På gårdagens träning var det rekordmånga spelare som tränade.
Det lilla uppehållet ser ut att ha gjort spelarna gott.
Helt oväntat så är alla utom Gustav Odenlind i träning.
Tydligen har de skött rehabträningen så bra, att läkningen av skadorna gått fortare än vad vi kund ana.
I träning i går såg vi nye Gideon Granström, friskusen Chrisnovic N’sa och rutinerade Ali Suljic som var med på alla bollövningarna, men valde bort spel mot två mål.
Att N´sa är på gång det vare stor överraskning. Likaså målvakten Tyree Griffiths som gnuggades under målvaktstränare Arnold Origi.
Ali Suljics skada var lindrigare än man först trodde. Det fanns inga skadetecken på röntgen.
Det finns all anledning att tro, att alla är att räkna med efter sommaruppehållet.
Det är viktigt för det höjer nivån på träningen.
Jämfört med hur det kunde se ut på träningen tidigare i våras med få deltagare, så är detta en positiv nyhet inför hösten som är en tung och viktig period. Det är då agnarna ska skiljas från vetet när säsongen är slut.
Även nyförvärvet Albin Mörfelt från Öster fanns på plats och tränade i dag, trots att han ännu inte är spelklar. Han är en ganska stor kille som vi kan vänta oss en hel del av.
Det går heller att utesluta att Djurgårdaren Kalipha Jawla återkommer till ÖFK. Inget är klart, men det skulle vara positivt om han blir med under hösten. Han är en spelare som vill mycket och har stor talang, så han är säkert välkommen tillbaka till ÖFK.
Jawla har nyligen spelat att antal matcher i allsvenskan med Djurgården. I en match var han startspelare. |