Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

REFERAT: ÅS IF - TANDSBYNS FK 1-3 (0-0)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 23 Sep 2023 - 21:34 

I finvädret blev det bortalaget Tandsbyn som tog 3 viktiga poäng i bottenstriden.

Målskyttar:
(Ås IF) Gustav Forsberg
(Tandsbyns FK) Måns Sjöstrand (2), Markus Mikaelsson

En match som jag sett fram emot lite extra, efter 8 säsonger i Ås är det första gången jag står på andra sidan på hovängens gräs. En gräsmatta som såg fin ut, men som var ganska blöt, tung och svårspelad. Vädret var däremot helt fantastiskt för att vara i slutet på September och en relativt stor skara hade kommit för att se en vädigt viktig match, inte då bara för mig personligen, utan för båda lagen. Ett Ås som vaknat till på slutet och tagit sig upp på kvalplats och ett Tandsbyn som försöker undvika kvalspelet.

Det blev en ganska märklig uppladdning för oss i Tandsbyn, matchstället hade liksom inte följt med oss till Ås utan låg kvar i Brunflo när alla hade kommit till samlingen. Så två spelare fick vända om och ta sig till Brunflo tur och retur, något som skulle visa sig ta lite extra tid just idag eftersom trafiken på E14 gick oerhört långsamt på grund av nåt event på ope flygfält.

Femton minuter efter utsatt tid kunde i alla fall matchen sätta igång och vi började riktigt bra, första 10 minuterna håller vi i boll och gör det bra. Men efter det är det Ås som tar över matchen mer. Ås är duktiga på att hålla i bollen och att spela upp den på offensiv planhalva under kontroll, väl där har deras anfallare dock svårt att komma till något direkt farligt läge. Farligaste chansen är nog ett avslut som tar på en av våra spelare, går högt upp i luften och där jag släpper en farlig, och onödig, retur som jag sen kan slänga mig över och fånga in.

Halvleken slutar 0-0 och vi pratar i halvlek om att rycka upp oss lite, fortsätta sätta press och höja tempot en aning.

Det är nåt vi också lyckas med i andra halvlek, även om vi börjar lite nedtryckta och Ås får hålla sig utanför vårt straffområde så lyckas vi lyfta laget och på ett inspel på kanten kommer Markus först och kan peta in 1-1. Bara några minuter senare är det lite slarv mellan back och målvakt som Måns är påpassligt med på, fångar upp bollen och kan enkelt runda Ås målvakt och rulla in 2-0.

Nu hade vi vittring och fortsätter spela fint. Tyvärr skulle jag ge Ås möjligheten att komma in i matchen. Jag vill inte ta nåt ifrån Gustav, det är en fint skruvad hörna han producerar. Men det är min boll att fånga, nu gör jag inte det. Misstajmar den och min hoppförmåga vilket gör att den bara touchar mina fingertoppar innan den går in mål. 2-1.

Vi blir inte nedslagna för det utan fortsätter att spela på vårt spel. Ås lyfter upp mer och mer spel och spelare i lite desperation. De har också ett fint läge att sätta kvitteringen, men där är jag med och bra ute kan jag avvärja till ännu en hörna, som blir resultatlös. Istället är det vi som sätter nästa mål. Måns får bollen i straffområdet och är iskall när han letar efter ett bättre läge, tar sig runt en Ås-försvarare och placerar enkelt in 3-1.

Sista 15 minuterna ligger vi rätt i position, även om det är Ås som trycker på känns det kontrollerat. En märklig situation i straffområdet, en misslyckad cykelspark gör att bollen dimper ner hos en Ås-spelare i straffområdet. Jag hinner ta några steg ut och är snabbt nere och tar bollen på avslutet. Förmodligen Ås bästa chans under hela matchen (förutom målet då).

