Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

UPPLÄNNINGEN PONTUS JOHANSSON NY KLUBBCHEF FÖR ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 24 Jul 2025 - 21:04 Uppdaterad 24 Jul 2025 - 21:25

Kommer närmast från Bodens BK där han tidigare var klubbchef.

– Vi ser med stor tillförsikt fram emot Pontus tillträde och det fortsatta arbetet med att utveckla klubben på alla plan – en ledare som kombinerar fotbollskompetens, modernt ledarskap och en stark vilja att bygga långsiktiga relationer, säger Bengt Olofsson och Daniel Molander i ett gemensamt uttalande

Efter en noggrann rekryteringsprocess kan Östersunds FK nu stolt presentera Pontus Johansson som ny klubbchef. Pontus tillträder tjänsten den 8 september och kommer fram till dess att fullfölja överlämningen hos sin nuvarande arbetsgivare, skriver ÖFK;s hemsida.

Pontus Johansson kommer närmast från rollen som klubbchef i Bodens BK, där han med framgång lett klubbens arbete både organisatoriskt och ekonomiskt. Under sin tid i Boden har Pontus gjort sig känd som en modern, relationsdriven ledare med en stark förmåga att skapa och utveckla samarbeten – såväl inom idrottsrörelsen som i näringslivet. Hans erfarenheter som klubbchef och hans strategiska tänkande gör honom väl rustad att leda ÖFK in i nästa fas.

– Det känns otroligt spännande att få den här möjligheten. Mitt första fokus blir att lära känna organisationen och människorna som verkar i och omkring klubben. Samtidigt vill jag snabbt skapa mig en bild av staden i stort och börja bygga relationer. Min ambition är att ÖFK ska vara en stabil och ambitiös förening från ungdomsverksamheten hela vägen upp till seniornivå, säger Pontus Johansson.

Pontus är född och uppvuxen i Alunda utanför Uppsala. Som tolvåring började han spela i Sirius ungdomsakademi, och flyttade därefter till västkusten och IFK Göteborg. Som målvakt noterades han för starka insatser i U17-, U19- och U21-Allsvenskan och spelade även för klubbar som Stenungsund, BKV Norrtälje, BK Häcken och Gimo IF FK.

Efter spelarkarriären startade Pontus ett företag inom fotbollsutveckling med fokus på unga spelare och ledare. Han har dessutom erfarenhet från näringslivet, bland annat som arbetsledare på Ramudden och som medgrundare till en padelhall – erfarenheter som ytterligare bidragit till hans kontaktnät och förståelse för samverkan mellan idrott och näringsliv.

– Ett av mina tydligaste minnen är från när ÖFK säkrade avancemanget till Superettan efter bortasegern med 1–0 mot Sirius på Studenternas. Det var stort – och därefter har jag naturligtvis följt klubbens resa genom Allsvenskan och Europaspelet, säger han.

– Vi ser med stor tillförsikt fram emot Pontus tillträde och det fortsatta arbetet med att utveckla klubben på alla plan – en ledare som kombinerar fotbollskompetens, modernt ledarskap och en stark vilja att bygga långsiktiga relationer, säger Bengt Olofsson och Daniel Molander i ett gemensamt uttalande.

Peter Uneby, ordförande i BBK Fotboll, säger i en kommentar:

– Vi är glada för Pontus skull och önskar honom all framgång i sin nya utmaning. Han har gjort ett enormt avtryck inte bara i vår förening utan i hela fotbolls-Boden. Pontus kommer att vara saknad, men ingen är oersättlig och arbetet med att utveckla vår förening fortsätter med full kraft.

– Vi har kommit överens med ÖFK om att Pontus blir kvar en del av hösten för att göra ett smidigt avslut och vi jobbar på att hitta en ersättare som vi hoppas kunna presentera inom kort..

Pontus gör sin första arbetsdag i sin nya klubb den 8 september

 
 
1 Kommentar:
Gäst: lärarstudent skrev | 27 Jul 2025 - 12:04
Ge kommunikationsavdelningen i uppdrag att uppdatera sitt språk, ex varifrån/vartifrån och skillnaden mellan han och honom.
Det ger ett bättre intryck när man läser information från ÖFK
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Ahmed Bonnah lämnar ÖFK?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:28  
 

Ahmed Bonnah. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - ta hjälp av Graham Potter  
  av Haldo Jonsson | 3 Dec 2025 - 22:27  
 

Spanjoren Roberto Martínez, tipsare till ÖFK. Foto: Privat

 
  Läs mer...  
 


 
  Förre backen i ÖFK Jakob Hedenquist lämnar Umeå FC - något för ÖFK?  
  av Haldo Jonsson | 1 Dec 2025 - 21:50  
 

Jakob Hedenquist. Foto: Thord-Eric Nilsson

Även norrlands bäste målskytt forwarden Eythor Bjørgolfsson i UFC är fri att gå tack vare klausulen

 
  Läs mer...  
 


 
  Fredrik Aliris - ny tränare i Ope IF alagsteam damer  
  av Haldo Jonsson | 1 Dec 2025 - 21:17  
 

.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
18 Nov 2025 - 13:58 Just nu pågår frimånaden
17 Nov 2025 - 18:45 Största stjärnan i Schweiz landslag har tidigare mött ÖFK
16 Nov 2025 - 21:25 Vid kvalet till Superettan avgörs om vi ska få två lag från
16 Nov 2025 - 14:17 Vad har hänt med flick och Damfotbollen i länet sista 10-15
15 Nov 2025 - 16:31 Kval till P17 Allsvenskan
15 Nov 2025 - 13:27 Jussi Kontinen - något för ÖFK? Ja visst!
13 Nov 2025 - 15:22 Forwarden Edgar Navassardian lånades ut till FC Rosengårrd -
12 Nov 2025 - 20:56 Simon Marklund Trissvinnaren 2025
12 Nov 2025 - 20:53 Sanningens ögonblick för Graham Potter och om hans stora fra
12 Nov 2025 - 11:40 Så här kan det gå om man åker ur Superettan
10 Nov 2025 - 21:42 Nytt om kvalet till div 1
10 Nov 2025 - 21:36 Classe Olofsson vinnare av Hos Andreas tipset 2025
10 Nov 2025 - 13:24 Före detta mittbacken i ÖFK Tom Pettersson uppmärksammad
9 Nov 2025 - 21:26 Hos Andreas-tipset 2025 är avgjort
9 Nov 2025 - 20:43 ÖFK prestation på bortaplan behöver förbättras till 2026
9 Nov 2025 - 20:29 Tragisk händelse i matchen mellan Sandviken och ÖFK - spelar
9 Nov 2025 - 19:31 Erick Brendon fick högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Sandvi
8 Nov 2025 - 18:03 Medioker insats av ÖFK
8 Nov 2025 - 17:48 Matchens överraskning
8 Nov 2025 - 16:52 Tråkigt avslut
 
 
 
4
kommentarer
Ahmed Bonnah lämnar ÖFK?
av Haldo Jonsson | Igår - 14:28
Ahmed Bonnah. Foto: Thord-Eric Nils
4
kommentarer
Förre backen i ÖFK Jakob Hedenquist lämnar Umeå FC
av Haldo Jonsson | 1 Dec 2025 - 21:50
Jakob Hedenquist. Foto: Thord-Eric
2
kommentarer
Det som hände i Norrköping har med stor marginal p
av Haldo Jonsson | 30 Nov 2025 - 21:18
Glädjen med fotbollen är
1
kommentar
ÖFK - ta hjälp av Graham Potter
av Haldo Jonsson | 3 Dec 2025 - 22:27
 Spanjoren Roberto Mart&i
1
kommentar
Krokom Dvärsätts IFdam presenterar ny tränare
av Haldo Jonsson | 30 Nov 2025 - 21:50
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook