Allsvensk premiär. Som vi har längtat.
Andra säsongen i allsvenskan och ÖFK hyllas överallt. Men ska vi vara oroliga över alla hyllningar? Ska vi sänka våra förväntningar på en topplacering i Allsvenskan för Östersunds FK? Svaret är nej på båda frågorna!
ÖFK förtjänar all uppmärksamhet de får och har fått under 2017. Helt plötsligt pratar man om en möjlighet att vinna Allsvenskan! Ja, det är den första april idag men tipsen kom före premiärdagen i Allsvenskan. Jag kan inte bestämma mig för vilket ben jag ska välja att stå på. Antingen är jag den förnuftiga, tråkiga som pratar om ”den andra säsongen i allsvenskan är alltid den tuffaste och ÖFK har inte resurserna att slåss med topplagen”.
Eller om jag ska gå efter hjärtat och skena iväg i hyllningskören? En gång på 90-talet förlorade jag som journalist allt vett och trodde på allvar att Jämtland Ambassadors skulle spöa alla lagen i Basketligan för att de hade skaffat en före detta NBA-spelare och landslagsmän från Finland och Norge. Men den gången slutade det i konkurs och allt annat än mästerskapstitel. Trots minnet av den händelsen kan jag inte låta bli att börja drömma om en riktig topplacering för ÖFK i årets Allsvenska. Men att ÖFK skulle ha chans att vinna Allsvenskan tror jag inte på. Det är för tidigt för det.
En topplacering bland de fem bästa lagen i Allsvenskan är ett fantastiskt resultat. Och skulle det bli bättre än så är det en bragd. Men glöm inte bort att jag är en usel tippare. Jag har haft fel förut och jag har gärna fel den här gången också.
Allsvensk premiär idag lördag, Halmstad mot ÖFK på klassisk mark! Nu kör vi!
|