Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

TILL PORTUGAL MED ETT LEENDE PÅ LÄPPARNA
av Agne Svärd
Publicerad 1 Feb 2020 - 07:05 

3–1 mot Gif Sundsvall och så 4–0 på fredagseftermiddagen mot Brommapojkarna. Jag tror att det är ett ÖFK-gäng som i dag, lördag, åker till Portugal med ett leende på läpparna! 7–1 på två träningsmatcher, låt vara att motståndet inte har varit det skarpaste (Giffarna är inte längre ett allsvenskt lag och BP spelar nu i division 1), men spelglädje, segrar och vackra mål gör livet så mycket lättare att leva, det har jag i alla fall lärt mig av ett liv i idrottens tjänst.
Inte minst när man åker på läger och ska skava på varandra under så många dagar.
Fågel eller fisk? Det är naturligtvis den fråga vi alla ställer om ÖFK årgång 2020. Det mesta från ”storhetstiden” har nu växlats ut, materialet har blivit ännu yngre men är onekligen väldigt spännande även om bristen på rutin (den ska verkligen inte underskattas...) kan komma att kosta en del motstångar när det blir allvar på riktigt.
Men i Sundsvall (bortsett från den första kvarten) och på Grimsta IP i Bromma har det sett ... fartigt och lekfullt ut. Så långt sträcker jag mig, det finns ingen anledning att dra för stora växlar av det vi har sett. Träningsmatcher är trots allt träningsmatcher, inte minst när vi fortfarande är kvar i januari.
Det ska inte ni heller göra. Nöj er med att konstatera att årets ÖFK-trupp innehåller många som är skickliga på att hantera en fotboll! Och göra vackra mål. Vilka rökare vi har bjudits på i de här två matcherna.
Mot BP öppnade Nebiyoy Perry med att trycka upp bollen i målvaktens vänstra kryss. Strax senare satte Jordan Attah Kadiri upp den till höger om BP-målvakten (det var två väldigt snarliga mål, både i förspel och avslut) och i andra halvlek visade Charlie Colkett stor beslutsamhet när han drog in en riktig sorkdödare med sin vänster på en målvaktsretur.
Den insatsen gillade jag, det var ingen som helst tveksamhet när möjligheten dök upp vid strafflinjen. (Desssutom hann Colkett servera Thomas Isherwood en hörna som nickades i mål, 3–0) Jag hoppas att Colkett fortsätter att utvecklas i den takt som kunde skönjas under hösten efter en första tid i ÖFK som lämnade ett antal frågetecken bakom sig.
Colkett kan mycket väl vara den kreatör som ÖFK behöver för att låsa upp motståndarnas försvarslås, han har verktygen!
Ian Burchnall och hans stab har så här långt luftat i stort sett hela spelartruppen, dessutom har några provspelare fått chansen att visa upp sig. Matchningen har varit klok, belastningen har blivit rimlig, och de som fortfarande kämpar med sviterna av gamla skador (Keita, Mukiibi, Kroon) har kunnat träna på utan att behöva riskera nya motgångar.
Det betyder att ÖFK kommer till sitt träningsläger i Portugal med helt andra förutsättningar jämfört med hur det såg ut för ett år sedan; vid första lägret på Cypern hade många av de nya spelarna inte kommit på plats, andra drogs med skador eller var på landslagets januariturné och inte heller vid Spanienlägret hade man full styrka.
Jjag är helt övertygad om att Ian Burchnall känner ett helt annat lugn inför det här lägret och tävlingsspelet som inleds om bara några veckor (23 februari, Eskilsminne borta i Svenska cupen) i jämförelse med ett år tillbaka i tiden. Då var det jävligt rörigt i truppen!
Till sist; det kanske inte är nödvändigt men jag kan ändå inte låta bli: Vilken start på säsongen Nebiyou Perry har fått. 20-åringen, som blixtrade till i sin debut i somras mot AFC Eskilstuna men sedan inte visade så mycket mer, har fullständigt dominerat sin vänstersida mot såväl Giffarna som BP. Jag nöjer mig så men gissar att jag får anledning att återkomma i ämnet...
 
 
1 Kommentar:
Gäst: Flatte skrev | 2 Feb 2020 - 19:19
Bra där Agne, nu får vi hoppas att vi snackar öfk och inget skit här på sidan

Längtar till premiären i allsvenska , 15/2 ska det bli roligt att se öfk vs levanger på jämtkraft.
Forza öfk.
17
 
Sök på fotbollz.se
   
  Referat: Brunflo FK - Tandsbyns FK 0-1 (0-1)  
  av Thomas Dahlberg | Idag - 11:23  
 

I en ganska kall och blöt drabbning lyckades bortalaget bryta Brunflos vinstsvit och ta med sig alla 3 poängen.

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 2 - IFK Östersund ångar på  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:29  
   
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland - Seriefinal för Dvärsätt  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:11  
   
  Läs mer...  
 


 
  Gais lånar ut Mohammed Bawa till ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:46  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
Igår - 20:52 Varberg - ett lag som som i år aldrig förlorat.
Igår - 14:25 Hallens SK 2025
Igår - 13:56 Om ni ska sälja -sälj till Djurgården
Igår - 10:47 Finbesök på jobbet
Igår - 08:54 kamraterna vs täfteå ik
Igår - 06:37 möter tabell trean på Klassiska Jernvallen
7 Maj 2025 - 22:06 Två spelare från ÖFK uttagna i veckans lag i superettan i se
7 Maj 2025 - 14:12 Sami Talsi tränar med ÖFK - ett bra beslut
7 Maj 2025 - 10:57 Om Aly Keita har fått ny klubb
7 Maj 2025 - 10:43 Spelomgång 3 div.4 Jämtland-Härjedalen 2025
7 Maj 2025 - 10:40 Referat: Ope IF - Heffnersklubban BK 2
7 Maj 2025 - 10:32 Ahmed Bonnah - Trissvinnare för andra gången i följd
6 Maj 2025 - 16:55 Simon Marklund man of the match mot Brage
6 Maj 2025 - 16:28 Stark bortaseger mot Brage efter bra spel i andra halvlek
6 Maj 2025 - 13:28 IFK Östersund 2 - 2025
5 Maj 2025 - 21:30 Matchens prestation
5 Maj 2025 - 21:27 Matchens överraskning
5 Maj 2025 - 20:59 Tre poäng trots trög start
5 Maj 2025 - 20:26 ÄLVROS 2025
5 Maj 2025 - 18:42 Alsens IF - Cosmos FK 0-4 (0-3)
 
 
 
4
kommentarer
Om ni ska sälja -sälj till Djurgården
av Haldo Jonsson | Igår - 13:56
Philip Bonde Foto: Haldo Jonsson
3
kommentarer
Spelomgång 3 div.4 Jämtland-Härjedalen 2025
av Lasse Granbacka | 7 Maj 2025 - 10:43
Nykomlingarna Norra Lit och Å
3
kommentarer
Brage - ÖFK 0-2 (0-1)
av Johan Dillner | 5 Maj 2025 - 19:54
Brage - ÖFK 0-2 (0-1) ÖF
2
kommentarer
Om Aly Keita har fått ny klubb
av Haldo Jonsson | 7 Maj 2025 - 10:57
2
kommentarer
Simon Marklund man of the match mot Brage
av Haldo Jonsson | 6 Maj 2025 - 16:55
Simon Marklund. Foto Micke Olofsson
 Skrivet den Lör 17 Aug 22:08
 Skrivet den Lör 5 Apr 22:55
 Skrivet den Tis 18 Mar 22:44
fotbollz.se på Facebook