Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

SANDVIKENS IF - ÖSTERSUNDS FK 4-0 (1-0)
av Haldo Jonsson
Publicerad 9 Feb 2025 - 16:27 Uppdaterad 9 Feb 2025 - 22:43

I dagens match får vi se andra ansikten på plan än vi såg mot Degerfors. Det gör matchen inte ointressantare. Det blir kul att se de nyförvärv som vilade i går. Livani går metodiskt till väga. Med tanke på att han tränat ÖFK i bara en månad så har hans tankegångar om hur han vill spela, slagit igenom mer än man kan förvänta sig.

Nu börjar matchen

De var många okända spelare i ÖFK på plan idag. Det berodde på att det fanns sammanlagt fem provspelare och en akademispelare i startelvan.

Det var svårt att identifiera och känna igen alla.


Målvakten Lundhall vaktade för första gången stolparna i ÖFK.

Fyra spelare saknades i truppen, som normalt brukar finnas med. Det var mittbacken Sunday, mittfältarna Sporrong och Norrby och forwarden Kirby. De tre sistnämnda var visst skadade.

Det blev en ganska trevlig, jämn och öppen halvlek med en hel del målchanser för båda lagen. Spelmässigt var det ganska lika, möjligen med lite övervikt för Sandviken. Matchen stod hela tiden och vägde. Ingen kunde ta greppet.


Matchen började med en bra chans för Sandviken, då ÖFK inte hann med riktigt.


Vi kunde sedan notera två riktig bra chanser för ÖFK som kunde ha resulterat. En var när snabbe Emmanuel Ikechukwu var inblandad med skott efter en fin genomlöpning, men målvakten gick ut och täckte bollen.

Sandviken hade stundtals problem med Perry, som man inte fick grepp om. Han utmärkte sig och var pigg och aktiv både i försvar och anfall.

Efter 13 minuters jämnt spel blev det dags för 1-0 för Sandviken. Efter en erövring av bollen fick Thellsson raka spåret mot mål och han gjorde inget misstag.


Det fanns målchanser för ÖFK. En var när Yossief var nära att lyckas, efter att han gjort en fin löpning, men målvakten avvärjde i sista stund.

Vi noterade vidare att i 32:a minuten sköt provspelaren Mainer ett bra skott efter hörna som var nära att gå i mål.


I slutet av halvleken blev det svettiga minuter för Lundhall, men han avvärjde målet med ett par bra räddningar.



Det var bra spel från både Sandviken och ÖFK under större delen av halvleken. Man utbytte målchanser, men något mer mål blev det inte.



I andra halvlek kom fem akademispelare in och en fanns tidigare på plan. För de flesta av dem var det första gången de fick prova på seniorspel. Man märkte att många var tända och ivriga för att göra sitt bästa.

Liksom i första halvlek så började andra halvlek med att par bra chanser för Sandviken. Det dröjde bara ett par minuter till så var det klart för 2-0. Det var slarv i ÖFK:s försvar som blev helt överspelat när Sandviken kom fram i anfallsläge.



Det blev en halvlek som helt skiljde sig helt från den första. I den förstavar ÖFK riktigt bra, men i andra, blev inte halvleken gammal förrän Sandviken tog över.


ÖFK hade svårt att freda sig för Sandvikens mera resoluta och rakare spel.

Kanske inte heller att förvånas över, eftersom det blev för många spelare tillsammans som tidigare inte spelat ihop. Fortfarande var även provspelarna på plan. Det var dock svårt att se, om någon utmärkte sig genom att ÖFK:s spel i emellanåt inte flöt så bra. Det blev hackigt.

ÖFK fick svårt att komma upp i några längre anfall och det tog lång tid till att vi kunde anteckna det första riktiga anfallen.


Det blev två mål till för Sandviken.

I 69:e minuten på en frispark intill stolpen och 3-0

I slutet av matchen 4-0 genom släpphänt ingripande av Lundhall.

Tyvärr råkade Mainer, som det såg ut som, för en svår skada i alldeles slutet av matchen, och fick bäras av plan. Trist för en provspelare som vill försöka ta en plats i ÖFK.

Bästa målchansen i andra halvlek hade ÖFK genom akademispelaren Lidenmark med ett snabbt och bra skott, men målvakten gjorde en utmärkt räddning.

Emmanuel Ikechukwu var en av provspelarna som var snabb och vllle mycket.


Bäst i Sandviken var Liam Vabö med ett frisparksmål och två ass.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Är vi nöjda med årets säsong? - bokslut på lördag mot Sandvikens IF  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:50  
 

Sporrong avstängd mot Sandviken. Foto Thord-Eric Nilsson

ÖFK finns i mångas hjärtan.

Vi ser att ÖFK håller på att arbeta sig igenom de svåraste ekonomiska åren, och är på väg upp ut svackan mot ljusare tider mycket tack vare ordföranden elitbolaget styrelse Daniel Molander.

När ÖFK:s ekonomi är i balans och har överskott då kan vi våga titta längre upp i tabellen.

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ Sandvikens IF - ÖFK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 01:51  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Viktig match mot Sandviken trots att ÖFK är klara för Superettan nästa år  
  av Haldo Jonsson | 6 Nov 2025 - 21:49  
 

Glada målskyttar - Simon Marklund och Allbin Sporrong efter fjolårets oavgjorda match mot Sandviken på Jämtkraft Arena. Foto Thord-Eric Nilsson

Nye tränaren Tor-Arne Fredheim har har gjort att ÖFK har stigit i formtabellen upp från botten till mittskiktet. ÖFK är nu i god form och kommer att kriga om poängen till det bittra slutet.

 
  Läs mer...  
 


 
  Christian Enemark uttagen till veckans lag  
  av Haldo Jonsson | 6 Nov 2025 - 21:48  
 

Christian Enemark. Foto. Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
21 Maj 2025 - 21:50 Tung förlust för ÖFK
21 Maj 2025 - 21:09 Matchens överraskning
21 Maj 2025 - 20:51 Stark laginsats
21 Maj 2025 - 18:22 Startelvan i kväll
21 Maj 2025 - 15:48 Stort missnöje med tränaren i Västerås SK - avgångskrav
21 Maj 2025 - 15:37 Tätt med matcher nu
21 Maj 2025 - 15:26 Matcher onsdag/torsdag
21 Maj 2025 - 13:18 Älgarna besöker Norrmontage Arena
21 Maj 2025 - 10:44 Derbydags Frösö IF-Ope IF torsdag 19:45
21 Maj 2025 - 08:46 returmöte och chans till revansch
20 Maj 2025 - 21:52 Inför matchen: Västerås SK - ÖFK
20 Maj 2025 - 11:35 Fortsätter ÖFK:s fina bortatrend mot Västerås SK?
19 Maj 2025 - 22:25 Följ Västerås SK - ÖFK via fotbollz.se
19 Maj 2025 - 16:19 ÖFK förlänger med mittfältaren Michael Oluwayemi över 2007i.
19 Maj 2025 - 13:48 svenska cupen omg 1-3 damer
19 Maj 2025 - 10:12 Mittfältaren Gustav Odenlind borta hela säsongen
19 Maj 2025 - 07:31 Referat: Tandsbyns FK - Cosmos FK 2-2 (1-2)
18 Maj 2025 - 21:54 Frösö IF-Friska Viljor Akademi 3-2
18 Maj 2025 - 21:54 Vinst bara för Frösön av länslagen i trean
18 Maj 2025 - 21:53 Spelomgång 4 div.4 Jämtland-Härjedalen 2025
 
 
 
12
kommentarer
Bråda tider stundar för ÖFK och sportchefen Stefan
av Haldo Jonsson | 4 Nov 2025 - 16:11
Stefan Lundin. Foto Haldo Jonsson
3
kommentarer
Summering av -25 samt framåtblick mot -26
av Martin Nylander | 6 Nov 2025 - 10:29
Säsongen sista match borta mot
1
kommentar
Ytterhogdal åker ur div 2 norra Svealand
av Haldo Jonsson | 6 Nov 2025 - 16:45
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook