Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

ALSEN - BERG 0-1 (0-1)
av Bertil
Publicerad 11 Maj 2023 - 17:01 Uppdaterad 11 Maj 2023 - 23:00

Årets tredje seriematch och ännu en gång med hemmamatch på konstgräset i Järpen,
En underbar vårkväll där t.o.m ledarna kunde ha kortärmat, är sommaren här nu?

Målskytt Berg: Zeb Prestberg

Matchen startade med en enorm offensiv från bortalaget, Alsen fick enbart ägna sig åt försvar hela den första kvarten, speciellt Bergs vänsterkant var väldigt rörliga med platsbyten och stor löpvilja, sakta men säkert åt Alsen sig tillbaka och jämnade ut spelet. Men i matchminut 16 så bröt sig deras Zeb Prestberg in från vänsterkanten och provade ett inte alltför hårt skott mot mål, skottet tar olyckligt på ett försvarande ben och ställer på så vis Mattias Johansson i Alsenmålet totalt, han kunde bara se bollen segla in över hans huvud. Efter detta så jämnar spelet ut sig och Bergs löpningar avtar, Alsen får till ett skapligt spel ute på plan men kan inte riktigt komma till några vassa lägen förutom ett bra skott från långt håll av Basse Andersson som målvakten gör en snygg räddning på. Berg satsar på snabba omställningar, men dessa avvärjs på ett bra sätt av Alsens försvar som var på hugget.

Känslan i halvtid var bra och vi hade en stor tro på att vi skulle kunde vända detta.

Andra halvlek blev bitvis till mer kamp än skönspel, Alsen tog över spelet till viss del, men de riktigt heta chanserna lät vänta på sig, vi började också vinna bollduellerna mer och mer. I minut 57 så får vi en frispark ganska långt från mål, Basse hade laddat bössan och får på en riktig kanon som dock räddas av deras målvakt, det blir en retur till en fristående Alsenspelare, men avslutet blev inte bättre än att målvakten återigen kunde rädda. Berg såg ut att tröttna en del och fick till ett långt lag, men deras snabba spelare framåt var trots allt hela tiden ett hot och deras presspel lyckades nån gång med målchanser till följd, Mattias i Alsens mål lyckades dock avvärja deras lägen med god hjälp av sina backar. Alla på planen tröttnade sista kvarten och många byten görs, våra killar fortsätter att kämpa väl men Berg lyckas trots allt bra i sitt försvar och när dagens domare Stefan Westberg blåste för 90 min. så var det återigen en snöplig förlust för Alsenkillarna.

I hemmalaget så ger vi trots förlusten ett plus till hela laget som gör en gedigen insats, årets överlägset bästa match, speciellt försvarsmässig, extra plus till Erik Johansson som var överallt så länge han orkade efter sin sjukdom!
.
I Berg som har många bra spelare så plussar vi extra för lagkaptenen Måns Moberg.

Nu väntar för Alsen en bortamatch mot Myssjö/Oviken nästa torsdag, spelplats Åsvallen och förhoppningsvis så kan vi nu få spela på naturgräs framöver!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Krokom Dvärsätts IFdam presenterar ny tränare  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:50  
 

.

 
  Läs mer...  
 


 
  Det som hände i Norrköping har med stor marginal passerat anständighetens gräns  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:18  
 

Glädjen med fotbollen är på väg att försvinna.

När man ser bilderna från Norrköping, kan vi inte undgå att tänka på hur trevligt vi har det på Jämtkraft Arena. Där får förnuftet råda både bland folk i Falkarna och annan publik.

Det ska vi vara måna om att behålla.

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK utan skulder - nu hoppas vi att ÖFK går en ny och bättre framtid till mötes.  
  av Haldo Jonsson | 27 Nov 2025 - 21:03  
 

Daniel Molander. Foto Haldo Jonsson

Nuvarande vd:n Daniel Molander öppnade på locket på mötet och berättade att ÖFK nu var skuldfria och att det ser ut som ÖFK gör ett nollresultat. Då var det många som höjde på ögonbrynen och kanske tog det en stund innan man fattade. Det var stort, nästan ofattbart.

 
  Läs mer...  
 


 
  Stefan Lundin har rest till Gambia för att jaga spelare  
  av Haldo Jonsson | 27 Nov 2025 - 14:55  
 

Stefan Lundin. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
30 Okt 2025 - 10:13 Trelleborgs FF har inte tagit någon poäng borta sedan den 21
30 Okt 2025 - 09:37 Kval till div 1
27 Okt 2025 - 22:15 Ali Suljic har återfått formen - blev Trissvinnare mot Oddev
26 Okt 2025 - 21:06 Resultat P19 Superettan Norra 2025
26 Okt 2025 - 20:36 .Ali Suljic - högsta poängen av ÖFK:s spelare mot Oddevold
26 Okt 2025 - 18:03 Ope gick inte vidare i kvalet till div 1 damer - Referat: IF
26 Okt 2025 - 18:03 Kvalspel till Div.4 J/H
26 Okt 2025 - 17:47 Kval till P17 Allsvenskan - Grupp 1
26 Okt 2025 - 17:29 IFK Östersund förlorade första kvalmatchen till div 1
26 Okt 2025 - 17:08 ÖFK är ett lag nu
25 Okt 2025 - 19:14 Försvarsstarkt ÖFK klarade oavgjort
25 Okt 2025 - 18:30 Matchens överraskning
25 Okt 2025 - 18:09 söndag 2/11 kl 13 , kval till ettan, omg 1 ,grupp 1, 2025
25 Okt 2025 - 17:41 Matchens prestation
25 Okt 2025 - 17:26 tuff start för ifk i kvalet till ettan
25 Okt 2025 - 14:06 Startelvan not Oddevold
24 Okt 2025 - 22:09 Fotbollsgalan 2025
24 Okt 2025 - 19:56 Rapport från träningen
24 Okt 2025 - 14:03 Följ Oddevold - ÖFK via fotbollz.se
24 Okt 2025 - 09:22 Jag vill ha mer publik!
 
 
 
6
kommentarer
Stefan Lundin har rest till Gambia för att jaga sp
av Haldo Jonsson | 27 Nov 2025 - 14:55
Stefan Lundin. Foto Haldo Jonsson
4
kommentarer
ÖFK utan skulder - nu hoppas vi att ÖFK går en ny
av Haldo Jonsson | 27 Nov 2025 - 21:03
Daniel Molander. Foto Haldo Jonsson
2
kommentarer
Det som hände i Norrköping har med stor marginal p
av Haldo Jonsson | Igår - 21:18
Glädjen med fotbollen är
1
kommentar
Krokom Dvärsätts IFdam presenterar ny tränare
av Haldo Jonsson | Igår - 21:50
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook