Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

FRÖSÖ IF BK - ALSENS IF 4-3 (1-1)
av Bertil "Blåsa" Johansson
Publicerad 17 Sep 2025 - 21:52 

Alsen tog inte chansen i bottenmötet, när vi mötte Frösö IF BK i bortamatchen på fredagskvällen.
Målskyttar: Frösön: Leon Burns 2, Nasim Abrahim Abdule 2.
Alsen Henrik Johansson 2, Roger Svensson.

Vi hade ett gott hopp inför matchen, vi vet ju att vi kan spela boll, men vi har ju oftast svårt att göra mål framåt. Vi hade nu också en större bänk än vi haft på slutet, vilket också kändes tryggt.

Frösö med ett ungt lag, hade taggat upp rejält i starten, de sprang hårt i pressen och skapade också ett tryck mot oss. Dock fick vi den första chansen, men bollen sköts strax utanför i ett bra läge. Vi fick som nämndes en hård press mot oss, vi fick flera gånger bara rensa bort den. Efter minuten 7 fick Frösön en hörna till höger, bollen var bra slagen, men det kändes som att vi vann loss bollen. Tyvärr lyckades vi inte rensa bort den utan deras Leon Burns fick loss bollen och kunde göra 1-0. Inte vad vi ville själva. Frösön fick sedan flera farliga lägen direkt, men vi höll tätt och efter en stund började vi skapade flera fina chanser. Men vi fortsätter att skjuta bollen utanför målramen! Efter min. 38 har vi en högerhörna och efter några studsar kom Henrik Johansson loss och kunde trycka in bollen till 1-1. Vilket också blev halvresultatet.

Vi hade nu en god känsla och hade en tro vi skulle ta hem matchen.

I andra halvleken så satte FBK återigen en hög press, vilket resulterat att vi blev lite ängsliga. I minut 54, snodde de ett felpass från oss och den snabbe Nasim Abrahim Abdule kom loss, han satte bollen säkert vid stolpen till 2-1. Efter detta var det ett böljande spel, där bägge lagen bytte chanser utan att få in nåt mer mål. Men i minut 75 kom de återigen loss då vi stod lite på hälarna och deras Burns satte in 3-1 efter ett fint förarbete vid kortlinjen från deras anfallare. Bara minuten efteråt, lyckades deras Abdule även göra 4-1 och nu kändes det väldigt tungt. Men vi kunde strax efteråt lyckas reducera till 4-2, då Roger Isberg var högst i luften. Nu skapade vi flera fina chanser, Anton Blom som kommit igång sköt ett bra skott som räddats av deras målvakt, strax innan hade Anton en lobb som styr i ribbans underkant.
Vi kämpade vidare och i minut 88 slog Moberg en fin frispark som Henka Johansson nickade in till reducerade till 3-4. Vi fick även en fantastisk chans till, men deras försvarare räddade på mållinjen och när domaren blåste för fulltid, var det Frösön som knep en fullpoängare.
Återigen en sur förlust som drar oss riktigt ner i tabellen. Nu måste vi verkligen ha lite flyt framgent för att hålla något lag efter oss.

Frösön skall ges en eloge, de kämpade hårt med blåstället på. Deras Leon Burns var deras bäste spelare i mina ögon.

I hemmalaget så gör vi bitvis en bra match, men tappar lite i koncentrationen och där straffar det oss. Vår nestor Roger Svensson gör en bra match som target. Väldigt roligt att vår långskadade Anton Blom gjorde några minuter. Vi har saknat honom hela året och vi såg direkt vad som händer när han hoppade in!

Nu möter vi Ås borta på lördag. Då är det dags för en vinst!
 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Nemanja Miljanovic har levt hela sitt liv med fotbollen - nu tränare i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:43  
 

En tränare med stor internationell erfarenhet: Nemanja Miljanovic. Foto Haldo Jonsson

Artikeln uppdaterad

 
  Läs mer...  
 


 
  Ahmed Bonnah lämnar ÖFK?  
  av Haldo Jonsson | 4 Dec 2025 - 14:28  
 

Ahmed Bonnah. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - ta hjälp av Graham Potter  
  av Haldo Jonsson | 3 Dec 2025 - 22:27  
 

Spanjoren Roberto Martínez, tipsare till ÖFK. Foto: Privat

 
  Läs mer...  
 


 
  Förre backen i ÖFK Jakob Hedenquist lämnar Umeå FC - något för ÖFK?  
  av Haldo Jonsson | 1 Dec 2025 - 21:50  
 

Jakob Hedenquist. Foto: Thord-Eric Nilsson

Även norrlands bäste målskytt forwarden Eythor Bjørgolfsson i UFC är fri att gå tack vare klausulen

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
4 Mar 2025 - 08:12 Ny träningsmatch mot Örebro SK
3 Mar 2025 - 21:55 Trelleborgs FF och Karlbergs BK gjorde det igen
3 Mar 2025 - 13:28 ÖFK träningslediga i fyra dagar - se träningsschema
2 Mar 2025 - 14:51 Mållöst mellan IFK Östersund och ÖFK
2 Mar 2025 - 13:07 Startelvan i dag
1 Mar 2025 - 16:49 ÖFK - GIF Sundsvall 0-2 (0-0)
1 Mar 2025 - 15:17 Startelvan mot GIF Sundsvall
28 Feb 2025 - 21:31 Kort rapport från träningen.
28 Feb 2025 - 16:00 Örebro SK - ÖFK
28 Feb 2025 - 14:28 hemmapremiär för dam. förlorade med 0-1 (0-0)
27 Feb 2025 - 20:24 Resultat träningsmatcher
27 Feb 2025 - 19:58 Två nya spelare klara för Ope IF
27 Feb 2025 - 15:39 Ny spelare provtränar
27 Feb 2025 - 10:40 Fotbollskväll hos ÖFK:s trogne sponsor AB Berners
26 Feb 2025 - 09:51 kamraterna möter öfk
25 Feb 2025 - 11:01 4 mål av isac häggman när ifk vinner
25 Feb 2025 - 10:41 Svår match för ÖFK i serieupptakten
24 Feb 2025 - 13:25 Träningstider denna vecka på JK
23 Feb 2025 - 21:15 Så här startar div 4 Jämtland
23 Feb 2025 - 19:35 Matchens prestation
 
 
 
5
kommentarer
Ahmed Bonnah lämnar ÖFK?
av Haldo Jonsson | 4 Dec 2025 - 14:28
Ahmed Bonnah. Foto: Thord-Eric Nils
4
kommentarer
Förre backen i ÖFK Jakob Hedenquist lämnar Umeå FC
av Haldo Jonsson | 1 Dec 2025 - 21:50
Jakob Hedenquist. Foto: Thord-Eric
1
kommentar
ÖFK - ta hjälp av Graham Potter
av Haldo Jonsson | 3 Dec 2025 - 22:27
 Spanjoren Roberto Mart&i
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook