Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

ALSENS IF - TANDSBYN FK 1-4 (1-0)
av Bertil "Blåsa" Johansson
Publicerad 31 Aug 2025 - 13:56 

Ett kraftigt ryck av Tandsbyn i den andra halvleken avgjorde matchen.
Målskyttar Alsen: Hampus Lindholm
Tandsbyn: Tony Arnqvist 2, Joel Johansson, Carlos Andreas Lundkvist.

Hemmamatch igen! Vi trodde att skulle bli en stor trupp, dagen innan matchen, men sjukdomar etc. gjorde dock att vi återigen blev en tunn trupp vid matchstart.

Vi visste att det skulle möta ett bra motstånd, men vi krympte avstånden och kämpade stenhårt från början, Tandsbyn var spelförande, men det blev inte så många chanser. Efter en stund jämnar det sig ute på planen och även hemmalaget skapade lite chanser. I minuten 33, fick Roger Svensson en passning på mitten, de flesta trodde att han skulle slå en boll ute mot kanten, men han vred in passet mot straffområdet och Hampus fick huvudet på bollen. Det blev till en perfekt lobb över deras mv. strax under ribban till 1-0. Stort jubel och ett stort energiboost för grabbarna. Vi har nu flera bra chanser dock utan att få in bollarna och Tandsbyn var nu lite stressade. De har dock ett bra skott som vår vikarie Mattias Johansson i målet gjorde en snygg räddning strax bredvid stolpen. TFK skapade ganska många hörnor, men vi kämpade starkt och höll tätt fram till halvlek.

I halvtid så var det positiv energi och vi lovade att kämpa fram till slutresultatet.

Andra halvleken började dock inte alls bra för vår del. Vi kom redan från början fel i vår press och då fick de lite mer tid att lägga fram passen i mitten. De slog lite mer raka och löpningarna ökade rejält jämfört mot den första halvan. Kanske hade deras spelare fått sig en tillsägning av ledarna! Så redan i min 49 kom Joel Johansson loss på sin vänsterkant. Drog sig in mot vår mv. och han slog bollen vid första stolpen till 1-1. Redan tre minuter efter kom en lite längre boll, som vi missbedömde farten på och Tony Arnqvist hann förbi och kunde slå in 1-2. Inte alls vad vi hade tänkt som vi talade om i pausen. Nu tappade vi allt vårt eget spel och Tandsbyn tog över allting ute på planen. Så innan matchen gått i 66 minuter hade Tandsbyn gjort både 1-3 av Carlos Andreas Lundqvist, samt 1-4 av Tony Arnqvist. Bägge frispelade med snygga stickare. Våra killar blev väldigt trötta, men repade mod igen och vi skapade ändå några fina lägen, men lyckades inte göra några mer mål. Möjligen kände även bortalagets grabbar att det var klart. Det blev inget mer mål utan slutresultatet blev 1-4. Visst var de bättre än oss sett över hela matchen, men tråkigt att vi inte kunde fullfölja efter den bra första halvleken.

Alsenkillarna kämpade och så länge orken fanns gjorde vi en bra match. Lite extra plus ges till Ronny Edfeldt som ställde upp när vi var få i truppen.

I Tandsbyn var det blekt i den första halvleken, men de skärpte upp sig i den andra. Deras Edvin Johannesson var deras viktigaste spelare som spelmotor. Tony Arnqvist skall nämnas efter sina två mål.

Vi får vi repa mod och försöka lugga på poäng Åre nästa söndag. En väldigt viktig match och vi hoppas att vi då skall kunna visa vad vi egentligen kan.
 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Referat: Ope IF - IF Team Hudik  
  av Ope IF | Idag - 22:56  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - IK Brage 1-0 (0-0)  
  av Hasse Thor | Idag - 20:19  
 

Östersunds FK bärgade dom tre poäng som stod på spel i lördagens drabbning hemma på Jämtkraft Arena mot gästande IK Brage. För fortsättningen mer eller mindre livsviktiga enligt mitt sett att se det. 1-0 (0-0) efter en defensivt mycket solid insats bakåt och med en andra halvlek som visade upp offensiva kvaliteér.

Jabir gör mål och blir matchvinnare. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Idag - 19:20  
 

.Max Croon räddar ett skott farmför en bragespelare. Foto. Thord-Eric Nilssom

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Ope IF - Team Hudik 2-6, kval till div 1 damer  
  av Stefan Roos | Idag - 18:28  
 

.Foto Stefan Roos

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
14 Sep 2025 - 20:43 Referat Selånger - Ope dam
14 Sep 2025 - 20:34 Resultat och Tips div 3 mellersta Norrland
14 Sep 2025 - 20:27 Rasmus Forsell fick högsta poängen av ÖFK:s spelare mot Öreb
14 Sep 2025 - 16:06 storseger för ifk 2
13 Sep 2025 - 21:41 Bilder från Anundsjö IF - Ope IF 3-4
13 Sep 2025 - 21:09 Spelomgång 19 div.4 Jämtland ? Härjedalen 2025
13 Sep 2025 - 19:24 Bitter förlust
13 Sep 2025 - 18:03 ifk utan chans
13 Sep 2025 - 17:44 Ser inte bra ut
13 Sep 2025 - 17:31 Matchens prestation
13 Sep 2025 - 17:29 Matchens överraskning
13 Sep 2025 - 14:22 Helgens matcher
13 Sep 2025 - 14:06 Startelvan mot Örebro SK
12 Sep 2025 - 19:22 Kort rapport från träningen - det finns hål
12 Sep 2025 - 17:18 viktiga poäng för kamraterna
12 Sep 2025 - 14:39 Div 2 Norrland Höst Uppflyttning 2025
12 Sep 2025 - 13:56 Följ Örebro SK - ÖFK via fotbollz.se
11 Sep 2025 - 22:09 Karl Ramberg ny Akademichef i ÖFK
11 Sep 2025 - 14:22 Utsiktens BK nära konkurs
10 Sep 2025 - 21:29 Fem punkter som bevisar att ÖFK gör en positiv nystart
 
 
 
6
kommentarer
Graham Potter förbundskapten i svenska landslaget
av Haldo Jonsson | 15 Okt 2025 - 11:08
Graham Potter. Bilden är fr&ar
4
kommentarer
Tips div 2 Norrland uppflyttning
av Haldo Jonsson | Igår - 10:18
2
kommentarer
ÖFK - IK Brage 1-0 (0-0)
av Hasse Thor | Idag - 20:19
Östersunds FK bärgade dom
2
kommentarer
Brage har förlorat de fem senaste matcherna - har
av Haldo Jonsson | 16 Okt 2025 - 14:03
Målglädje efter segern m
1
kommentar
Matchens prestation
av Göte Murén | Idag - 19:20
Max Croon räddar ett skott f
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook