Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

BEHÅLL VINNARKÄNSLAN I KOMMANDE MATCHER.
Publicerad 9 Aug 2022 - 13:13 

Jag skrev under ”Matchens överraskning” efter bortamatchen mot Brage, att den mentala coachen behövs nu. Nu vet jag också vem det är. Mattias Elgh heter tydligen den mentala coachen i ÖFK. Han har ju blivit nationellt välkänd av en annan anledning. Det vill säga som country sångerskan Jill Johnsons pojkvän. Oavsett detta är det bra att ÖFK har tagit steget att använda sig av hans kunskap och kompetens som psykolog. Det påstår jag faktiskt utan egentlig vetskap om vad han kan och vet om hur man stöttar idrottare mentalt. Det som dock talar för det är hans formella bakgrund och den yrkeserfarenhet han har i bagaget.

ÖFK har i de senaste fem matcherna presterat bra i minst en halvlek. Sedan har sista minuterna spöket slagit till och laget har tappat poäng, förutom i den senaste matchen mot Landskrona.

Jag har själv, redan på 1980-talet, praktiserat mental träning, som ett komplement till den traditionella fotbollsträningen. Då använde jag mig av professor Lars-Eric Uneståhls metoder. Det handlade mycket om att för sitt inre rekapitulera lyckade prestationer och ta med sig den känslan i framtida aktioner. Det skapar självförtroende, som i sin tur skapar mod.

Mod är viktigt i fotboll. Något även ÖFK:s mentala coach Mattias Elgh uttrycker, och det är något även han vill ingjuta hos spelarna. Mod är dock inte detsamma som dumdristighet. Kulturprojektet gillar jag, för grundtanken med det är ju att lära spelarna hantera situationer utanför den egna bekvämlighetszonen. Det skapar större trygghet. Något som är en grundpelare för att utveckla mod. Det finns givetvis andra trygghetsskapande faktorer än det kulturprojektet vill uppnå. Till några återkommer jag nedan.

Mod, vill jag påstå, är nödvändigt för att återkommande vinna matcher. Annars blir det som bäst oavgjort. Utan mod, inget anfallsspel. Utan anfallsspel, inga målchanser och utan målchanser inga mål. Så enkelt är det. Varje enskild spelare måste medverka i detta för att kunna åstadkomma bästa möjliga lagprestation.

Mod utgår från individens trygghet. Trygghet kan skapas genom en strukturerad spelidé, logisk speltaktik och individuellt kunnande, men även genom mental träning. För det senare kan det behövas stöd från kunnig person.

Det viktigaste för varje enskild spelare är att låta de positiva och lyckade aktionerna på plan, få styra den egna insatsen framöver. Därför är det viktigt att rekapitulera lyckade insatser och mentalt behålla och bevara den känslan. Då infinner sig trygghet som ger självförtroende som i sin tur ger mod och då kommer fler segrar. Bara för att man vågar mer och är trygg i det.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Onödig förlust  
  av Per Lagerbäck | Igår - 23:49  
 

Inte ofta som det avgörande målet görs efter en halvminut, och dessutom efter en huvudlös bakåtpassning.

 
  Läs mer...  
 


 
  ifk utan chans  
  av classe olofsson  | Igår - 17:59  
 

Sandvikens if - IFK Östersund 3-0 (1-0)

 
 


 
  ÖFK - Varbergs BoIS 0-1 (0-1)  
  av Hasse Thor | Igår - 17:37  
 

Östersunds fotbollklubb lyckades inte ta tredje raka segern sedan gästerna Varbergs BoIS avgått med viktorian efter matchens enda mål inprickat redan i första minuten efter generalslarv i ÖFK-försvaret. En match bjudande på ömsom vin och ömsom vatten som man brukar säga

Trissvinnaren Nebiyou Perry. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Igår - 17:28  
 

Arnold Origi Foto Thord Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
4 Maj 2025 - 20:45 Ope if -heffnersklubban2 5-1 (2-0) bilder från matchen
4 Maj 2025 - 19:41 Referat: Ope IF - Heffnersklubban BK 2
4 Maj 2025 - 19:40 Trögt för Alsen - Spelomgång 2 div.4 Jämtland 2025
4 Maj 2025 - 10:45 Rapport från träningen
4 Maj 2025 - 10:23 Följ IK Brage - ÖFK via fotbollz.se
3 Maj 2025 - 22:16 Ytterhogdal IK går en tuff säsong till mötes 🏐ӿ
3 Maj 2025 - 19:01 Förre ordföranden Rolf Lohse ställer upp för ÖFK och vill hj
3 Maj 2025 - 17:56 uddamåls vinst
2 Maj 2025 - 23:29 Brunflo - Alsen 4-0 (1-0)
2 Maj 2025 - 21:53 Frösö IF-Älgarna Härnösand IF lördag 16:00
2 Maj 2025 - 21:22 Brage har svårt att vinna hemma - ännu ingen vinst
2 Maj 2025 - 12:22 Helgens matcher
1 Maj 2025 - 20:10 Tips div2
1 Maj 2025 - 19:55 Tips div 3
1 Maj 2025 - 19:30 Svartviks IF - Ope IF 1-0 (0-0) Bilder från matchen
1 Maj 2025 - 19:13 Camilla Eriksson slutar som akademichef för ÖFK
1 Maj 2025 - 15:16 stabil bortaseger för ifk
30 Apr 2025 - 17:55 Ahmed Bonnah uppmärksammad - igen
30 Apr 2025 - 17:25 Förre ÖFK- målvakten Sixten Mohlin slutar med fotbollen
29 Apr 2025 - 22:57 Spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2025
 
 
 
8
kommentarer
ÖFK - Varberg 0-1 (0-1)
av Hasse Thor | Igår - 13:49
Östersunds fotbollklubb lyckad
5
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - Seriefinal för Dvä
av Haldo Jonsson | 9 Maj 2025 - 10:11
5
kommentarer
Spelomgång 3 div.4 Jämtland-Härjedalen 2025
av Lasse Granbacka | 7 Maj 2025 - 10:43
Nykomlingarna Norra Lit och Å
4
kommentarer
Om ni ska sälja -sälj till Djurgården
av Haldo Jonsson | 8 Maj 2025 - 13:56
Philip Bonde Foto: Haldo Jonsson
3
kommentarer
Ope IF - Svartviks IF 1-1 (0-1) bilder från matche
av Stefan Roos | 10 Maj 2025 - 22:07
Foto Stefan Roos
 Skrivet den Lör 17 Aug 22:08
 Skrivet den Lör 5 Apr 22:55
 Skrivet den Tis 18 Mar 22:44
fotbollz.se på Facebook