meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

GENREP FÖR ÖFK MOT NORSKA SVÅRSPELADE RANHEIM
av Haldo Jonsson
Publicerad 24 Mar 2023 - 12:32 Uppdaterad 27 Mar 2023 - 13:34

- "Nu börjar vi se riktigt bra ut både offensivt och defensivt", säger tränaren Kåre Ingebrigtsen i Ranheim


Den sista träningsmatchen i vår för ÖFK får vi uppleva på lördag.

Tränarna hoppas då få svar på var sina lag står formmässigt.

Därutöver finns möjligheten att sista träningsveckan att räta till en del felaktigheter som man har upptäckt under matchen. Jag antar att det kommer att bli en hel del taktiksnack.

Trondheimslaget Ranheim som ÖFK möter på bortaplan på lördag spelar i Obosligan i Norge. I fjol blev deras placering 8:a i ligan. Obosligan är att jämföra med Superettan i Sverige.

Ranheim match mot ÖFK blir, liksom för ÖFK, deras sista träningsmatch före seriestarten i år. Det är genrep.

Matchen går utomhus på EXTRA Arena i Trondheim. Det är på den arenan Ranheim spelar sina hemmamatcher.

Det blir bättre motstånd för ÖFK denna gång än i förra träningsmatchen mot ett norskt lag. Då mötte ÖFK Levanger i norska i andradivisionen som motsvarar svenska div 1. Ranheim är i en division högre än Levanger. Nu krävs en förbättring av ÖFK, eftersom det blev förlust på Jämtkraft Arena mot Levanger.

Seriedebuten gör Ranheim mot Jerv. Det är det lag som Kristian Novak i ÖFK närmst kommer ifrån innan han kom till ÖFK.

Ranheim har bara norska spelare i sin trupp, med undantag av svensken Simon Penny Marklund från Åtvidabergs FF.

Träningsmatcher i år för Ranheim.
Start 2 - 1 Ranheim IL 3 - 0
Stjördals/Blink -Ranheim IL 3 - 1
Nardo FK - Ranheim IL 0 - 1
Byåsen - Ranheim IL 0 - 4

Rosenborg - Ranheim 1-1

ÖFK mötte Ranheim senast år 2017 på EXTRA Arena i sin första träningsmatch för säsongen. ÖFK vann med 3-1 efter mål av Fritzon, Sema och Bertilsson.

Då skrev fotbollz.se: ÖFK får godkänt i sin första match i år. Det var perioder som var riktigt bra, även om Ranheim tillhör de lag som passar ÖFK dåligt.

Tränaren i Byåsen Kåre Ingebrigtsen säger: Laget har tränat bra och mycket under veckorna fram till cupmatchen mot Bodø/Glimt där man lagt en bra grund för säsongen och hösten. Redan efter cupexit handlar det om att jaga intensitet, tempo och finjustering mot seriens start.

De närmaste veckorna kommer vi att jobba hårt för att vara så väl förberedda som möjligt inför seriestarten mot Jerv måndagen den 10 april.

Nu börjar vi se riktigt bra ut både offensivt och defensivt, säger tränaren Kåre Ingebrigtsen direkt efter dagens träningsmatch mot Rosenborg.


I helgen åker även ÖFK P19 till Norge, närmare bestämt till Trondheim. Där har har de två träningsmatcher inbokade, på lördag möter de Trond IL klockan 15:00 på Rosenborgbanen och på söndag möter de Ranheim IL klockan 12:00 på Extra arena Ranheim. Under resan kommer de att ha diverse teambuilding-aktiviteter för att svetsa samman gruppen ännu mer inför seriestart och även senior-DM.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Nu är det klart att Lucas Lund blir ny fysio för ÖFK säsongen 2026  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:48  
 

Foto: LF Production

 
  Läs mer...  
 


 
  Ny mittback till ÖFK - en nyårspresent ?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:13  
   
  Läs mer...  
 


 
  Presenteras någon ny ÖFK spelare idag?  
  av Martin Nylander | Igår - 09:18  
 

Silly season

 
  Läs mer...  
 


 
  Ny mittback klar för ÖFK - kan även spela back och defensiv mittfältare  
  av Haldo Jonsson | 30 Dec 2025 - 15:17  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
7 Nov 2025 - 22:50 Är vi nöjda med årets säsong? - bokslut på lördag mot Sandvi
7 Nov 2025 - 01:51 Följ Sandvikens IF - ÖFK via fotbollz.se
6 Nov 2025 - 21:49 Viktig match mot Sandviken trots att ÖFK är klara för Supere
6 Nov 2025 - 21:48 Christian Enemark uttagen till veckans lag
6 Nov 2025 - 10:29 Summering av -25 samt framåtblick mot -26
4 Nov 2025 - 21:20 Sunday Anyanwu blir bättre och bättre - blev Trissvinnare mo
4 Nov 2025 - 16:11 Bråda tider stundar för ÖFK och sportchefen Stefan Lundin
3 Nov 2025 - 19:58 Kavalkad av bilder från ÖFK - Trelleborgs FF 2-0
3 Nov 2025 - 14:07 Fyra ÖFK - spelare fick högsta poängen mot Trelleborg
2 Nov 2025 - 16:59 Nu är det klart - ÖFK slipper kval och har säkrad plats i Su
2 Nov 2025 - 11:33 Sagt efter matchen
1 Nov 2025 - 19:59 Matchens prestation
1 Nov 2025 - 19:46 Matchreferat VIKTIG SEGER MOT TRELLEBORGS FF IDAG - ÖFK HÖLL NOLLAN FÖR T
1 Nov 2025 - 17:48 Matchens överraskning
1 Nov 2025 - 17:13 Tack Fredheim!
1 Nov 2025 - 14:03 Startelvan mot Trelleborgs FF
30 Okt 2025 - 21:51 Rapport från träningen
30 Okt 2025 - 18:53 Följ ÖFK - Trelleborgs FF via fotbollz.se
30 Okt 2025 - 18:50 Vem som får kvala kan mycket troligt avgöras på lördag
30 Okt 2025 - 10:13 Trelleborgs FF har inte tagit någon poäng borta sedan den 21
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst