Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

REFERAT: FRÖSÖ IF - OPE IF
av Ope iF
Publicerad 31 Aug 2024 - 22:22 

En match som till stora delar blev en kopia av vårens match mot Frösön. Vi får inte alls fart på grejerna i första halvlek, men har ändå ledningen med 2-1 i paus. I andra halvlek höjde Opetjejerna farten och skärpan både offensivt och defensivt och det rann ifrån till en klar seger med 6-1 borta mot Frösön.

Färsta halvleken kan sammanfattas med ordet LÅNGSAMT. Vi fick mycket tid på oss och tog mycket tid på oss, vilket gick ut över spelets kvalitet på ett väldigt tydligt sätt.

Vi gjorde ändå två mål genom Elin Bergqvist och Irma Andersson. Båda målen efter förarbete av Moa Strand och Emma Henriksson, men vi släppte även in ett och det kändes rejält onödigt.

Det blev lite högre tonläge än vanligt i paus och i andra halvlek är det direkt bättre fart på precis allt. Vi kom snabbare in i press och fattade snabbare beslut, vilket gav bra ytor och lägen.

Det dröjde 10 minuter in i andra innan 1-3 kom och då var det Moa Strand och Moa Sandberg som stod för förarbetet så att Elin B kunde stöta in bollen i mål från nära håll.

ågra minuter senare kom även 1-4. En bra djupledsboll av Nadia Andersson hamnade hos en löpande Irma Andersson som mycket osjälviskt och klokt släppte vidare till Ellen Sjölund som kunde sätta bollen i mål för andra matchen i rad efter återkomsten.

Opetjejerna fortsatte att göra det bra i andra halvlek och har ett klart övertag, men det var lite svårare att få utdelning. Med 8 minuter kvar kom ändå 1-5 och då var det en perfekt stickare av Nadia Andersson som hittade fram till en smart löpande Moa Strand som kyligt rundade målvakten och sköt in bollen i mål.

Med minuter kvar av matchen kom även ett sjätte mål för Ope. Sara Svensson slog en lyftning mot Frösöns backlinje där Nadia Andersson vann bollen och ryckte fram mot målet. Med ett behärskat avslut satte hon bollen i mål.

Vi drar inga stora växlar av den här matchen. Tjejerna insåg själva att första halvlek inte var tillräckligt bra och löste det genom att skruva upp tempot i andra halvlek. Samtidigt ska Frösön ha beröm för uppoffrande försvarsarbete och en ambition att försöka spela sig fram.

Moa Strand var dagens piggaste Opespelare med ett eget mål + att hon var inblandad i ytterligare tre.

Vårt nyförvärv Sanna Romell gjorde sin första start och har ett lugn och en trygghet som vi kommer att ha mycket nytta av.

Tilda Eriksson var en av våras stabilaste spelare i första halvlek, men hade lite känning i ryggen och fick därför vila i andr halvlek.

Nadia Andersson visade sin mångsidighet när hon klev upp från backlinjen i slutet av andra och blev ett hot offensivt.

Alla ska dock ha beröm för uppryckningen i andra halvlek. Det blev "en dag på jobbet" med ett godkänt resultat till slut och nu ser vi fram emot en spännande seriefinal borta mot Selånger nästa lördag.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Speslchemat för Superettan nu ute  
  av Haldo Jonsson | Idag - 20:58  
 

ÖFK startar med svår bortamatch mot Varberg

 
  Läs mer...  
 


 
  Comeback av Petter Magnusson  
  av Haldo Jonsson | 19 Dec 2025 - 23:18  
 

Petter Magnusson. Arkivbild. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Målvakten Christopher Lundhall till norska Levanger  
  av Haldo Jonsson | 19 Dec 2025 - 15:44  
 

Christopher Lundhall Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund förlänger - en viktig kugge  
  av Haldo Jonsson | 19 Dec 2025 - 11:04  
 

Simon Marklund. Foto. Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
8 Nov 2025 - 11:46 Efter matchen mot Sandviken avgörs Hos Andreas Tipset
8 Nov 2025 - 10:19 Inför matchen Sandviken - ÖFK
7 Nov 2025 - 22:50 Är vi nöjda med årets säsong? - bokslut på lördag mot Sandvi
7 Nov 2025 - 01:51 Följ Sandvikens IF - ÖFK via fotbollz.se
6 Nov 2025 - 21:49 Viktig match mot Sandviken trots att ÖFK är klara för Supere
6 Nov 2025 - 21:48 Christian Enemark uttagen till veckans lag
6 Nov 2025 - 16:45 Ytterhogdal åker ur div 2 norra Svealand
6 Nov 2025 - 10:29 Summering av -25 samt framåtblick mot -26
4 Nov 2025 - 21:20 Sunday Anyanwu blir bättre och bättre - blev Trissvinnare mo
4 Nov 2025 - 16:11 Bråda tider stundar för ÖFK och sportchefen Stefan Lundin
3 Nov 2025 - 19:58 Kavalkad av bilder från ÖFK - Trelleborgs FF 2-0
3 Nov 2025 - 14:07 Fyra ÖFK - spelare fick högsta poängen mot Trelleborg
2 Nov 2025 - 16:59 Nu är det klart - ÖFK slipper kval och har säkrad plats i Su
2 Nov 2025 - 16:23 IFK Östersund-Falun 1-1 (1-1)
2 Nov 2025 - 16:01 Kval till Ettan, omg. 1, Grupp 1 - Oavgjort för IFK Östersun
2 Nov 2025 - 11:33 Sagt efter matchen
1 Nov 2025 - 19:59 Matchens prestation
1 Nov 2025 - 19:46 VIKTIG SEGER MOT TRELLEBORGS FF IDAG - ÖFK HÖLL NOLLAN FÖR T
1 Nov 2025 - 17:48 Matchens överraskning
1 Nov 2025 - 17:13 Tack Fredheim!
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
3
kommentarer
IFK Östersund får stöd av kommunen - undviker konk
av Haldo Jonsson | 18 Dec 2025 - 17:53
2
kommentarer
Simon Marklund förlänger - en viktig kugge
av Haldo Jonsson | 19 Dec 2025 - 11:04
Simon Marklund. Foto. Haldo Jonsson
2
kommentarer
Kraftig åderlåtning av ÖFK:s trupp - åtta spelare
av Haldo Jonsson | 18 Dec 2025 - 17:25
 Ziad Ghanoum - överraska
1
kommentar
Alla minns vi mittfältaren i ÖFK Fouad Bachirou -
av Haldo Jonsson | 17 Dec 2025 - 11:04
Fouad Bachirou Foto Haldo Jonsson
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook