Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

ÖFK:S MEST HÅLLBARA INVESTERING
av ÖFK Akademi
Publicerad 22 Maj 2025 - 23:27 Uppdaterad 23 Maj 2025 - 10:35

Eseg Yossief Foto: David Hultén

ÖFK:s mest hållbara investering

21 maj 2025 blev ett historiskt datum för Östersunds FK. I den 78:e matchminuten mot Västerås SK klev 18-årige Eseg Yossief in på planen och blev därmed den första spelaren från ÖFK Akademi att få tävlingsminuter i Superettan för klubbens A-lag.

Debuten är inte bara ett personligt genombrott för Eseg, utan även en milstolpe för hela akademiverksamheten – och ett kvitto på ett långsiktigt arbete med lokal spelarutveckling. Första gången en akademispelare gjorde debut i A-laget – det är inte bara en sportslig prestation, utan en signal till hela regionens unga fotbollstalanger: det går att lyckas, även i sin hemstad.

För exakt 15 år sedan skrev Dennis Widegren på sitt A-lagskontrakt med ÖFK. Han blev en förebild för många unga i Östersund och har även fungerat som en inspirerande figur för ÖFK Akademi, där ambitionen alltid varit att skapa liknande möjligheter för nya generationer.

ÖFK Akademi har funnits i många år, men 2020/2021 genomgick verksamheten en nystart. Under ledning av Stefan Lundin skapades nya strukturer och riktlinjer för att bygga en långsiktig och kvalitativ spelarutveckling. Akademin är en del av Unicoach-nätverket, under Svenska Fotbollsförbundet, och samarbetar med både NIU Fotboll och skolor inom ramen för Skolverkets riktlinjer. Verksamheten riktar sig till ungdomar i åldrarna 15 till 19 år och lockar talanger från hela Jämtland Härjedalen – men även utanför regionen.

Esegs debut bär ett starkt symbolvärde. Det visar att det är fullt möjligt att gå hela vägen från lokal ungdomsfotboll till elitnivå – utan att lämna sin hemstad. I en tid där många unga söker möjligheter på andra orter, är det här ett tydligt bevis på att Östersund kan fostra egna talanger. Det är – i ordets rätta bemärkelse – klubbens mest hållbara investering. Och Akademin lyckades att få till det på 4 år.

Men vägen dit kräver samarbete. För att ge ungdomarna bästa möjliga förutsättningar krävs rätt resurser till tränare och ledare, samarbete med JHFF, samt stöd från regionens föreningar. Det handlar om att skapa en stark miljö där utbildning, konkurrens och glädje går hand i hand.

Bakom framgången ligger också modiga beslut. Kiarash Livani och Fredrik Aasmund Eliassen har varit avgörande i att öppna dörren för akademispelare att få känna på A-lagsmiljön. På bänken mot Västerås satt även Leo Ramberg (P16), och i tidigare matcher har Arvid Holmén (P19) och Christopher Lundhall – som nu är tredjemålvakt i A-laget – också varit med.

Under försäsongen har ytterligare spelare från akademin fått chansen att visa upp sig: Jafar Hussani, Josef Hermansson, Leo Eiremo, Viktor Johnsson, Max Lidenmark, Hugo Larsson, Mo Abdullahi och Elliot Caarls – samtliga representerar ÖFK Akademi med stolthet. Många av dessa spelare har även deltagit på distrikts- och landslagsläger . ÖFK Akademi har fått beröm från både JHFF och nationella ledare för sin nivå och inställning.

Det är dock viktigt att komma ihåg att alla resor ser olika ut. Det handlar om att ge varje spelare rätt väg framåt, i en miljö där tränare och ledare är engagerade, och där man får växa – både som spelare och människa. När glädje och utveckling går hand i hand, och när unga får tro på sina drömmar, då skapas verklig förändring.

Och det är precis där, i den långsiktiga satsningen på den egna ungdomsfotbollen, som ÖFK:s framtid formas.

Johan Lidenmark

Foto: David HulthénÖstersund FK Akademin



 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Kavalkad av bilder från ÖFK - Trelleborgs FF 2-0  
  av Thord-Eric Nilsson  | Idag - 19:58  
 

Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Fyra ÖFK - spelare fick högsta poängen mot Trelleborg  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:07  
   
  Läs mer...  
 


 
  Nu är det klart - ÖFK slipper kval och har säkrad plats i Superettan för nästa år  
  av Haldo Jonsson | Igår - 16:59  
 

Liknande glädjebilder får vi uppleva även nästa år på Jämtkraft Arena. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  IFK Östersund-Falun 1-1 (1-1)  
  av Staffan Mattsson | Igår - 16:23  
  IFK var aldrig riktigt nära avancemang men några minuter i slutet av första halvlek Isac Häggman ett litet hopp.  
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
7 Aug 2025 - 05:24 ifk dam förlorade i svenska cupen efter sent mål
6 Aug 2025 - 22:10 Resultat div 3 mellersta Norrland
6 Aug 2025 - 20:05 Referat: IFK Östersund 2 - Ope IF
6 Aug 2025 - 20:04 Bilder ifk östersund - ope 1-3 (0-!)
6 Aug 2025 - 17:53 Omgångens prestation i div 4 Jämtland
6 Aug 2025 - 10:12 ÖFK har statistiskt stort övertag mot Landskrona
6 Aug 2025 - 06:12 ope vinst i derbyt
5 Aug 2025 - 22:00 Träningstider ÖFK denna vecaka
5 Aug 2025 - 17:12 Dansk målvakt provtränade med ÖFK i dag på Hissmovallens inb
5 Aug 2025 - 12:43 ÖFK:s forward Edgar Navassardian lånas ut
5 Aug 2025 - 07:37 Referat: Norra Lits IF - Tandsbyns FK 2-4 (2-3)
4 Aug 2025 - 21:14 Erik Lantto tongivande spelare i ÖFK för 18 år sedan - i lör
4 Aug 2025 - 17:25 Tankar efter matchen mot HIF
4 Aug 2025 - 10:43 svenska cupen dam, 1925/26 omg 1-3
4 Aug 2025 - 10:39 Jamie Hopcutt räddade ÖFK - blev Trissvinnare
4 Aug 2025 - 07:36 Kort topp och lång svacka - precis som vanligt
3 Aug 2025 - 20:20 Spelomgång 13 div.4 jämtland - härjedalen 2025
3 Aug 2025 - 20:04 Jamie Hopcutt - matchens lirare mot helsingborg
3 Aug 2025 - 18:46 förlust mot topplaget
3 Aug 2025 - 18:43 derby dax
 
 
 
15
kommentarer
Nu är det klart - ÖFK slipper kval och har säkrad
av Haldo Jonsson | Igår - 16:59
Liknande glädjebilder få
4
kommentarer
IFK Östersund-Falun 1-1 (1-1)
av Staffan Mattsson | Igår - 16:23
IFK var aldrig riktigt nära avancem
2
kommentarer
Tack Fredheim!
av Per Lagerbäck | 1 Nov 2025 - 17:13
Nu torde det vara bevisat att Ö
2
kommentarer
Rapport från träningen
av Haldo Jonsson | 30 Okt 2025 - 21:51
Arkivbild. Fredheim styr och st&aum
1
kommentar
ÖFK - Trelleborgs FF 2-0 (2-0)
av Lasse Granbacka | 1 Nov 2025 - 15:41
ÖFK - Trelleborgs FF 2-0 (2-0)
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook