Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

SANDVIKENS IF - ÖSTERSUNDS FK 4-0 (1-0)
av Haldo Jonsson
Publicerad Igår - 16:27 Uppdaterad igår 22:43

I dagens match får vi se andra ansikten på plan än vi såg mot Degerfors. Det gör matchen inte ointressantare. Det blir kul att se de nyförvärv som vilade i går. Livani går metodiskt till väga. Med tanke på att han tränat ÖFK i bara en månad så har hans tankegångar om hur han vill spela, slagit igenom mer än man kan förvänta sig.

Nu börjar matchen

De var många okända spelare i ÖFK på plan idag. Det berodde på att det fanns sammanlagt fem provspelare och en akademispelare i startelvan.

Det var svårt att identifiera och känna igen alla.


Målvakten Lundhall vaktade för första gången stolparna i ÖFK.

Fyra spelare saknades i truppen, som normalt brukar finnas med. Det var mittbacken Sunday, mittfältarna Sporrong och Norrby och forwarden Kirby. De tre sistnämnda var visst skadade.

Det blev en ganska trevlig, jämn och öppen halvlek med en hel del målchanser för båda lagen. Spelmässigt var det ganska lika, möjligen med lite övervikt för Sandviken. Matchen stod hela tiden och vägde. Ingen kunde ta greppet.


Matchen började med en bra chans för Sandviken, då ÖFK inte hann med riktigt.


Vi kunde sedan notera två riktig bra chanser för ÖFK som kunde ha resulterat. En var när snabbe Emmanuel Ikechukwu var inblandad med skott efter en fin genomlöpning, men målvakten gick ut och täckte bollen.

Sandviken hade stundtals problem med Perry, som man inte fick grepp om. Han utmärkte sig och var pigg och aktiv både i försvar och anfall.

Efter 13 minuters jämnt spel blev det dags för 1-0 för Sandviken. Efter en erövring av bollen fick Thellsson raka spåret mot mål och han gjorde inget misstag.


Det fanns målchanser för ÖFK. En var när Yossief var nära att lyckas, efter att han gjort en fin löpning, men målvakten avvärjde i sista stund.

Vi noterade vidare att i 32:a minuten sköt provspelaren Mainer ett bra skott efter hörna som var nära att gå i mål.


I slutet av halvleken blev det svettiga minuter för Lundhall, men han avvärjde målet med ett par bra räddningar.



Det var bra spel från både Sandviken och ÖFK under större delen av halvleken. Man utbytte målchanser, men något mer mål blev det inte.



I andra halvlek kom fem akademispelare in och en fanns tidigare på plan. För de flesta av dem var det första gången de fick prova på seniorspel. Man märkte att många var tända och ivriga för att göra sitt bästa.

Liksom i första halvlek så började andra halvlek med att par bra chanser för Sandviken. Det dröjde bara ett par minuter till så var det klart för 2-0. Det var slarv i ÖFK:s försvar som blev helt överspelat när Sandviken kom fram i anfallsläge.



Det blev en halvlek som helt skiljde sig helt från den första. I den förstavar ÖFK riktigt bra, men i andra, blev inte halvleken gammal förrän Sandviken tog över.


ÖFK hade svårt att freda sig för Sandvikens mera resoluta och rakare spel.

Kanske inte heller att förvånas över, eftersom det blev för många spelare tillsammans som tidigare inte spelat ihop. Fortfarande var även provspelarna på plan. Det var dock svårt att se, om någon utmärkte sig genom att ÖFK:s spel i emellanåt inte flöt så bra. Det blev hackigt.

ÖFK fick svårt att komma upp i några längre anfall och det tog lång tid till att vi kunde anteckna det första riktiga anfallen.


Det blev två mål till för Sandviken.

I 69:e minuten på en frispark intill stolpen och 3-0

I slutet av matchen 4-0 genom släpphänt ingripande av Lundhall.

Tyvärr råkade Mainer, som det såg ut som, för en svår skada i alldeles slutet av matchen, och fick bäras av plan. Trist för en provspelare som vill försöka ta en plats i ÖFK.

Bästa målchansen i andra halvlek hade ÖFK genom akademispelaren Lidenmark med ett snabbt och bra skott, men målvakten gjorde en utmärkt räddning.

Emmanuel Ikechukwu var en av provspelarna som var snabb och vllle mycket.


Bäst i Sandviken var Liam Vabö med ett frisparksmål och två ass.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Om före detta ÖFK- forwarden Sebastian Karlsson Grach  
  av Haldo Jonsson | Idag - 13:41  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i dag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 12:40  
 

Christopher Lundhall, Adrian Edqvist, Filip Svedin, Ekow Mills, Theodor Johansson, Sigmund Mainer, Alexander Robert, Eseg Yossief, Jamie Hopcutt, Nebiyou Perry, Emmanuel Ikechukwu

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat träningsmatch  
  av Haldo Jonsson | 8 Feb 2025 - 21:06  
   
  Läs mer...  
 


 
  Sagt efter matchen Degerfors-ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 8 Feb 2025 - 21:02  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
8 Feb 2025 - 16:57 ÖFK stod upp bra mot allsvenskarna
8 Feb 2025 - 16:54 Matchens prestation
8 Feb 2025 - 16:37 förlust för Ifk mot superettan laget
8 Feb 2025 - 12:04 Startelvan i dag
7 Feb 2025 - 16:10 Det råder optimism i ÖFK - Rapport från träningen
5 Feb 2025 - 20:37 Lagbygget inte klart - men flera har redan imponerat
5 Feb 2025 - 18:13 Träningsmatch mot superettan lag
4 Feb 2025 - 11:23 Åtta länsderbyn i årets div 3 mellersta Norrland
4 Feb 2025 - 09:59 Kortare resor för IFK Östersund i div 2 - inga derbyn mot Yt
3 Feb 2025 - 22:46 Det vart en bra start med ÖFK på besök
2 Feb 2025 - 22:17 Helgens resultat träningsmatcher Superettan
1 Feb 2025 - 19:50 Det fanns en hel del att glädjas åt trots förlust
1 Feb 2025 - 15:38 Kamrat seger i första träningsmatchen
1 Feb 2025 - 15:07 Startelvan
31 Jan 2025 - 17:13 Umeå FC kommer att bjuda ÖFK hårt motstånd - har två suverän
31 Jan 2025 - 07:18 Första träningsmatchen
30 Jan 2025 - 22:08 En match med stora förväntningar
30 Jan 2025 - 11:13 Nye tränaren Kiarash Livani uttalar sig
29 Jan 2025 - 15:18 Vinterns alla övergångar i Superettan
29 Jan 2025 - 15:11 Ken Sema blir cypriot?
 
 
 
4
kommentarer
Startelvan i dag
av Haldo Jonsson | Igår - 12:40
Christopher Lundhall, Adrian Edqvis
4
kommentarer
Startelvan i dag
av | 8 Feb 2025 - 12:04
Adam Ingi Benediktsson, Yannick Adj
2
kommentarer
Resultat träningsmatch
av Haldo Jonsson | 8 Feb 2025 - 21:06
2
kommentarer
Lagbygget inte klart - men flera har redan imponer
av Haldo Jonsson | 5 Feb 2025 - 20:37
Theodor Johansson. Det senaste nyf&
 Skrivet den Lör 17 Aug 22:08
 Skrivet den Mån 25 Nov 05:06
 Skrivet den Tis 19 Nov 09:40
fotbollz.se på Facebook