Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

REFERAT: OPE IF - IFK ÖSTERSUND
av Ope iF
Publicerad 31 Jul 2024 - 10:12 

DM final damer

Förlust med klara siffror i DM-Finalen mot IFK Östersund. 2-8 var inte det vi hade önskat. För att vi ska kunna mäta oss prestations- och resultatmässigt i en sån här match så behöver vi ha en del saker som går MED oss och inte så mycket som går MOT. Att få 0-1 i baken och en skadad målis efter 6 minuter är ingen bra start. Starkt ändå att komma tillbaka och kvittera till 1-1 efter en kvart. Sen har vi en del bra sekvenser i första halvlek, men vi blir hårt straffade vid individuella misstag och trots en tapper insats av utespelare Sara Svensson i målet så stod det 1-4 i paus.
Lagom till andra halvlek så kom målis nr 3 för dagen då Ebba Aronsson kom in efter att ha stressat från jobbet.
Det första som hände var att hon får ett friläge mot sig, ett bra avslut och 1-5. Resten av matchen är det en bra kampvilja från Opetjejerna och vi skapar en del chanser, men det gör ju IFK Östersund också. Vi sitter inte riktigt ihop och det märktes lite för tydligt att det var ett tag sen vi spelade match.

En stor skillnad var den individuella skickligheten i en-mot-en där vi har svårt att komma åt dem. Det gick lite för enkelt att skapa målchans mot oss. Vi har också en del uppspel som går rätt i gapet på ett högt pressande IFK-spelare och det var en liten återblick på hur det såg ut många gånger under våren 2023.

Positivt är att vi fick en rejäl genomkörare och att tjejerna fortsätter kriga och försöka skapa trots stort underläge.
En annan positiv bit är att vi fortsatt ser giftiga ut vid fasta situationer offensivt. Det ledde bl.a till vårt kvitteringsmål i första halvlek. En fint slagen hörna av Jenny Cederberg nickades ner av Clara Amrén till Nova Hägred som tryckte in bollen i mål. Vi har även en boll i mål av Clara Amrén efter en frispark, men det dömdes bort för offside. Vårt andra godkända mål gjordes av Elira Gashi efter förarbete av Nova Hägred.

Arbetsinsatsen är som sagt klart godkänd, men vi hade inte tillräckligt hög kvalitet i det vi gjorde individuellt och som lag idag. Det extra plustecknet för dagen går till Clara Amrén för hennes härliga inställning och jobb. Sen måste givetvis Sara Svensson ha mycket beröm för att hon som relativt ny i A-truppen kliver in och ställer sig i målet större delen av första halvlek mot ett division 1-lag. Tufft gjort!

Vi får hoppas att vi kan ta med oss de positiva bitarna och slipa bort de enkla misstagen till lördagens match mot Härnösand.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Totalt skrev | 31 Jul 2024 - 11:30
Utklassade
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  Hos Andreas-tipset 2025 är avgjort  
  Idag - 21:26  
 

Det blev en otrolig avslutning på tipset som var så spännande och inte avgjort förrän i den sista matchen.

Alla tippare på plats 1 till 3 fick lika många poäng; 73 p och alla hade tippat 8 matcher med exakt rätt resultat och ev målskytt.

Putte Kock tog hem första priset genom att han hade 2 st 5p, de andra hade inga.

MagnusE tog hem andra priset då han hade fått 7st 4p medan
Pertan, som tog tredje priset endast hade 6st 4p.

Grattis till er alla och vi kommer kontakta er.

Och tack alla andra som också var med denna säsong.



 
 


 
  ÖFK prestation på bortaplan behöver förbättras till 2026  
  av Martin Nylander | Idag - 20:43  
 

Martin Nylander. Foto Privat

ÖFK har under flera år tillhört de sämsta lagen på bortaplan, i superettan, såväl ur ett poäng- som målproduktionsperspektiv. Varför det är såhär behöver analyseras och rättas till inför nästa säsong.

 
  Läs mer...  
 


 
  Tragisk händelse i matchen mellan Sandviken och ÖFK - spelare bröt benet  
  av Haldo Jonsson | Idag - 20:29  
   
  Läs mer...  
 


 
  Erick Brendon fick högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Sandvikens IF  
  av Haldo Jonsson | Idag - 19:31  
 

Erick Brendon. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
7 Sep 2025 - 20:51 Resultat Div 2 Norrland Höst Uppflyttning 2025
7 Sep 2025 - 15:11 uddamålsvinst för ifk 2
7 Sep 2025 - 14:57 ifk fick slita för 3 pinnar
6 Sep 2025 - 20:56 Bilder från Ope IF - Frösö IF 1-0 (0-0) --- (Ope nu trea i t
6 Sep 2025 - 15:10 ifk fick fart på målskyttet
5 Sep 2025 - 10:53 Nu är det klart - Det blir kultursatsning även i år
4 Sep 2025 - 10:47 Ali Suljc fick högsta poängen mot Kalmar FF
3 Sep 2025 - 20:03 Gideon Granström en blivande stjärna - blev Trissvinnare mot
3 Sep 2025 - 14:09 Vi har vackraste Idrottsplatsen - Insändare till fotbollz.se
3 Sep 2025 - 11:44 Gottne på besök
2 Sep 2025 - 15:46 Duktiga gästspelare på gåfotbollen idag
2 Sep 2025 - 11:29 Ali Suljic uttagen till veckans lag lag i Superettan
2 Sep 2025 - 10:29 Match mot Berganäsets Aik
1 Sep 2025 - 19:35 Alexander Isak tog sina första steg inom elitfotbollen på Jä
1 Sep 2025 - 09:55 ÖFK tar in mental tränare
31 Aug 2025 - 21:55 Referat IFK Timrå - Ope IF
31 Aug 2025 - 21:11 Nebiyou Perry lämnar ÖFK för dansk klubb - ÖFK bekräftar ida
31 Aug 2025 - 13:56 Alsens IF - Tandsbyn FK 1-4 (1-0)
31 Aug 2025 - 10:45 Bildkavalkad från ÖFK- Kalmar FF 0-0
30 Aug 2025 - 21:45 Bilder från Hallen - Bräcke 2-3 div 5 Södra
 
 
 
12
kommentarer
Bråda tider stundar för ÖFK och sportchefen Stefan
av Haldo Jonsson | 4 Nov 2025 - 16:11
Stefan Lundin. Foto Haldo Jonsson
9
kommentarer
Sandvikens IF - ÖFK 2-0 i halvtid
av Micke Olofsson | Igår - 15:54
Sandvikens IF - ÖFK 5-0 (2-0)
3
kommentarer
Summering av -25 samt framåtblick mot -26
av Martin Nylander | 6 Nov 2025 - 10:29
Säsongen sista match borta mot
2
kommentarer
Tråkigt avslut
av Per Lagerbäck | Igår - 16:52
Det här var väl en match
2
kommentarer
Ytterhogdal åker ur div 2 norra Svealand
av Haldo Jonsson | 6 Nov 2025 - 16:45
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook