Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

ALSENS IF - FRÖSÖ IF BK
av Bertil
Publicerad 4 Aug 2024 - 10:26 

Delad pott på Bleckåsvallen!

Målskyttar Alsen: Magnus Forsén, Krister Rensbo.
Frösö IF BK: Emrik Persson Nordin, Beka Aba Tamam.

En match mellan två lag som bägge hade väldigt tunna trupper i dag.
Alsen fick faktiskt spela med både spelare som på lördagen skulle springa fjällmaraton 45 km. samt några halvskadade. Vi från lagledningen vill passa på att tacka dessa som ställde upp trots att de först inte skulle behöva vara med.

Matchen började bra för hemmalaget, trots detta har Frösön tidigt ett friläge som vår målvakt lyckas rädda, men i minut 21 efter en fin genomskärare gör Frösöns kapten 0-1 efter ett välplacerat skott. Sedan var det Alsen för hela slanten, men lite oskärpa och en Frösömålvakt i högform gör att Frösön leder i halvtid.
En lite olycklig händelse var att en Frösöspelare fick en smäll i ryggen med nacksmärtor som följd, vilket gjorde att ambulans måste tillkallas, vi håller tummarna för att det gick bra!

Vi känner dock i halvtid att matchen är vår och bestämmer oss för att bara trumma på, så måste målen komma.

I starten av andra halvlek så radas det fortsatt upp chanser framåt, Frösön är knappt över halva plan första 20 minuterna, vi har bl.a ett stolpskott, men till sist i minut 58 så kommer Basse fri, vrickar bollen bredvid målvakten, men den tar i stolpen och går ut, men där kommer Magnus Forsén farande och kan enkelt raka in kvitteringen. Alsen trummar på och vi väntar bara på ledningsmålet, tyvärr börjar orken tryta lite och Frösön kan lyfta upp spelet något, i minut 75 så kommer en boll för en Frösöspelare att löpa på, vår målvakt Mattias Johansson rusar ut, men något i hans knä går sönder och han blir liggande och till råga på allt så kan Frösöns Beka Aba Tamam då göra 1-2, något som inte alls speglade matchbilden!
Vi trummar dock på, plockar fram alla krafter som finns och även Frösöns tunna trupp gjorde att alla spelare ute på planen nu var rejält trötta. Mattias skada gjorde att det var sju tilläggsminuter och i sista övertidsminuten lyfter vi in en frispark som slutar med en väldigt kalabalik framför Frösöns mål, Krister Rensbo lyckas raka in bollen till en kvittering med i princip matchens sista spark. Väldigt skönt, men nog skulle vi haft tre poäng denna match!

I hemmalaget där alla gör sitt bästa idag, men vi plussar lite extra för målskytten Krister Rensbo, samt Elias Karlsson som verkligen tog chansen när den kom!

Frösön hade en riktig gigant i sin målvakt Albin Larsson som idag var den som räddade poängen för sitt lag. Plus också till deras kapten Emrik Persson Nordin.

Nu väntar det en väldigt viktig match på torsdag, då har vi Stugun borta. Hoppas att vi har lite fler spelare att tillgå då!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Kval till P17 Allsvenskan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 16:31  
   
  Läs mer...  
 


 
  Jussi Kontinen - något för ÖFK? Ja visst!  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:27  
 

Jussi Kontinen. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Forwarden Edgar Navassardian lånades ut till FC Rosengårrd - hur har det gått för honom?  
  av Haldo Jonsson | 13 Nov 2025 - 15:22  
 

Edgar Navassardian. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund Trissvinnaren 2025  
  av Haldo Jonsson | 12 Nov 2025 - 20:56  
 

Simon Marklund, en glad vinnare av Trisssen 2025. Här med med vinsten 32 trisslotter i handen. Foto Haldo Jonsson.

- Om jag vinner någon miljon kan jag spela utan lön nästa år, sa Marklund med ett leeende på läpparna

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
8 Aug 2025 - 06:07 tabell sjuan på besök
7 Aug 2025 - 22:35 Lång skadelista i Landskrona
7 Aug 2025 - 22:05 Omgångens prestation div 3 Mellersta Norrland
7 Aug 2025 - 21:12 Följ Landskrona - ÖFK via fotbollz.se
7 Aug 2025 - 14:57 Björn Hamberg juniortränare i Brighton
7 Aug 2025 - 13:43 Ny mittback klar för ÖFK
7 Aug 2025 - 10:03 ny spännande motståndare för kamraterna
7 Aug 2025 - 05:24 ifk dam förlorade i svenska cupen efter sent mål
6 Aug 2025 - 22:10 Resultat div 3 mellersta Norrland
6 Aug 2025 - 20:05 Referat: IFK Östersund 2 - Ope IF
6 Aug 2025 - 20:04 Bilder ifk östersund - ope 1-3 (0-!)
6 Aug 2025 - 17:53 Omgångens prestation i div 4 Jämtland
6 Aug 2025 - 10:12 ÖFK har statistiskt stort övertag mot Landskrona
6 Aug 2025 - 06:12 ope vinst i derbyt
5 Aug 2025 - 22:00 Träningstider ÖFK denna vecaka
5 Aug 2025 - 17:12 Dansk målvakt provtränade med ÖFK i dag på Hissmovallens inb
5 Aug 2025 - 12:43 ÖFK:s forward Edgar Navassardian lånas ut
5 Aug 2025 - 07:37 Referat: Norra Lits IF - Tandsbyns FK 2-4 (2-3)
4 Aug 2025 - 21:14 Erik Lantto tongivande spelare i ÖFK för 18 år sedan - i lör
4 Aug 2025 - 17:25 Tankar efter matchen mot HIF
 
 
 
6
kommentarer
Jussi Kontinen - något för ÖFK? Ja visst!
av Haldo Jonsson | Igår - 13:27
Jussi Kontinen. Foto Haldo Jonsson
4
kommentarer
Forwarden Edgar Navassardian lånades ut till FC Ro
av Haldo Jonsson | 13 Nov 2025 - 15:22
Edgar Navassardian. Foto Micke Olof
3
kommentarer
Kval till P17 Allsvenskan
av Haldo Jonsson | Igår - 16:31
3
kommentarer
Simon Marklund Trissvinnaren 2025
av Haldo Jonsson | 12 Nov 2025 - 20:56
Simon Marklund, en glad vinnare av
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook