Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

BRUNFLO FK - ALSENS IF 1-3 (0-1)
av Bertil "Blåsa" Johansson
Publicerad 28 Jun 2023 - 16:33 

Äntligen en Alsenvinst igen!
Målskyttar: Brunflo Majed Saedi
Alsen: Sebastian Andersson 2, Anton Blom.

Vårens sista match, på en lite torr men fin gräsplan i Brunflo, gräset var väldigt torrt så bollen hade en tendens att fastna i det, men det var ju lika för bägge lagen. Det var ju även ett bottenmöte och därför på förhand av stor betydelse för bägge klubbarna.

Matchen startade med en rivstart, Alsenkillarna var väldigt på hugget och redan efter sex minuter, efter en lite tilltrasslad situation så sliter sig Anton Blom fri och sätter bollen i mål till 0-1, en riktig smakstart och Alsen trummade fortsatt på och var inledningsvis det klart bättre laget. Efterhand så åt sig Brunflo tillbaka in i matchen och Alsenspelarnas ork tröt en hel del. Bägge lagen hade lite halvchanser men inga riktigt högkaratiga. I den tryckande värmen så sjönk både orken och kvalitén på spelet, men hemmalaget var fortsatt spelförande. Alsen gör därför ett antal byten sista kvarten för att vila lite trötta ben och bortaledningen stod sig halvleken ut.

I halvtid talar vi om att återta initiativet och ta kommandot över matchen igen.

Andra halvlek startar återigen med en stark Alsenpress och redan efter 50 min så får Anton får en boll i djupled, krånglar sig förbi sin back på högerkanten och hittar in till Basse som distinkt trycker upp bollen i första krysset till 0-2. Nu byts det lite chanser men i minut 59 så blir det en konstig situation, en Brunflospelare rycker sig fri från högerkanten och blir störd, men det börjar ju en bra bit ut på planen, kampen fortsätter fram mot mål och avslutet går en bit utanför. Alla i hemmalaget skriker högljutt och domaren väljer då att ta hjälp av sin assisterande, vi tror då att det skall bli frispark en bit ut, men det blir i stället straff. Den placeras enkelt in av Majed och plötsligt är det match igen. Målet väcker verkligen kamplusten hos hemmalaget och tendensen är lika som i första halvan. Brunflo pressar på och har bollen mest, men förutom ett vasst skott som Axel räddar, så blir det inga superlägen. Allt eftersom hemmalaget flyttar upp spelet så öppnar det sig för kontringar för Alsen, men skärpan i slutet var inte riktigt där i de avgörande momenten. Sista fem så flyttar Brunflo upp allt de har och strax innan 90 så får vi ett friläge som går om intet, men i 92:a så får Ali Khavari en löpboll på vår vänsterkant, han drar sin gubbe och spelar in till en fristående Basse som enkelt placerar in bollen till 1-3 och direkt efter avspark så blåser domaren av matchen, till våra killars stora glädje, efter många sura poängtapp i slutskedet av matcherna, så var det nu vår tur att dra det längsta strået.

I Alsen så plussar vi lite extra för Hampus Lindholm som stod upp trots en hård smäll i första. Basse Andersson gjorde också sin bästa match för säsongen! Men alla grabbarna kämpar till sista droppen och visar en hög moral.

I hemmalaget var målskytten Majed Saedi den klart vassaste, han var ständigt ett orosmoln för oss. Men även här gav alla sitt allt och var rejält slitna efter matchen.

Nu väntare det några veckors ledighet från matchspel, skönt med lite andrum och med en seger i ryggen så ser vi nu fram mot höstsäsongen med tillförsikt!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Krokom Dvärsätts IFdam presenterar ny tränare  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:50  
 

.

 
  Läs mer...  
 


 
  Det som hände i Norrköping har med stor marginal passerat anständighetens gräns  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:18  
 

Glädjen med fotbollen är på väg att försvinna.

När man ser bilderna från Norrköping, kan vi inte undgå att tänka på hur trevligt vi har det på Jämtkraft Arena. Där får förnuftet råda både bland folk i Falkarna och annan publik.

Det ska vi vara måna om att behålla.

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK utan skulder - nu hoppas vi att ÖFK går en ny och bättre framtid till mötes.  
  av Haldo Jonsson | 27 Nov 2025 - 21:03  
 

Daniel Molander. Foto Haldo Jonsson

Nuvarande vd:n Daniel Molander öppnade på locket på mötet och berättade att ÖFK nu var skuldfria och att det ser ut som ÖFK gör ett nollresultat. Då var det många som höjde på ögonbrynen och kanske tog det en stund innan man fattade. Det var stort, nästan ofattbart.

 
  Läs mer...  
 


 
  Stefan Lundin har rest till Gambia för att jaga spelare  
  av Haldo Jonsson | 27 Nov 2025 - 14:55  
 

Stefan Lundin. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
11 Maj 2025 - 11:43 Målvakten Adam Benedtiksson är åter
11 Maj 2025 - 08:10 KD 55 - 2025
11 Maj 2025 - 07:50 Inför matchen: ÖFK - Varbergs BOIS
10 Maj 2025 - 22:16 Hede överraskade mot Cosmos i spelomgång 3 div.4 Jämtland-Hä
10 Maj 2025 - 22:07 Ope IF - Svartviks IF 1-1 (0-1) bilder från matchen
10 Maj 2025 - 21:42 Feststämning på träningen idag, men i morgon blir det allvar
10 Maj 2025 - 20:05 IFK Östersund-Täfteå IK 1-1 (1-0)
10 Maj 2025 - 11:10 Tillsammans för ett bättre matchklimat
10 Maj 2025 - 09:30 Följ ÖFK - Varbergs BoIS genom fotbollz.se
9 Maj 2025 - 22:06 Helgens matcher
9 Maj 2025 - 14:18 Djurgården kallar tillbaka Kalipha Jawla med omedelbar verka
9 Maj 2025 - 11:23 Referat: Brunflo FK - Tandsbyns FK 0-1 (0-1)
9 Maj 2025 - 10:29 Tips div 2 - IFK Östersund ångar på
9 Maj 2025 - 10:11 Dvärsätt till serieledning efter vinst mot serieledarna
8 Maj 2025 - 21:46 Gais lånar ut Mohammed Bawa till ÖFK
8 Maj 2025 - 20:52 Varberg - ett lag som som i år aldrig förlorat.
8 Maj 2025 - 14:25 Hallens SK 2025
8 Maj 2025 - 13:56 Om ni ska sälja -sälj till Djurgården
8 Maj 2025 - 10:47 Finbesök på jobbet
8 Maj 2025 - 08:54 kamraterna vs täfteå ik
 
 
 
6
kommentarer
Stefan Lundin har rest till Gambia för att jaga sp
av Haldo Jonsson | 27 Nov 2025 - 14:55
Stefan Lundin. Foto Haldo Jonsson
4
kommentarer
ÖFK utan skulder - nu hoppas vi att ÖFK går en ny
av Haldo Jonsson | 27 Nov 2025 - 21:03
Daniel Molander. Foto Haldo Jonsson
2
kommentarer
Det som hände i Norrköping har med stor marginal p
av Haldo Jonsson | Igår - 21:18
Glädjen med fotbollen är
1
kommentar
Krokom Dvärsätts IFdam presenterar ny tränare
av Haldo Jonsson | Igår - 21:50
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook