meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK HAR ÅTERSTARTAT TRÄNINGEN - DET FINNS ANLEDNING ATT TRO ATT ÖFK GÅR MOT EN BRA HÖSTSÄSONG.
av Haldo Jonsson
Publicerad 10 Jul 2025 - 10:34 Uppdaterad 11 Jul 2025 - 14:06

Arkivbild

Nu tränar ÖFK igen efter den 10 dagar långa ledigheten.

Vi kan med övertrygelse påstå, att det finns en inneboende vilja och ett intresse bland spelare och andra runt laget, styrelser, investerare, sponsorer, och supportra att det ska finnas ett elitlag i fotboll i Östersund.

Det är det ingen som kan ta ifrån oss.

Nu kör vi vidare med stort mod och ett hopp om en framgångsrik höstsäsong.

Nu tränar ÖFK igen efter den 10 dagar långa ledigheten.

Nu väntar en lång höst med många tunga matcher.

Vi ser fram mot emot att få vara med och ta del av ÖFK:s kamp i den oförutsedda, intressanta och hårda Superettan.

Kan vi förvänta oss att ÖFK kommer att klara utmaningarna bra i höst?

Ja, det kan jag med viss övertygelse påstå.

Jag har följt OFK sedan första matchen 1997 till senaste matchen mot GIF Sundsvall. Det har varit en många gånger angenäm resa. Det kan det bli även i höst.

Jag vill peka på vissa faktorer som är viktiga.

1. Jag kan med fog påstå, att hösten ofta har varit den bästa perioden för ÖFK. Det är då ÖFK har plockat det flesta poängen.

Jag minns särskilt ett år under "Bobo-tiden" i div 1 norra, då knappast någon vid sommaruppehållet, trodde på annat än nedflyttning. ÖFK var dödsdömda, men under hösten vann ÖFK match efter match och klarade nästan mirakulöst kontraktet med ganska god marginal.

2. Sommaruppehållet i år kom mycket lägligt för spelarna, som har varit i behov av vila efter en ovanligt hård träningsperiod med många matcher.

Man har haft möjlighet att smälta och tänka över den förändring som skett när det gäller det nya sättet att spela och träna som Livani infört. Det har varit ett nytänkande.

Men viktigast är nog ändå att få vila och tänka bort från fotbollen och få starta höstsäsongen på ett trappsteg högre än tidigare.

Det har varit en våromgång som slitit på både kropp och psyke och det har varit få möjligheter till återhämtning.

Det är i sådant läge viktigt, att Livani gör det möjligt för spelarna att komma utvilade och spelsugna till match och att känna spelglädje. Det blir ännu viktigare i höst i tunga matcher när serien ska avgöras.

3. ÖFK:s nya sätt att spela med offensivt präglat spel, kommer mer och mer att slå rot. Kunnandet ökar för varje träning och match.

Det är missriktat att tro, att alla spelare har hunnit lära sig allt nytänkande under den relativt korta läroperiodens som stått till förfogande, det är nog för mycket att begära.

4. Förstärkningar.

Livani har uttalat sig om att ÖFK ska värva tre eller fyra spelare när sommarfönstret öppnar.

Möjligtvis har han i detta antal räknat in förlängningen av Christian Enemarks kontraktstid och mittfältaren Albin Mörtell, som redan är klar. Om dessa är inräknade, så är det i så fall en eller två nya spelare som med det snaraste ska förstärka ÖFK.

Mörtell kan bli en bra förstärkning. Vi tycker att han gjort bra ifrån sig på träningarna.

Det blir vidare intressant att se, vad nye mittfältaren Gideon Granström kan åstadkomma. Han har varit skadad en längre period och bara sporadiskt fått visa upp sig. Vill det sig väl, kan han bli en bra mittfältsförstärkning.

Flera spelare i truppen utvecklas konstant.

Nebiyou Perry är en, men det fins flera i truppen som knackar på dörren till startelvan. Vi hoppas att någon av dem kan få sitt genombrott.

Michael Oluwayemi är en annan, men det finns många flera.

Yannic Adjoumani är på bättringsvägen och blir snart att räkna med.

5. Det finns en obändig kraft i ÖFK och i Östersund, som är oemotståndligt stark, som jag inte sett någon motsvarighet hos andra fotbollsklubbar i landet.

Framgångar och motgångar har växlat.

Trots ibland stora problem, då ÖFK har gått på slak lina, har man överbryggat problemen och kommit igen gång efter annan. Ja, gång efter annan! Det är styrka!

Vi kan med betämdhet säga, att det finns vilja och ett intresse bland spelare och andra runt laget, styrelser, investerare, sponsorer, och supportrar, att det ska finnas ett elitlag i fotboll i Östersund.

Det är det ingen som kan ta ifrån oss.

Nu kör vi vidare med stort mod och ett hopp om en framgångsrik höstsäsong.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Erick Brendon fick högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Sandvikens IF  
  av Haldo Jonsson | Idag - 19:31  
 

Erick Brendon. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK prestation på bortaplan behöver förbättras till 2026  
  av Martin Nylander | Idag - 18:41  
 

Martin Nylander. Foto Privat

ÖFK har under flera år tillhört de sämsta lagen på bortaplan, i superettan, såväl ur ett poäng- som målproduktionsperspektiv. Varför det är såhär behöver analyseras och rättas till inför nästa säsong.

 
  Läs mer...  
 


 
  Medioker insats av ÖFK  
  av Micke Olofsson  | Igår - 18:03  
 

Sandvikens IF - ÖFK 5-0 (2-0)

En talande bild. Målvakten Rasmus Forsell byts in som utespelare.

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Igår - 17:48  
 

ÖFK- klacken. Foto Annette Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
15 Aug 2024 - 15:42 Trelleborg har genom åren haft svårt för ÖFK - ta chansen nu
14 Aug 2024 - 21:41 Om Adam Inge Benediktsson
13 Aug 2024 - 18:16 Träning på vackra Hissmovallen i det härliga och inspirerand
12 Aug 2024 - 20:00 Simon Marklund går mot en bra höst - blev Trissvinnare mot Ö
12 Aug 2024 - 10:21 Adam Ingi Benediktsson matchens lirare mot Öster
12 Aug 2024 - 09:44 ÖFK tränar på Hissmovallen
11 Aug 2024 - 20:29 Ny mittback till ÖFK efter en tids provspel
10 Aug 2024 - 19:27 Matchens prestation
10 Aug 2024 - 18:41 Matchreferat Oavgjort mot tabellfyran Öster i en jämn match!
10 Aug 2024 - 17:32 Stabilt
10 Aug 2024 - 17:27 Matchens överraskning
10 Aug 2024 - 14:30 Startelvan
9 Aug 2024 - 20:50 Inför matchen: ÖFK - Östers IF
9 Aug 2024 - 19:24 Rapport från träningen - ÖFK har skapat förutsättningar för
9 Aug 2024 - 14:15 Följ ÖFK - Öster via fotbollz.se
8 Aug 2024 - 15:09 Nu hoppas vi att ÖFK tar sig samman och vinner mot ett forms
7 Aug 2024 - 11:16 ÖFK - gentlemannalaget som gärna tar och vinner en närkamp
6 Aug 2024 - 13:27 Om ÖFK:s mittback Ali Suljic
5 Aug 2024 - 14:33 Giganten i försvaret Ali Suljic -Trissvinnare igen
4 Aug 2024 - 19:26 Kalle Holmberg bäst på plan - Ali Suljic bäst i ÖFK