Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

ALSENS IF - BRUNFLO FK 1-0 (0-0)
av Bertil "Blåsa" Johansson
Publicerad 4 Jul 2025 - 16:54 

Ett perfekt avslut med en hemmaseger inför sommarsemestern!
Målskyttar Alsen: Hampus Lindholm.

Vi har haft en hård västanvind varje hemmamatch denna vår och kvällen var inget undantag. Brunflo vann medvinden den första halvlek och jag befarade att vi skulle bli nerpressade som det har varit varje match de senaste. Dock hade vi en god känsla efter som vi kunde komma tillbaka efter underläget på den förra matchen. Men vi satte tonen direkt och var rejält taggade. Vi vann varje närkamp och spelade bitvis med bra spel. Brunflo försökte med längre instick, men vinden blåste ut i princip varje gång över kortsidan. Vi hade flera fina kombinationer, men vi lyckades inte pricka målet, utan skotten gick bredvid eller över ribban. Brunflo skapade egentligen inte några farliga chanser förrän ett bra tag, men efter halvtimmen, hade de några jättechanser, men efter några uppoffrande täckningar, samt att Adam gjorde en jätteräddning, kunde vi freda målet och hålla tätt.

Så efter 45 minuter var ställningen mållöst. Vi hade alla en god känsla, både medvind och sol i ryggen, talade för oss denna andra halvlek.

Andra halvlek startade och nu tror jag att Brunflo fått sig en skarp tillrättavisning under vilan. De satte högsta fart och vi fick bara försvara oss, det tog nästan en kvart innan vi kunde börja spela även på vår offensiva sida. Vi lyckades få till en kontring och fick ett helt friläge, men Brunflos målvakt gör en modig räddning på vårt avslut. Sen jämnades spelet ut och nu kom vi igång med vårt eget spel igen. Det var en fröjd att se vårt spel, alla hade ett självförtroende som vi inte sett under hela våren och vi hade fyndigt spel som så när skapade chanser.
Efter 70 minuter kom vi på ett anfall på högersidan, alla väntade sig ett pass till höger, men vår spelare David Wolf-Watz hittade ett snyggt instick till Hampus Lindholm i mitten, som bröt sig fram och satte kyligt 1-0. Nu blev det liv i luckan! Vi fortsatte med bra spel, men ju längre matchen gick, så blev vi nerpressade. Men med hårt jobb och lite tur med avsluten, så kunde vi hålla dem stången och efter visslan var det vi som kunde ta tre poäng!

Alla skall ta äran av sig efter årets bästa match. Men extra plus till våra extraspelare Marcus Gunnman och Magnus Forsén, bägge ger oss en lugn i spelet som vi behöver. Adam Åsenlund i målet gjorde några svettiga räddningar och ger oss råg i ryggen.

I Brunflo var det ganska blekt, dock vill vi nämna en spelare som jag själv mött många gånger tidigare, Örjan Sjödin gjorde en comeback för en ?sista? gången. Han hoppade in då hans son Nils gjorde sin sista match för Brunflo för nya äventyr. Örjan var väldigt duktig fortfarande, så kanske han får tillbaka suget igen!

Nu får vi lite semester och hoppas att vi tar med denna energi inför höstsäsongen. Då jäklar?
 
 
1 Kommentar:
Gäst: Agne. K skrev | 5 Jul 2025 - 13:13
Bra jobbat Alsen. ⚽⚽⚽
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Här kan det finnas spelare som är intresserade för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 8 Dec 2025 - 22:27  
   
  Läs mer...  
 


 
  Inbjudan till träningar  
  av Tormod Nordbotn | 7 Dec 2025 - 21:55  
   
  Läs mer...  
 


 
  Före detta ÖFK- spelare ny tränare i Umeå FC  
  av Haldo Jonsson | 7 Dec 2025 - 21:46  
 

Arkivbild

 
  Läs mer...  
 


 
  Stefan Lundin - blev det något napp vid ditt besök i Gambia?  
  av Haldo Jonsson | 6 Dec 2025 - 19:12  
 

Stefan Lundin. Foto: Haldo Jonsson

Det finns ett par spelare som eventuellt kan lämna ÖFK, men inget är klart.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
7 Sep 2025 - 20:53 Spelomgång 18 div.4 Jämtland-Härjedalen 2025
7 Sep 2025 - 20:52 Resultat Tips div 3 mellersta Norrland
7 Sep 2025 - 20:51 Resultat Div 2 Norrland Höst Uppflyttning 2025
7 Sep 2025 - 15:11 uddamålsvinst för ifk 2
7 Sep 2025 - 14:57 ifk fick slita för 3 pinnar
6 Sep 2025 - 20:56 Bilder från Ope IF - Frösö IF 1-0 (0-0) --- (Ope nu trea i t
6 Sep 2025 - 15:10 ifk fick fart på målskyttet
5 Sep 2025 - 10:53 Nu är det klart - Det blir kultursatsning även i år
4 Sep 2025 - 10:47 Ali Suljc fick högsta poängen mot Kalmar FF
3 Sep 2025 - 20:03 Gideon Granström en blivande stjärna - blev Trissvinnare mot
3 Sep 2025 - 14:09 Vi har vackraste Idrottsplatsen - Insändare till fotbollz.se
3 Sep 2025 - 11:44 Gottne på besök
2 Sep 2025 - 15:46 Duktiga gästspelare på gåfotbollen idag
2 Sep 2025 - 11:29 Ali Suljic uttagen till veckans lag lag i Superettan
2 Sep 2025 - 10:29 Match mot Berganäsets Aik
1 Sep 2025 - 19:35 Alexander Isak tog sina första steg inom elitfotbollen på Jä
1 Sep 2025 - 09:55 ÖFK tar in mental tränare
31 Aug 2025 - 21:55 Referat IFK Timrå - Ope IF
31 Aug 2025 - 21:11 Nebiyou Perry lämnar ÖFK för dansk klubb - ÖFK bekräftar ida
31 Aug 2025 - 13:56 Alsens IF - Tandsbyn FK 1-4 (1-0)
 
 
 
9
kommentarer
Här kan det finnas spelare som är intresserade för
av Haldo Jonsson | 8 Dec 2025 - 22:27
6
kommentarer
Stefan Lundin - blev det något napp vid ditt besök
av Haldo Jonsson | 6 Dec 2025 - 19:12
Stefan Lundin. Foto: Haldo Jonsson
1
kommentar
Inbjudan till träningar
av Tormod Nordbotn | 7 Dec 2025 - 21:55
1
kommentar
Före detta ÖFK- spelare ny tränare i Umeå FC
av Haldo Jonsson | 7 Dec 2025 - 21:46
Arkivbild
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook