Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

TÄTT MED MATCHER NU
av Per Lagerbäck
Publicerad 21 Maj 2025 - 15:37 

ÖFK fortsätter att plocka poäng i de flesta matcherna och prestera bättre än vad de flesta gissat, men oerhört mycket skador bekymrar, liksom onödiga misstag.

Vi kan konstatera att ÖFK fortsätter att gäcka medias tips. I Superettan har det gått bra när man tippats i botten och dåligt när media trott på en relativ topplacering. I år ser det i huvudsak riktigt bra ut och nn hel del har blivit bättre i år jämfört med ifjol, men en del har också blivit sämre.

Farten och pressen har blivit tydligt bättre, liksom kämpainsatserna. Vi ser ett större självförtroende med bollen, även om det på vissa håll leder till onödigt tappande av densamma. Många mål har kommit genom ett bra passningsspel och att man har oftare överraskat motståndarna. Fortsätt med att överraska. Då blir det svårare att försvara sig.

Däremot har sättet att hantera bollen nära det egna målet närmat sig ett huvudlöst sätt att fungera. Jag tror att nästan hälften av de insläppta målen kommer efter totala misstag, där man aldrig hade behövt utsätta sig för risken med ett annat tänkande. Utan att ha kollat det i detalj, så är jag rätt säker på att ÖFK nu legat på minst Allsvensk kvalplats om dessa misstag inte gjorts.

Ingen ska kunna få mig att tycka att det igångsättande av bollen som ÖFK denna säsong alltför ofta ägnar sig åt är funktionellt, bara för att många andra tränare verkar förorda ett liknande spel. Ett sådant spel fungerar bara om man är tydligt skickligare än motståndarna med bollen. Och inte ens då ska det väl behövas sex- sju passningar runt eget straffområde samtidigt som motståndarna jagar bollen. Tillräckligt skickliga lag har alltid säkra alternativ att snabbt ta sig vidare.

Sedan tycker jag att alla skador är ett stort bekymmer. Jag kan ju inte annat än att gissa på att en anledning till alla dessa skador är för hårt drivande på träningarna för tidigt på säsongen. En upptrappning av träningsintensitet må bäst ske mer successivt. Nu blir det alldeles för lite rotation på startelvan, och jag sörjer fortfarande att Brendon tycks vara på väg från staden. Visst, han är inte den rappaste spelaren, men rätt använd skulle han ha kunnat ge en större trygghet i många av uppspelsfaserna. Skador på andra spelskickliga mittfältare och bristen på hungriga OCH bollskickliga anfallare känns också av.

Jag tror att jag kanske charmats lite för mycket av det som är bra, så att jag inbillar mig att kamp om uppflyttning skulle vara fullt möjligt, och att jag därför har lite för höga förhoppningar inför varje match. Och därför också lite för lätt blir besviken. istället för att uppskatta de framgångar som kommer och den utveckling som skett. men visst tror jag fortsatt på att det ska vara möjligt att smyga med toppen, om man tar tag i de svagheter som finns i lagspelet. Och hittar man spelet som visades upp i första halvleken mot Örgryte, då är man ett topplag.

Så, nu håller vi tummarna för en effektiv insats mot Västerås ikväll utan onödiga misstag, men med lugnt och bestämt försvarsspel och med snabbt, innovativt och överraskande anfallsspel.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Fotbollsgalan 2025  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:09  
 

.

 
  Läs mer...  
 


 
  Rapport från träningen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 19:56  
 

Arkibild

Jag kanske överdriver, men det syns på spelarna som det är nu eller aldrig på lördag det ska ske. Man känner att chansen till bortapoäng finns. Fokuseringen på matchen är stark.

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ Oddevold - ÖFK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:03  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Jag vill ha mer publik!  
  av Lars Larsson | Igår - 09:22  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
16 Aug 2025 - 18:34 ÖFK - GIF Sundsvall 1-3 (0-1)
16 Aug 2025 - 15:46 Någon i klubbledningen bör ge en order
16 Aug 2025 - 15:39 Matchens prestation
16 Aug 2025 - 15:34 Matchens överraskning
16 Aug 2025 - 15:33 stark seger mot topplaget
16 Aug 2025 - 12:04 Startelvan idag
16 Aug 2025 - 09:09 Tips div 2 Norrland uppflyttning
16 Aug 2025 - 06:05 vinst för ifk 2
15 Aug 2025 - 21:46 Norra-Lit mot Frösö BK på anrika Ringsta IP
15 Aug 2025 - 19:21 Följ Norrlandsderbyt mellan ÖFK och GIF Sundsvall via fotbol
15 Aug 2025 - 18:56 ÖFK lånar målvakt från Degerfors
15 Aug 2025 - 15:49 Intervju med f.d. ÖFK- spelaren Bobo Sollander om sin tid i
15 Aug 2025 - 14:34 Kom-i-håg 1a september regeln
15 Aug 2025 - 11:56 Hett Norrlandsderby - Det är nu ÖFK ska visa klassen och vin
13 Aug 2025 - 14:59 bortamatcher för röd/vitt kommande helg för dam o herr
13 Aug 2025 - 13:20 Matcher resten av veckan
12 Aug 2025 - 05:40 derby vinst för ifk 2
11 Aug 2025 - 19:32 Finns det anledning att vara orolig?
11 Aug 2025 - 11:05 Två gamla mittbackar från ÖFK hjälpte AIK att hålla nollan i
10 Aug 2025 - 21:12 Referat: Svegs IK - Ope IF Dam
 
 
 
4
kommentarer
Jag vill ha mer publik!
av Lars Larsson | Igår - 09:22
4
kommentarer
Oddevold ett extremt dåligt hemmalag.- på lördag m
av Haldo Jonsson | 22 Okt 2025 - 21:27
Bild från matchen i fjol d&ar
3
kommentarer
Känns ändå ganska bra
av Per Lagerbäck | 20 Okt 2025 - 12:55
Trots att Utsikten tyvärr vann
1
kommentar
Visst kan tränarbyten vara bra - nu önskar vi Fred
av Haldo Jonsson | 23 Okt 2025 - 20:47
Amir Azrafshan Ett spektakul&a
1
kommentar
Även Björn Hamberg och Linus Kandolin, f.d Eriksso
av Haldo Jonsson | 20 Okt 2025 - 12:53
 Björn Hamberg och Linus
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook