Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

ÖFK STOD UPP BRA MOT ALLSVENSKARNA
av Haldo Jonsson
Publicerad 8 Feb 2025 - 16:57 Uppdaterad 8 Feb 2025 - 23:06

Degerfors -ÖFK 2-1 ((1-0)

Ny träningsmatch i dag. Denna gång mot allsvenska Degerfors. Det kommer att bli en tuff uppgift för ÖFK mot ett lag i en högre serie och som ligger före i träningshänseende och som är deras genrep inför Svenska Cupen nästa helg. Det var lite för enkla mål mot Umeå. Vi hoppas att slippa det i dag och att målskyttet för ÖFK kommer att bli efffektivt.


Nu startar matchen


Matchen inleddes utan att något lag tog över taktpinnen.

Det blev övervägande spel på mittfältet. ÖFK såg emellertid pigga ut och spelade aggressivt med hög press. Ibland lite för hög som Degerfors utnyttjade för omställningar. Varken ÖFK eller Degerfors skapade några målchanser.


I 10:e minuten gjorde Degerfors överraskande mål.


Det var en utspark från Benediktsson rakt i famnen från på Gravius i Degerfors. Han var inte sen att sätta bollen i mål utan chans för Benediktsson. De var onödigt slarv av Benediktsson, men det visade sig att han senare i matchen skulle revanschera sig. Målet påverkade dock inte ÖFK:s spel negativt. Man fortsatte lika frejdigt, rörde sig bra och tog för sig.


ÖFK hade till en början svårt att få till något offensivt spel, men Degerfors skapade hellre inte mycket. Allt eftersom matchen led så blev de offensiva spelet bättre hos ÖFK. Man förde spelet bra, men Degerfors hade metodiskt och bra försvarsspel som gjord det svårt för ÖFK.


ÖFK var imponerande bollsäkra och spelade sig ofta ut situationerna från försvaret och upp till anfall med fint och många gånger elegant passningsspel.


Efter en halvtimme så skapade ÖFK första riktiga pressen mot Degerfors, men i övrigt var spelet var ganska jämt under halvleken, men det var de riktigt klara målchanserna som saknades för ÖFK.


I slutet av halvleken skapade Degerfors några fler målchanser än ÖFK. Speciellt var det unge Philström som rörde om i ÖFK:s försvar.


Helhetsintrycket av halvleken var att ÖFK spelade piggt, sprang mycket, hade bra passningsspel och höll tekniskt jämna steg med allsvenskarna. Det var djupledsspelet och inspelet framför Degerfors mål som kunde ha varit bättre.




Andra halvlek började med ett par riktigt bra anfall och avslut av Degerfors, men målvakten Benediktsson redde ut det hela med fina räddningar.

Degerfors flyttade upp spelet en aning och var något aggressivare, men ÖFK:s försvar stod emot bra.


I 62:a minuten fick vi uppleva ett mål av Bonnah, med det var tyvärr offside. Strax efter noterade vi den tredje hörnan för ÖFK. Inte heller den resulterade.


Marklund som var pigg, speciellt i andra halvlek, sköt en farlig frispark i 62:a minuten intill målvaktens ena stolpe, men målvakten i Degerfors var påpasslig.ÖFK fortsatte sitt pigga spel med bra löpningar och försökte hela tiden erövra bollen från Degerfors, som man faktiskt även ofta lyckades med.


Sista 25 minuterna kom ÖFK upp i flera offensiva lägen än i första halvlek och pressade stundtals Degerfors, som var tvungen att lägga sig i försvarsläge.


I 65:e minuten kom Perry och Yossief in. Ut gick Odenlind och Olleluwayemi.


Perry gjorde mycket som var bra och mindre bra, men han bidrog till att ÖFK blev offensivare med sitt bollhållande spel. Degerfors fortsatte med sitt fina försvarsspel, men fick mer och mer svårt att försvara sig.


I 78:e minuten gjorde Degerfors och Morgado, som tidigare spelat i Ytterhogdal, lite enkelt 2-0. Det var unge Philström i Degerfors som drev bollen på en ganska öppen yta till vänster som avancerade och spelade framför mål.


Målet påverkade inte ÖFK negativt. Det fortsatte med sitt fina och passningsspel och blev mera offensivt inriktade. Detta överraskade Degerfors, somt fick allt svårare att värja sig mot ÖFK.


Det var ingen stor överraskning att ÖFK reducerade till 2-l i 85:e minuten. Det var en fin passning av inbytte Yossief som Adjoumani mötte med pannan.

Efter som brukligt varit tidigare, att släppa in ett mål slutet av machen, gjorde nu istället ÖFK själva mål.


Matchen avslutades med att ÖFK satte Degerfors under kraftig press. ÖFK skapade flera målchanser, men ibland var det den sista passningen som inte gick hem.


Efter ett målskott av Bonde blåste domaren av matchen.

ÖFK får vara nöjd med sin insats, speciellt sista delen av andra halvlek. ÖFK visade ingen respekt för allsvenskarna utan spelade sitt eget spel och man gjorde det bra


Visst kunde man se att Livani till väsentlig del har förändrat ÖFK:s sätt att spela. Nu har ÖFK snabbare och säkrare passningsspel. Den höga pressen fungerade bra och förmågan att erövra bollen har blivit bättre. Löpförmågan och aggressiviteten är på hög nivå.

Det ÖFK vi så i dag var bättre än de vi såg mot Umeå. Det var ett steg framåt.


Livani förbättrar laget genom stegvis planerad utveckling. Det ser bra ut.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Sandvikens iF - Östersunds FK 4-0 (1-0)  
  av Haldo Jonsson | Igår - 16:27  
   
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i dag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 12:40  
 

Christopher Lundhall, Adrian Edqvist, Filip Svedin, Ekow Mills, Theodor Johansson, Sigmund Mainer, Alexander Robert, Eseg Yossief, Jamie Hopcutt, Nebiyou Perry, Emmanuel Ikechukwu

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat träningsmatch  
  av Haldo Jonsson | 8 Feb 2025 - 21:06  
   
  Läs mer...  
 


 
  Sagt efter matchen Degerfors-ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 8 Feb 2025 - 21:02  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
8 Dec 2024 - 21:31 Vi kommer ihåg styrelsemedlemmen i ÖFK Robert Sundqvist som
7 Dec 2024 - 21:26 Ungdomsledarstipendium till Bergs IK och Järpens IF
7 Dec 2024 - 18:31 Gruppspelet i svenska cupen är lottat
6 Dec 2024 - 10:23 Sandvikens IF:s assisterande tränare Kiarash Livani aktuell
5 Dec 2024 - 14:51 Kovändning av Team TG
5 Dec 2024 - 14:45 ÖFK:s lagbygge - Femton spelare har kontrakt
4 Dec 2024 - 20:34 Hos Andreas Tipsets vinnare Magnus Eriksson fick sitt pris i
4 Dec 2024 - 12:06 Fem spelare och tränaren Thomas Gabrielsson slutar i ÖFK
4 Dec 2024 - 10:57 Stor satsning på ÖFK:s Akademi - Anställer sex medarbetare
3 Dec 2024 - 16:36 Oväntade pengar til ÖFK
2 Dec 2024 - 14:11 Seriesammansättning 2025
2 Dec 2024 - 11:17 Stålbad för ÖFK och för en Superettankonkurrent
30 Nov 2024 - 17:55 Radikal förändring av div 2 Norrland
29 Nov 2024 - 17:18 Klart med Elitlicensen för nästa år
29 Nov 2024 - 10:14 En eftermiddag med glädje - Yannick Adjoumani prisades för T
27 Nov 2024 - 23:04 Magnus Eriksson vann Hos Andreas tipset
27 Nov 2024 - 10:32 Team TG lägger ner sin fotbollsverksamhet
25 Nov 2024 - 21:10 .Pengar till lokala fotbollsföreningar
25 Nov 2024 - 21:01 Simon Marklund bäste ÖFK-:are mot Lunds BK
25 Nov 2024 - 08:13 Angående Elitlicensen
 
 
 
4
kommentarer
Startelvan i dag
av Haldo Jonsson | Igår - 12:40
Christopher Lundhall, Adrian Edqvis
4
kommentarer
Startelvan i dag
av | 8 Feb 2025 - 12:04
Adam Ingi Benediktsson, Yannick Adj
2
kommentarer
Lagbygget inte klart - men flera har redan imponer
av Haldo Jonsson | 5 Feb 2025 - 20:37
Theodor Johansson. Det senaste nyf&
1
kommentar
Resultat träningsmatch
av Haldo Jonsson | 8 Feb 2025 - 21:06
 Skrivet den Lör 17 Aug 22:08
 Skrivet den Mån 25 Nov 05:06
 Skrivet den Tis 19 Nov 09:40
fotbollz.se på Facebook