meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

JAMIE HOPCUTT ÅTERVÄNDER TILL ÖFK - VI MINNS DIG
av Haldo Jonsson
Publicerad 20 Feb 2024 - 12:28 Uppdaterad 20 Feb 2024 - 22:45

Jamie Hopcutt. Foto: Haldo Jonsson

ÖFK rustar vidare mot det allsvenska målet.

Jamie Hopcutt har skrivit på för 2 år. Det visar att han tror på ÖFK:s förmåga och vill vara med och hjälpa till ännu en gång.

Jag har tre mycket starka minnen från Hopcutts förra karriär i ÖFK.

1. Det första minnet inträffade när jag var på plats i Jönköping och hade nöjet att se när Jamie gjorde vinstmålet på Stadsparksvallen mot Jönköpings Södra efter passning från Douglas Bergqvist. Segern var ett stort steg för ÖFK mot allsvenskan.


Jamie Hopcutt springer glädjestrålande mot ÖFk- klacken efter sitt fina mål mot Jönköpings Södra i Superettan 2015. Foto : Jenny Åhgren


Nu räckte det att ÖFK spelae oavgjort mot Syrianska på bortaplan i seriens näst sista match. Det klarade ÖFK och nu var man var klar för allsvenskt spel. Och vem gjorde det avgörande målet mot Syrianska? Jo, det var även denna gång Jamie Hopcutt. 2. Det var det andra starka minnet.

.

Foto: Sune Elmroth

Jamie Hopcutt reducerade till 1-1 efter en smart passning från Brwa Nouri och ÖFK var i ALLSVENSKAN

3. Det tredje starka minnet av Jamie, det var när han på Jämtkraft Arena lurade hela Galatasarays försvar och gjorde 2-0 som även blev vinstmålet i kvalet till Europa League 2017. Det gjorde att Galatasarays mäktige president Durun A. Özbek, som satt på läktaren, nästan svimmade av förtvivlan.

Bildresultat för president galatasaray fotbollz.seDurun A. Özbek. Foto:Haldo Jonsson


----------

Med närmare 200 matcher i ÖFK tröjan och klubbens näst bästa målskytt genom alla tider så är Jamie Hopcutt en legendar inom ÖFK. Det står nu klart att anfallaren är tillbaka i klubben och är redo för två nya år. Vi säger varmt välkommen tillbaka Jamie! Resan påbörjades i division 1 efter ett lyckat provspel under vintern 2011. Där imponerade engelsmannen på klubbrepresentanter som i sin tur rapporterade till dåvarande tränaren, Graham Potter. Direkt vid ankomsten till Jämtland erbjöds han ett lärlingskontrakt som i sin tur resulterade i ett avtal som sträckte sig året ut. Detta kom att bli början på en fantastisk resa för Hopcutt som under de kommande åtta åren gjorde lysande insatser både på och utanför planen.

Totalt åtta år i klubben, 190 matcher och 47 mål är siffrorna hittills. Genom åren har han stått för flera historiska ögonblick, bland annat ett avgörande mål borta mot fotbollsklubben Syrianska hösten 2015 som resulterade i en plats i Svensk fotbolls finrum – Allsvenskan. Han var dessutom den som gjorde det mirakulösa målet på hemmaplan mot Turkiska Galatasaray i kvalet till Europa League.

-Jag kommer ihåg dagen jag kom hit för nästan tio år sedan och undrade vart tusan jag hade hamnat. Från det ögonblicket har jag njutit av varenda minut och ser det här som mitt hem. Att göra den resan vi gjorde är varje spelares dröm, säger Jamie på tisdagsförmiddagen.

-Ambitionen är att ta tillbaka klubben där den hör hemma i toppen av Svensk Fotboll. Bara att se glädjen och det engagemang som det bidrog till i staden har gjort att jag vill göra samma resa igen.

På frågan om han kan skjuta upp laget till Allsvenskan igen som 2015 svarar Jamie Hopcutt med ett leende på läpparna:

-Jag är ganska säker på det.

-Efter att ha haft en dialog under en längre tid känns det nu väldigt bra att få välkomna Jamie tillbaka till ÖFK igen. Han kommer senast från ett par starka säsonger i Mariehamn där han varit en viktig spelare för dem, säger Stefan Lundin, sportchef i Östersunds FK.

-Jamie är främst tänkt att konkurrera som forward, men han är allround och kommer hos oss kunna spela på alla offensiva positioner vilket kommer stärka oss. Vi får en duktig fotbollsspelare men också en spelare med stor erfarenhet där vi tror att han kommer bidra på flera sätt till att vi som lag fortsätter vår positiva utveckling, avslutar Lundin.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Xpert skrev | 20 Feb 2024 - 14:01
Välkommen tillbaka! Hoppas på en lika lyckad sejour som sist!
25
 
Sök på fotbollz.se
   
  Stark bortaseger mot Brage efter bra spel i andra halvlek  
  av Johan Dillner | Igår - 22:31  
 

Brage - ÖFK 0-2 (0-1)

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Igår - 21:30  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Igår - 21:27  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Tre poäng trots trög start  
  av Per Lagerbäck | Igår - 20:59  
 

Det blev väldigt sköna tre poäng trots en faktiskt dålig första halvlek.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
13 Maj 2024 - 20:59 Quimi Ordonez - Trissvinnare för andra gången
13 Maj 2024 - 19:23 Träningstider ÖFK denna vecka
13 Maj 2024 - 10:56 Om Brages nervpärs
12 Maj 2024 - 18:10 Matchreferat Onödigt slarv bidrog till förlusten mot IK Brage
12 Maj 2024 - 17:48 Matchens prestation
12 Maj 2024 - 17:26 Matchens överraskning
12 Maj 2024 - 16:46 Bra insatser behövs hela matchen.
12 Maj 2024 - 14:03 Startelvan
11 Maj 2024 - 10:59 Senaste nytt om Brage
11 Maj 2024 - 09:49 Följ Brage -ÖFK via fotbollz.se
10 Maj 2024 - 21:04 Vad är det som händer med Malcolm Stolt?
9 Maj 2024 - 22:55 ÖFK har ett starkt försvar - Bara tre lag har släppt in mind
9 Maj 2024 - 09:33 Träningstider ÖFK denna vecaka
8 Maj 2024 - 10:09 Bra betyg till ÖFK:s spelare i matchen mot Örebro SK
7 Maj 2024 - 16:25 ÖFK sponsor besökte Jämtkraft Arena
7 Maj 2024 - 16:24 Ziad Ghanoum i ständig utveckling - blev Trissvinnare mot Ör
7 Maj 2024 - 09:44 Mykola Musolitin i intervju - Jag gör som min tränare Magnus
6 Maj 2024 - 15:44 När matchen var slut fick jag en déjà vu
6 Maj 2024 - 12:17 Bilder ÖFK - Örebro 1-1
5 Maj 2024 - 20:44 Matchreferat ÖFK - Örebro SK 1-1 (1-0)