meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

LITE FUNDERINGAR
av Per Lagerbäck
Publicerad 30 Mar 2025 - 13:23 

Några stilla funderingar innan seriestart

Jag hade tänkt skriva några rader redan i fredags, men kom av mig lite då det visade sig att min käre "krönikekollega" Agne Svärd skrivit en tämligen skarp krönika. Jag hade förberett lite ifrågasättande, dock inte riktigt på samma nivå. Nu vill jag dock skriva några rader ändå FÖRE första matchen, så att jag inte efteråt utan synlig täckning skulle skriva att det var så jag tänkte mig att det skulle bli.


Jag vill verkligen att det ska fungera som nye tränare Livani önskar, men av det jag sett hittills har det inte sett så lovande ut som jag hoppats. Det jag dock är mest orolig för är att det, om möjligt, kommer att bli ännu enklare att läsa ÖFK denna säsong, men hoppas att jag har ordentligt fel. Man lyckades ju totalt överraska allsvenska Degerfors i den tidiga träningsmatchen, med det för dem helt nya spelet, och det var väl antagligen ÖFK:s bästa match under försäsongen. Men överraskningseffekten avtog sedan relativt snabbt, och det finns tecken på att det mycket tydliga spelsystem Livani önskar sjösätta kräver såväl ork som kraft och spelsinne på en rejält hög nivå. Jag må erkänna att jag nog bara sett runt en tredjedel av speltiden i år, så jag har inte så mycket på fötterna när jag säger att det defensiva spelet hittills ofta sett osynkroniserat ut och blicken för att hitta längre bollar inte verkar att prioriteras, samt att det kan kännas så att spelsystemet blir viktigare än vilket lag man möter. En riktigt bra matchledare ska kunna vrida på sin spelidé så att den funkar i just den aktuella matchen.


Jag köper helt att resultaten i träningsmatcher inte är särskilt viktiga, men definitivt inte heller oviktiga. Bra resultat skapar alltid ett visst självförtroende och det är lättare att ha positiva saker med sig att utgå ifrån. Därför blir seriestarten ännu viktigare, och det gäller att få med sig både väntade och oväntade poäng i början. Kan vara positivt att starta väldigt otippat borta mot Trelleborg, och jag lovar att jag inte finns på plats detta år. Beroende på att ÖFK:s båda senaste matcher i södra Skåne sammanfallit med andra privata planer har jag sett två nesliga och onödiga 0- 1-förluster på Vångavallen. Nu är det fritt fram att utan mig på plats överraska med minst en poäng. Jag har tippat 1- 1 på Hos Andreas-tipset.


Jo, för att återgå till ÖFK:s spelsystem önskar jag som tidigare att det ska finnas inbyggt en variation i uppspelsfasen och hur man tar sig vidare över mittfältet. Följer man en alltför utstakad väg kommer nog tyvärr inte ÖFK att räcka särskilt långt denna säsong. Sedan måste de ibland direkt taffliga besluten längst bak försvinna, när ÖFK vunnit bollen eller fått inspark resp inkast nära eget mål. Jag vill också se fler bolltransporter med fart ut från egen planhalva, så att inte motståndarna endera i lugn och ro hinner omgruppera sig defensivt, eller sätta en intensiv press mot duttandet runt eget straffområde.


Men, det finns dock en hel del positiva tecken också, som snabbare passningsspel, mer tiggande av boll och mer intensivt löpande, både offensivt och defensivt. Många av spelarna visar också en rejäl inställning, men det glappar över tid och mellan individer. En ökad träningsdos är bra på sikt, men kan skapa problem i början, vilket tydligen bl a redan visat sig med ett antal skadekänningar.


Utifrån det jag sett och hört hittills är jag lite rädd att ÖFK får jobba för att hålla undan för de nedre strecken, men med en bra start kan det bli helt andra förutsättningar. Det ska vara möjligt att kunna se mer uppåt om Livani och spelarna hittar sätt att visa stort mod och samhörighet, men absolut inte vara dumdristiga.


Sedan må jag avsluta med att djupt tacka Transferintressenterna för deras ihärdiga jobb att stötta ÖFK, och det är verkligen rimligt att de därmed också får större insyn i och påverkan på verksamheten. Vad jag förstår finns det absolut inte heller någon risk för att pengarnas härkomst ska behövas ifrågasättas, vilket är oerhört viktigt för ÖFK:s framtid, som förhoppningsvis successivt ska bli allt bättre.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Hos Andreas-tipset 2025 är avgjort  
  Igår - 21:26  
 

Det blev en otrolig avslutning på tipset som var så spännande och inte avgjort förrän i den sista matchen.

Alla tippare på plats 1 till 3 fick lika många poäng; 73 p och alla hade tippat 8 matcher med exakt rätt resultat och ev målskytt.

Putte Kock tog hem första priset genom att han hade 2 st 5p, de andra hade inga.

MagnusE tog hem andra priset då han hade fått 7st 4p medan
Pertan, som tog tredje priset endast hade 6st 4p.

Grattis till er alla och vi kommer kontakta er.

Och tack alla andra som också var med denna säsong.



 
 


 
  ÖFK prestation på bortaplan behöver förbättras till 2026  
  av Martin Nylander | Igår - 20:43  
 

Martin Nylander. Foto Privat

ÖFK har under flera år tillhört de sämsta lagen på bortaplan, i superettan, såväl ur ett poäng- som målproduktionsperspektiv. Varför det är såhär behöver analyseras och rättas till inför nästa säsong.

 
  Läs mer...  
 


 
  Tragisk händelse i matchen mellan Sandviken och ÖFK - spelare bröt benet  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:29  
   
  Läs mer...  
 


 
  Erick Brendon fick högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Sandvikens IF  
  av Haldo Jonsson | Igår - 19:31  
 

Erick Brendon. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
23 Sep 2024 - 13:25 För detta ÖFK- spelaren Hosam Aiesh till Utsiktens BK
23 Sep 2024 - 11:44 Nya krafttag av ÖFK - Thomas Gabrielsson ny huvudtränare för
22 Sep 2024 - 22:40 Åtta spelare i ÖFK med utgående kontrakt i höst
20 Sep 2024 - 15:02 .Simon Marklund bäst på plan mot GIF Sundsvall
20 Sep 2024 - 10:42 Simon Marklund - tog sin tredje trissvinst, nu mot GIF Sunds
19 Sep 2024 - 18:30 Elitklubbar får bara slut på pengar av en enda anledning.
19 Sep 2024 - 13:11 En analys om ÖFK- GIF Sundsvall
19 Sep 2024 - 01:43 Efter en sådan här insats är det bara att ta fram motorsågen
18 Sep 2024 - 23:35 Bilder från ÖFK - GIF Sundsvall
18 Sep 2024 - 22:52 Matchreferat FÖRLUST I DERBYT FÖR ÖFK EFTER SENT MÅL I MATCHEN
18 Sep 2024 - 22:03 Matchens prestation
18 Sep 2024 - 21:50 Matchens överraskning
18 Sep 2024 - 21:26 Ridån ner
18 Sep 2024 - 18:02 Startelvan
18 Sep 2024 - 10:47 Inför matchen: ÖFK - GIF Sundsvall
18 Sep 2024 - 10:38 Jag har aldrig gillat Östersund
17 Sep 2024 - 16:27 - Ett av de viktigaste derbyna klubbarna emellan som någonsi
17 Sep 2024 - 10:39 Följ ÖFK - GIF Sundsvall via fotbollz.se
16 Sep 2024 - 21:47 Anders Cederberg ny ordförande i Östersunds FK Elitfotboll A
16 Sep 2024 - 20:05 Rapport från träningen