meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

FÖRBÄTTRING BEHÖVS PÅ MÅNGA OMRÅDEN
av Lars Larsson
Publicerad 24 Sep 2023 - 11:26 

I matchen mot Skövde AIK blev det alldeles uppenbart att ÖFK måste bli bättre på många områden. I nämnda match handlade det inte om att enskilda spelare misslyckades utan i stort sett samtliga.

Nu är jag dock övertygad om att spelarna och ledningen vill revanschera sig och det redan på onsdag. Trots det vill jag lyfta fram sådant som jag anser är tydliga förbättringsområden.

Några reflektioner som jag noterade, men även har noterat tidigare:

  1. Spelsinnet brister hos de flesta alternativt saknas. Möjligtvis med undantag av Simon Marklund och Eric Brendon. Detta handlar om att läsa spelet och förstå vad som sker i nästa moment och använda sig av den kunskapen i matcherna. Tyvärr är detta en talang och inte så lätt att träna upp. Endera har man det eller så inte. I matchen mot Skövde så blev avsaknaden av detta tydligt vid varje inspel i Skövdes straffområde. I nästan samtliga dessa situationer var aldrig en ÖFKare i närheten av bollen.
  2. Målsinne är också en talang besläktad med spelsinne, men skillnaden är förmågan att göra mål. Däremot så krävs ett gott spelsinne för att möjliggöra målsinnet. Dvs alltid vara på rätt plats och kunna se bollen gå i mål. Här var Sinyan trots allt undantaget i matchen mot Skövde. Han var på rätt plats och visade målkänsla med sin nick.
  3. Spelförståelse däremot har med intelligens att göra och går delvis att träna upp. Detta innebär att kunna förstå vad som måste göras för att förbättra sig i matchen. Det innebär också att du skall veta vad du skall göra med bollen när du får den. Dvs inte fundera på detta efter bollmottagandet. Här brister det framförallt i det offensiva spelet, vilket får till konsekvens att speltempot går ner. Kabuye måste t ex lära sig använda sina medspelare istället för ett överdrivet dribblande som mestadels misslyckas. Sinyans galna dribbling som renderade 2-0 målet är ett annat exempel på vad man inte skall göra..
  4. Försvarsspelet är inte alls acceptabelt. Varför går fler än en spelare till attack mot en motspelare? Risken finns att motståndaren löser det och då blir motståndarlaget i antalsmässigt övertag. Press med understöd är rimligtvis en bättre lösning. Arbetet i eget straffområde är dessutom underkänt. Ständiga markeringsmissar, oklart vem som skall göra vad, motståndare får fritt närma sig på centrumlinjen och i skottsektorn, strul vid erövring av boll och eget uppspel mm
  5. Utöver dessa allmänna reflektioner finns det ett stort utrymme för förbättringar på individnivå. Jag tar här upp några av många: Weilid måste lära sig slå inlägg. Kabuye måste lära sig skjuta med vänster fot. Man får inte missa ramen från fyra meter. Stolt är ingen target player. Han har inte den nödvändiga bollbehandlingsförmågan. Rask och Mazur är inga speedkulor, men då måste de vara spelintelligenta för att kompensera detta. Tyvärr har de ännu inte visat sig klara av detta fullt ut.
 
 
1 Kommentar:
Gäst: Robert skrev | 24 Sep 2023 - 17:19
För mig saknades en ledare på planen. När vi hade Pettersson så styrde han försvaret, Mills gör det till viss del men när kan inte är på planen är det väldigt tyst och man hör inte kommunikation mellan spelare så ofta.

Det har sett klart sämre ut sedan Mills blev skadad enligt mig.
8
 
Sök på fotbollz.se
   
  Hos Andreas-tipset 2025 är avgjort  
  Igår - 21:26  
 

Det blev en otrolig avslutning på tipset som var så spännande och inte avgjort förrän i den sista matchen.

Alla tippare på plats 1 till 3 fick lika många poäng; 73 p och alla hade tippat 8 matcher med exakt rätt resultat och ev målskytt.

Putte Kock tog hem första priset genom att han hade 2 st 5p, de andra hade inga.

MagnusE tog hem andra priset då han hade fått 7st 4p medan
Pertan, som tog tredje priset endast hade 6st 4p.

Grattis till er alla och vi kommer kontakta er.

Och tack alla andra som också var med denna säsong.



 
 


 
  ÖFK prestation på bortaplan behöver förbättras till 2026  
  av Martin Nylander | Igår - 20:43  
 

Martin Nylander. Foto Privat

ÖFK har under flera år tillhört de sämsta lagen på bortaplan, i superettan, såväl ur ett poäng- som målproduktionsperspektiv. Varför det är såhär behöver analyseras och rättas till inför nästa säsong.

 
  Läs mer...  
 


 
  Tragisk händelse i matchen mellan Sandviken och ÖFK - spelare bröt benet  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:29  
   
  Läs mer...  
 


 
  Erick Brendon fick högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Sandvikens IF  
  av Haldo Jonsson | Igår - 19:31  
 

Erick Brendon. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
10 Okt 2025 - 15:09 Tränarbyte i ÖFK - Vi tror på det här'
8 Okt 2025 - 23:42 Ja, jävlar så fel det blev
8 Okt 2025 - 22:46 Mycket liknar situationen i landslaget
8 Okt 2025 - 17:49 Tor-Arne Fredheim tar över huvudtränaransvaret säsongen ut
8 Okt 2025 - 10:27 Kiarash Livani får sparken
6 Okt 2025 - 17:19 Usiktens BK begärd i konkurs- Nu dementerar de.
6 Okt 2025 - 16:35 Jamie Hopcutt håller än - fick högsta poängen mot Västerås S
5 Okt 2025 - 18:43 ÖFK HÅLLER UNDAN MEN UTSIKTEN HAR LÄTTARE SLUT
5 Okt 2025 - 15:38 Bilder från ÖFK - Västerås SK 1-6
4 Okt 2025 - 17:40 Matchreferat BOTTENNAPP IGEN FÖR ÖFK - FÖLL MED 1 -6 MOT VÄSTERÅS SK
4 Okt 2025 - 15:14 Matchens överraskning
4 Okt 2025 - 15:12 Matchens prestation
4 Okt 2025 - 14:19 Gör något
4 Okt 2025 - 12:06 Startelvan mot Västerås SK kl 13.00 lördag
3 Okt 2025 - 22:32 Följ ÖFK - Västerås SK via fotbollz.se
3 Okt 2025 - 22:32 En förberedelse som heter duga. - alla spelare beredda.
3 Okt 2025 - 22:31 Debaclet i Falkenberg ska nu vändas till triumfen på JKA
3 Okt 2025 - 18:01 Har ÖFK haft en av världens bästa spelare i sin trupp?
30 Sep 2025 - 16:28 Albin Sporrong en viktig kugge i ÖFK - Blev Trissvinnare mot
29 Sep 2025 - 18:52 .Låga poäng för ÖFK:s spelare i matchen mot Falkenbergs FF