När domaren blåser av är det ett lättat Tandsbyn som kan fira vinsten. Tre poäng är precis vad vi behöver för att fortsatt hålla näsan ovanför vattenytan. Nu har vi vittring på Järpen framför oss i tabellen, men samtidigt smyger Stugun (och kvalplatsen) strax bakom. Stugun har de två lagen i botten kvar att möta och vi tar oss an Offerdal nästa helg. På papperet har Stugun en lättare avslutning, men har 3p upp och sämre målskillnad. Det blir spännande hela vägen in i kaklet kring vilka som måste kvala.
 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Djurgården kallar tillbaka Kalipha Jawla med omedelbar verkan  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:18  
 

ÖFK bekräftar lånet av Mohamed Bawa från GAIS

 
  Läs mer...  
 


 
  Referat: Brunflo FK - Tandsbyns FK 0-1 (0-1)  
  av Thomas Dahlberg | Idag - 11:23  
 

I en ganska kall och blöt drabbning lyckades bortalaget bryta Brunflos vinstsvit och ta med sig alla 3 poängen.

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 2 - IFK Östersund ångar på  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:29  
   
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland - Seriefinal för Dvärsätt  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:11  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
5 Maj 2025 - 18:42 Alsens IF - Cosmos FK 0-4 (0-3)
5 Maj 2025 - 18:07 Startelvan i eftermiddag
5 Maj 2025 - 16:26 Brages tränare William Bergendahl inför matchen mot ÖFK
5 Maj 2025 - 11:31 Sveg div 5
5 Maj 2025 - 09:33 Läget hos Div 5- klubbar
4 Maj 2025 - 20:45 Ope if -heffnersklubban2 5-1 (2-0) bilder från matchen
4 Maj 2025 - 19:41 Referat: Ope IF - Heffnersklubban BK 2
4 Maj 2025 - 19:40 Trögt för Alsen - Spelomgång 2 div.4 Jämtland 2025
4 Maj 2025 - 10:45 Rapport från träningen
4 Maj 2025 - 10:23 Följ IK Brage - ÖFK via fotbollz.se
3 Maj 2025 - 22:16 Ytterhogdal IK går en tuff säsong till mötes 🏐ӿ
3 Maj 2025 - 19:01 Förre ordföranden Rolf Lohse ställer upp för ÖFK och vill hj
3 Maj 2025 - 17:56 uddamåls vinst
2 Maj 2025 - 23:29 Brunflo - Alsen 4-0 (1-0)
2 Maj 2025 - 21:53 Frösö IF-Älgarna Härnösand IF lördag 16:00
2 Maj 2025 - 21:22 Brage har svårt att vinna hemma - ännu ingen vinst
2 Maj 2025 - 12:22 Helgens matcher
1 Maj 2025 - 20:10 Tips div2
1 Maj 2025 - 19:55 Tips div 3
1 Maj 2025 - 19:30 Svartviks IF - Ope IF 1-0 (0-0) Bilder från matchen
 
 
 
4
kommentarer
Om ni ska sälja -sälj till Djurgården
av Haldo Jonsson | Igår - 13:56
Philip Bonde Foto: Haldo Jonsson
3
kommentarer
Spelomgång 3 div.4 Jämtland-Härjedalen 2025
av Lasse Granbacka | 7 Maj 2025 - 10:43
Nykomlingarna Norra Lit och Å
3
kommentarer
Brage - ÖFK 0-2 (0-1)
av Johan Dillner | 5 Maj 2025 - 19:54
Brage - ÖFK 0-2 (0-1) ÖF
2
kommentarer
Om Aly Keita har fått ny klubb
av Haldo Jonsson | 7 Maj 2025 - 10:57
2
kommentarer
Simon Marklund man of the match mot Brage
av Haldo Jonsson | 6 Maj 2025 - 16:55
Simon Marklund. Foto Micke Olofsson
 Skrivet den Lör 17 Aug 22:08
 Skrivet den Lör 5 Apr 22:55
 Skrivet den Tis 18 Mar 22:44
fotbollz.se på Facebook