacken Myroslav Mazur
5 Apr 2025 - 22:55 Nu måste det bli ett slut på tokerierna i eget straffområde
5 Apr 2025 - 21:22 ÖFK - Landskrona BoIS 3- 3 (2-0)
5 Apr 2025 - 19:45 Matchreferat ÖFK - Landskrona BoIS 3- 3 (2-0)
5 Apr 2025 - 19:16 Matchens prestation
5 Apr 2025 - 17:43 Matchens överraskning
5 Apr 2025 - 17:37 Lite repris
5 Apr 2025 - 14:09 Startelvan
5 Apr 2025 - 10:24 Är det även toppen i Östersund för Landskrona?
4 Apr 2025 - 22:59 Inför matchen: ÖFK - landskrona
4 Apr 2025 - 22:57 En hemmapremiär i dur - Något nytt har skapats som vi alla k
4 Apr 2025 - 22:33 På dagen för nio år sedan var en fantastiskt dag i ÖFK:s his
4 Apr 2025 - 10:52 Förre ÖFK- spelaren Mykola Musolitin har ny klubb
3 Apr 2025 - 22:18 Följ ÖFK - Landskrona BoIS via fotbollz.se
2 Apr 2025 - 18:03 Ständiga uppgifter att Allsvenska klubbar scoutar Philip Bon
2 Apr 2025 - 09:05 ÖFK:s spelare poängsatta -två spelare utmärkte sig
1 Apr 2025 - 16:51 Kiarash Livani har satt igång debatten om fotbol i Östersund