Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

TRE POÄNG TROTS SVAG START
av Per Lagerbäck
Publicerad 25 Sep 2025 - 22:08 Uppdaterad 26 Sep 2025 - 00:07

ÖFK gjorde faktiskt en riktigt dålig första halvlek, men med kvitteringsmålet i ryggen så såg det betydligt bättre ut i andra.

Jabir Abdihakim Ali efter målet. Foto Thord-Eric Nilsson

I första halvlek blev jag riktigt irriterad på flera av ÖFK:s spelare och laguttagningen. Det kändes som att man nästan gav bort matchen. Endast Anyanwu och Amatkarijo höll måttet i första. Den senares löpningar, jobb och passningar gav till slut resultat med en perfekt boll in till Ali, som gjorde vad han skulle, och kvitteringen var ett faktum

Vi ska väl ha med oss att Utsikten spelade riktigt destruktiv fotboll, och tilläts länge spela klart över gränsen av en riktigt ojämn domare. Det störde naturligtvis ÖFK-spelarna. Positivt att de flesta ändå kunde hålla sig lugna, och inte drog på sig någon snackvarning, som har förekommit en hel del de senaste säsongerna.

Och det var riktigt roligt att se uppryckningen i andra halvlek, även om det haltade en del på flera håll. Amatkarijo fick välförtjänt sätta ytterligare ett mål, och ÖFK var i ledningen. Det tvingade Utsikten till ett lite annorlunda spel och det gynnade ÖFK, och spelarnas självförtroende steg, löpningarna blev fler och man började plötsligt ge bollhållaren alternativa vägar att släppa bollen.

Utsikten skapade egentligen inte så många chanser, men Forsell räddade verkligen laget med en fantastisk frilägesräddning, efter att defensiven inte riktigt räknat in spelarna. Det blev mycket kämpande på slutet, och misstagen blev färre hos ÖFK, och man klarade att hålla undan hela vägen.

Riktigt rolig var ju publiksiffran. Det stödet behövde ÖFK, och håll med om att allt blir roligare med en ganska välfylld läktare. Tyvärr lockar Falkarna fortfarande inte tillräckligt bra. Anledningarna är jag osäker på, men en lär definitivt vara att vår supporterskara är tämligen ålderstigen, och deltagande på kortsidan lockar inte. Vi bör alla fundera på om det skulle vara möjligt att locka fler unga vuxna i åldersgruppen 18- 30 år. Risken finns att det behövs en toppstrid för att nå dit inledningsvis.

Vad gäller betygen ikväll hjälper segern och mitt humör upp det för en hel del av spelarna. Hade det blivit oavgjort med exakt samma spel hade det påverkat mig, och självklart ännu mer vid en förlust.

Forsell 4 – Hade inte så fasligt mycket att göra men en superräddning och ett par andra riktigt bra ingripanden, samt ganska felfri ger betyget.

Enemark 3 – En inte alldeles solklar trea utifrån den första halvleken, men hans kämpatakter och glädje efter segern lyfter. En riktig lagspelare alltså.

Suljic 3 – Är i huvudsak stabil, men har svårt att komma ifrån att ta väldigt lång tid på sig att komma tillbaka till sin plats ibland.

Anyanwu 4 – Ligger nära en femma, men även han hade sina skönhetsfläckar ikväll.

Johansson 3 – Jag gillar hans kämpatakter och fart, men visst blir det missar emellanåt.

Sporrong 4 – Ja, lyfter jag en del andra något högre än de kanske är värda, så ska Albin definitivt också få det steget.

Granström 4 – Har vuxit fram till en av de viktigaste spelarna i ÖFK. Stark och beslutsam.

Marklund 4 - Första halvlek hans sämsta i år, men en rejäl uppryckning i andra.


Bonnah 2 – Nä, det är tydligen vår som är hans årstid. Många bolltapp och snedträffar. Och trots allt ett par bra saker.

Amatkarijo 5 – Oerhört snabb och gör sig mer spelbar än de flesta. En perfekt målgivande passning och ett läckert mål, som naturligtvis lite hjälptes av en svagare målvaktsinsats, men rätt att satsa.

Ali 3 – Ständigt nästan svårast att sätta betyg på. Flera läckra insatser, men också en del brister. Och jag tycker det ser ut som han har alltför lätt att klaga på medspelarna. Om det är så, så måste det tas tag i.

Edqvist 3 – Fart finns det definitivt.

Kirby 2 – Nja.

Ghanoum 4 – Jag har svårt att förstå att han får spela så lite, då jag tycker att han tar för sig på ett positivt sätt och oftast är snabb in på motståndarna. Men brist på matchtid märks ibland.

Nu gäller det att glömma den första halvleken och ta med sig det positiva från andra halvleken och Umematchen ner till Falkenberg. Det ska definitivt kunna bli poäng i den matchen också. Kanske det skulle kunna leda till en bra publiksiffra när topplaget Västerås kommer på besök.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Ante skrev | 25 Sep 2025 - 22:29
Återigen i mitt tycke en klockren analys av Lagerbäck ! Nyanserna i betygsättning känns så balanserade. Ett OT problem dock...att det skall vara så trögt att komma in på fottbollz.se ...måste gå att göra något åt det ? Skulle definitivt skapa mer trafik.
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  kvalet till div 3 fortsätter lördag - här är läget just nu  
  av Haldo Jonsson | Idag - 21:11  
 

Offerdals IF har två matcher kvar att spela

 
  Läs mer...  
 


 
  Graham Potter förbundskapten i svenska landslaget - ingen utopi  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:08  
 

Graham Potter. Bilden är från ÖP- hallen och från Potters första träning med ÖFK. Foto: Haldo Jonsson
Mycket har hänt med både ÖFK och Potter sedan den tiden. Det senaste om Potter är, att han har visat intresse att bli ny förbundskapten för svenska landslaget. I en intervju med Fotbollskanalen säger Potter: - Det vore fantastiskt. Detta var något överraskande, men tänker man tillbaka på vilken positiv vistelse fotbollsmässigt och privat han hade i Östersund och Sverige så är det förståeligt.

 
  Läs mer...  
 


 
  kvalet till div 1  
  av classe olofsson | 13 Okt 2025 - 12:07  
 

Kamraterna börjar med borta match......Lördag 25/10 kl 16....Rågsveds if - IFK Östersund, ett lag till ska kvala från norra svealand.avgörs kommande helg

 
 


 
  kamraterna lirar sista seriematchen på hofvallen  
  av classe olofsson | 13 Okt 2025 - 11:54  
 

Lördag 18/10 kl 15 Hofvallen.....IFK Östersund - Umeå FC Akademi . Välkommen

 
     
 
Nyhetsarkiv
30 Sep 2025 - 14:38 bortamatch mot sollentuna
30 Sep 2025 - 14:32 tuff match väntar för kamraterna mot serieledaren
30 Sep 2025 - 09:46 Oavgjort i Järpen ⚽⚽⚽
29 Sep 2025 - 18:52 .Låga poäng för ÖFK:s spelare i matchen mot Falkenbergs FF
29 Sep 2025 - 11:37 Resultat tips div 2 norrland uppflyttning
29 Sep 2025 - 11:28 Resultat och Tips div 3 mellersta Norrland
29 Sep 2025 - 10:25 Bilder från Fränsta - Ope 3-5
29 Sep 2025 - 10:06 Resultat spelomgång 21 div.4 Jämtland 2025
29 Sep 2025 - 09:24 Falkenberg - ÖFK 4-0 (2-0)
28 Sep 2025 - 20:15 Matchens överraskning
28 Sep 2025 - 17:00 Ja, vad säger vi?
28 Sep 2025 - 16:00 förlust för ifk 2
28 Sep 2025 - 14:35 fantastisk match av kamraterna
28 Sep 2025 - 14:04 Startelvan i eftermiddag
27 Sep 2025 - 21:14 Referat: Tandsbyns FK - Frösö IF BK
27 Sep 2025 - 21:02 Söderåsens IP fick oväntat 'lycko'besök i dag.⚽⚽
27 Sep 2025 - 18:49 stabilt ifk, 2 ggr fanny sterner
27 Sep 2025 - 14:11 Falkenberg har svårt mot ÖFK .- bara en vinst på tio matcher
27 Sep 2025 - 13:32 Snabba beslut i Premier League - Graham Potter sparkas
27 Sep 2025 - 09:41 Följ Falkenbergs FF - ÖFK via Fotbollz.se
 
 
 
6
kommentarer
Tränarbyte i ÖFK - Vi tror på det här'
av Haldo Jonsson | 10 Okt 2025 - 15:09
Jabir gör 1-1 i matchen mot Ut
5
kommentarer
Graham Potter förbundskapten i svenska landslaget
av Haldo Jonsson | Idag - 11:08
Graham Potter. Bilden är fr&ar
3
kommentarer
Resultat dagens kvalspel
av Haldo Jonsson | 11 Okt 2025 - 20:44
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook