Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

REFERAT: HEFFNERSKLUBBAN BK 2 - OPE IF
av Ope iF
Publicerad 18 Aug 2024 - 19:11 

En riktigt skön bortaseger. Vi har bra kontroll redan i första halvlek, men bara ledning med 1-0. I andra fortsatte övertaget och till slut kom det också tre mål till, varav de sista två på hörnor.

Opetjejerna tog tag i matchen direkt från start och skapade några hyfsade lägen med bl.a. en nick från Elin Bergqvist som målvakten gjorde en makalös räddning på. I tionde minuten hade vi nog kunnat få ett numerärt överläge också. Nova Hägred hann före målvakten till bollen och fick i momentet efter en rejäl tryckare som gjorde att den öppna chansen försvann. En stark och ärlig Nova valde att försöka stå upp, vilket gjorde att domaren valde att ignorera både den solklara frisparken och den möjliga målchansutvisningen.

Vi fortsatte dock att trumma på och i den fjortonde minuten kom vårt ledningsmål. Emma Henriksson slog en smart boll från vänstra delen av straffområdet tvärs över mot bortre stolpen där Clara Amrén dök upp och tryckte in 0-1.

Resten av halvleken har vi ett konstant grepp om matchen och tar oss fram i en hel del bra lägen, men lyckas inte få in bollen i mål. Bra variation i attackerna, men den sista lilla skärpan saknades i kombination med en dukitg målvakt i HK 2.

HK 2 å sin sida slog oväntat mycket längre bollar och framförallt deras målvakt försökte trycka iväg bollen upp mot forwards så fort hon fick chansen. När de fick grepp om bollen på mittplanen visade de ändå att de har en hel del duktiga bollspelare.

Vi brukar ha svårt att hantera såna här matcher, men nu gjorde Opetjejerna det riktigt bra även om det kanske inte var skönspel hela tiden.

Trots en skör ledning med bara ett mål fanns det ett lugn i omklädningsrummet. Det mesta handlade om att vi skulle fortsätta att variera anfallen, men kanske försöka hitta spelvändningar och diagonala bollar bakom backlinjen lite oftare.

Ope hade ett fortsatt grepp om matchen även i andra halvlek och både Moa Strand och Clara Amrén var framme i fina lägen att göra mål, men vi hade inte riktigt marginalerna med oss.

I matchminut 67 så kom ändå det förlösande 0-2 efter ett fint anfall. Nova Hägred tog sig fram på högerkanten och hittade in till Emma Henriksson som sköt ett kontrollerat avslut som tyvärr tog i stolpen. På returen var dock Elin Bergqvist först framm och dundrade in bollen otagbart.

Det målet skapade ett lugn och tröttheten började synas på HK-spelarna. I samma veva bytte vi in fart och energi i form av Irma Andersson och Moa Sandberg som kom in med mycket spring i benen och hotade HK-försvaret.

Strax därefter bytte vi även in Ella Roos och Sanna Romell för att få ytterligare fräscha ben på planen. Det kändes nu bara som en tidsfråga innan trean skulle komma.

Med fem minuter kvar av matchen kom också spiken i kistan. Jenny Cederberg slog en av många bra hörnor som seglade in mot bortre delen av målet där målvakten försökte slå bort den, men lyckades inte utan bollen gick in i mål. Lite synd för Jenny och lite svårförståeligt att det noterades som självmål...

Bara två minuter senare var det ytterligare en hörna som gav resultat. Jenny slog den mot bortre stolpen där vårt nyförvärv Sanna Romell dök upp och bombade in bollen i mål med en fin nick fram till 0-4.

Det blev också matchens sista mål och även om hemmalaget nog tycker att siffrorna blev för stora så kan vi själva tycka att det speglar matchen rätt bra.

Precis som i förra matchen mot Timrå är det en väldigt stabil laginsats som ligger bakom segern. En stabil Ebba Aronsson i mål bakom en mycket säker backlinje och ett väl fungerande och kreativt mittfält. Vi ger extra plus till forwardsparet Moa Strand och Nova Hägred som inte gjorde några mål idag, men en oerhörd nytta med sina löpningar och sitt jobb som till slut tröttade ut hemmaförsvararna.

Vi noterar också att inhopparna än en gång går in och bidrar med oerhört mycket, både i den stöttande rollen vid sidan av planen och som spelare när de kommer in.

Nu ska vi njuta av det här och ladda för en ny tuff match nästa fredag då SDFF 2 kommer på besök till Torvallen. De har inlett hösten riktigt starkt med två vinste

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Vid kvalet till Superettan avgörs om vi ska få två lag från Stockholm i Superettan 2026  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:25  
 

Redan klara för Superettan nästa år är Stockholm United. Där spelar en före detta frösöspelare och en före detta ÖFK spelare.

Foto. Haldo Jonsson

Det har uppstått bråk mellan Hammaby TFF och Örebro Sk om flytt av matchdag i kvalet och supporterklubben Kubanerna i Örebro är kritiska till Hammarbys möjlighet att flytta spelare mellan A-lag och talanglag s.k kloning.

 
  Läs mer...  
 


 
  Vad har hänt med flick och Damfotbollen i länet sista 10-15 åren.  
  av Micke Olofsson  | Igår - 14:17  
 

Micke Olofsson. Foto Privat

 
  Läs mer...  
 


 
  Kval till P17 Allsvenskan  
  av Haldo Jonsson | 15 Nov 2025 - 16:31  
   
  Läs mer...  
 


 
  Jussi Kontinen - något för ÖFK? Ja visst!  
  av Haldo Jonsson | 15 Nov 2025 - 13:27  
 

Jussi Kontinen. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
26 Apr 2025 - 07:12 Inför matchen: ÖFK - Örgryte IS
25 Apr 2025 - 22:21 Örgryte har blivit ett lag som även satsar på försvar - bara
25 Apr 2025 - 10:51 Norra Lit tillbaka i Div 4
25 Apr 2025 - 10:50 IFK Östersund serieledare efter vinst i seriefinalen
25 Apr 2025 - 10:20 Match mot Svartvik på Söndag hemma 14:00
25 Apr 2025 - 09:31 Följ ÖFK - Örgryte via fotbollz.se
24 Apr 2025 - 15:37 .Örgryte - ett obesegrat och välspelande lag som gästar Jämt
23 Apr 2025 - 10:46 Korp, företag och motions turnering i Järpen
22 Apr 2025 - 20:35 Tidig seriefinal mot friska viljor för herr..dam svår bortam
22 Apr 2025 - 16:31 Nebiyou Perry, och Ahmed Bonnah fick högsta poäng av Sofasco
22 Apr 2025 - 13:15 ÖFK:s Djurgårdare kallas hem?
22 Apr 2025 - 13:14 Större bollinnehav och flera passningar av ÖFK, men Kalmar v
22 Apr 2025 - 12:58 Oerhört välförtjänt Kalmarseger
21 Apr 2025 - 18:33 Adrian Edqvist höjde sig över mängden mot Kalmar FF- blev Tr
21 Apr 2025 - 16:01 IFK Östersund-Gottne 3-1 (1-1)
20 Apr 2025 - 20:53 Första förlusten för ÖFK mot starkt Kalmar FF
20 Apr 2025 - 20:34 Matchens prestation
20 Apr 2025 - 20:30 Matchens överraskning
20 Apr 2025 - 16:02 Startelvan i eftermiddag
20 Apr 2025 - 15:48 Friska Viljor akadei bättre än man kunde ana -spelade jämt,
 
 
 
10
kommentarer
Jussi Kontinen - något för ÖFK? Ja visst!
av Haldo Jonsson | 15 Nov 2025 - 13:27
Jussi Kontinen. Foto Haldo Jonsson
4
kommentarer
Kval till P17 Allsvenskan
av Haldo Jonsson | 15 Nov 2025 - 16:31
4
kommentarer
Forwarden Edgar Navassardian lånades ut till FC Ro
av Haldo Jonsson | 13 Nov 2025 - 15:22
Edgar Navassardian. Foto Micke Olof
3
kommentarer
Simon Marklund Trissvinnaren 2025
av Haldo Jonsson | 12 Nov 2025 - 20:56
Simon Marklund, en glad vinnare av
1
kommentar
Vad har hänt med flick och Damfotbollen i länet si
av Micke Olofsson | Igår - 14:17
Micke Olofsson. Foto Privat
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook