Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

PALMERNAS STAD - TRELLEBORG
av Lars Larsson
Publicerad 12 Maj 2023 - 14:05 Uppdaterad 12 Maj 2023 - 19:55

Måndag den 15/5 har ÖFK sin nästa match i årets Superetta. Nämligen den sjunde. Matchen är på bortaplan mot Trelleborg FF. Ett Trelleborg FF som haft det tungt i säsongsöppningen och inför matchen mot ÖFK till och med sparkat sin tränare. Laget förväntades ju inför seriestart tillhöra topplagen, men befinner sig nu, som synes, i ett lite panikartat läge, som det verkar. Först dock något helt annat.

Trelleborg som stad är faktiskt känd för något som bara förekommer i Trelleborg och ingen annanstans i Sverige. Notera dessutom att det inte är Ystad utan just Trelleborg som är Sveriges sydligaste stad. På sommaren är detta tydligt eftersom stadens västra infart är kantad av riktiga palmer. Då infinner sig definitivt en kontinental känsla när man kör in i Trelleborg. Det har jag själv erfarit.

I Jämtland är det kosläpp på våren. I Trelleborg är det palmsläpp. 2023 års palmsläpp är det 46:e i ordningen. Palmsläppet sker lördagen 27:e maj. Tyvärr missar därför ÖFK-spelare och ledare att få uppleva den kontinentala känsla som palmerna för med sig.

Så här skriver Visit Trelleborg om palmsläppet:
” När vi firar att stadens palmer har släppts ut från sina växthus, då invigs också sommaren. För, den är alltid först i Trelleborg! Palmsläppet 2023 bjuder på morgondopp, Trellebelle Ukulele Orchestra, barnens favorit Pidde P, palmsläppserbjudanden och en korgfestival.”

Palmernas och Sveriges sydligaste stad mot det nordligaste Superettan laget. Ett Trelleborg FF i botten av tabellen mot ett ÖFK i toppen. Ett Trelleborg som vunnit en match, men förlorat samtliga övriga matcher mot ett obesegrat ÖFK. Hur kommer det att sluta?

Idag (fredag 12/5) besökte jag Hissmovallen för att få en inblick i hur jag skulle uppleva spelarna under träning på naturgräs. ÖFK tränade i Krokom och på Hissmovallen. Planen var i gott skick. Visserligen några skönhetsfläckar här och där, men inte så konstigt när det var två decimeter snö på plan, bara för två veckor sedan. Detta enligt planansvarige Michael Olofsson, som måste ha gjort ett fantastiskt arbete, med tanke på de förutsättningarna.

Jag var dock tvungen att avvika 45 minuter in i träningen, men det jag såg dittills var mycket lovande. Spelarna syntes ha väldigt roligt, vilket jag anser är oerhört viktigt för lagmoralen. Dessutom var det hög energi och riktig kamp i spelsituationerna. Vi kan nog hoppas på något riktigt trevligt i kommande matcher.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Rapport från träningen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:51  
 

Arkivbild. Fredheim styr och ställer på träningarna och han är bestämd. Man får intrycket att han vet vad han vill.

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Trelleborgs FF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:53  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Vem som får kvala kan mycket troligt avgöras på lördag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:50  
 

Utsikten måste vinna mot Örebro borta om ÖFK besegrar Trelleborg på lördag. Det blir inte enkelt eftersom Örebro befinner sig i bra form för närvarade. Utsiktens självförtroende kan heller inte vara det bästa, när man betänker att Utsikten förlorat sju matcher i följd på bortaplan i de senaste matcherna.

 
  Läs mer...  
 


 
  Trelleborgs FF har inte tagit någon poäng borta sedan den 21 juli  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:13  
 

Jakob Hedenquist gör 1-0 och blir matchvinnare mot Trelleborg i fjolårets match på Jämtkraft Arena. Foto: Thord Eric Nilsson

Trelleborg kommer på besök till Jämtkraft Arena på lördag.

ÖFK kämpar för att undvika kval och Trelleborg för att undvika nedflyttning.

Det kommer att bli en match som det slår gnistor om. Det känns skönt att ÖFK har hemmaplan. Det är alltid en fördel.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
3 Apr 2025 - 22:18 Följ ÖFK - Landskrona BoIS via fotbollz.se
2 Apr 2025 - 18:11 Referat: IFK Östersund 2 - Ope IF
2 Apr 2025 - 18:03 Ständiga uppgifter att Allsvenska klubbar scoutar Philip Bon
2 Apr 2025 - 09:05 ÖFK:s spelare poängsatta -två spelare utmärkte sig
1 Apr 2025 - 16:51 Kiarash Livani har satt igång debatten om fotbol i Östersund
1 Apr 2025 - 15:33 mållöst i premiären
1 Apr 2025 - 15:27 genrep för kamraterna
1 Apr 2025 - 10:15 Det är skillnad på försvar och försvar
1 Apr 2025 - 09:56 Juniorfotboll i ÖFK
31 Mar 2025 - 16:45 Att ÖFK vinner en seriepremiär är nästan unikt
31 Mar 2025 - 10:39 Nye Adrian Edqvist stiger fram - blev Trissvinnare mot Trell
30 Mar 2025 - 21:53 Livani hade en plan B - den gav tre poäng
30 Mar 2025 - 18:22 förlust för ifk, en trän match kvar innan premiären
30 Mar 2025 - 17:53 ÖFK nollade Trelleborg i skön bortaseger i premiären
30 Mar 2025 - 17:36 Matchens prestation
30 Mar 2025 - 17:33 Matchens överraskning
30 Mar 2025 - 17:24 Tack för den avslutningen!
30 Mar 2025 - 14:04 Startelvan
30 Mar 2025 - 13:23 Lite funderingar
29 Mar 2025 - 19:13 Inför matchen: Trelleborg FF - ÖFK
 
 
 
4
kommentarer
Kvalspel till Div.4 J/H
av Haldo Jonsson | 26 Okt 2025 - 18:03
Norra  - Lits IF kvar i div 4
2
kommentarer
Ope gick inte vidare i kvalet till div 1 damer - R
av Ope IF | 26 Okt 2025 - 18:03
1
kommentar
ÖFK är ett lag nu
av Per Lagerbäck | 26 Okt 2025 - 17:08
Återigen en match där la
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook